Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκινά η νέα έκδοση του buildingcert η οποία περιλαμβάνει & τις επιθεωρήσεις θέρμανσης-κλιματισμού


Engineer

Recommended Posts

Eπίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 23 του Ν. 4351/2015 καταργήθηκε η παρ. 4 του άρθρου 16 του Ν. 4122/2013, «Από την 1.1.2014 και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού των άρθρων 14 και 15, για την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση της Έκθεσης Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού» και συνεπώς η έκδοση του ΠΕΑ αποδεσμεύτηκε από την Έκθεση Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού. 

 

Άρα δεν θα κάνει κανείς Επιθεώρηση θέρμανσης ή Κλιματισμού

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σκαριφήματος ή σχεδίου ?

Για το επιθεωρούμενο κτίριο/κτιριακή μονάδα παρακαλούμε όπως υποβάλλετε σχέδια ή/και σκαριφήματα, κατόψεων ή/και τομών ή/και όψεων στο πεδίο «Εισαγωγή σκαριφημάτων / σχεδίων επιτόπιου ελέγχου» ώστε να προκύπτουν με σαφήνεια :
  1. Τα στοιχεία του κελύφους.
  2. Ο προσανατολισμός των πλευρών του κελύφους (η θέση του Βορρά, σε περίπτωση που αυτή δεν φαίνεται στο αναρτημένο στην πλατφόρμα τοπογραφικό).
  3. Η θέση τυχόν Μη Θερμαινόμενων Χώρων.
Οι παραπάνω πληροφορίες θα πρέπει να απεικονίζονται σε ένα ή περισσότερα ηλεκτρονικά αρχεία μορφής είτε (.jpg) είτε (.pdf) είτε (.dwg/dxf), τα οποία θα εμπεριέχονται σε ένα (1) συμπιεσμένο ηλεκτρονικό αρχείο μορφής (.zip) ή (.rar), συνολικού μεγέθους έως τέσσερα (4) MB. Προαιρετικά, μπορείτε να υποβάλλετε επιπλέον φωτογραφίες των όψεων του κτιρίου/κτιριακής μονάδας
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις υπέβαλα ένα ΠΕΑ. Το περιβάλλον του buildingcert είναι πλέον τραγικό. Πολύ εύκολα μπορείς να μπερδευτείς μέχρι να το συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Θα βγαζω φωτογραφια την κατοψη, στην οποια εχω κανει τις μετρησεις και εχω θεσει τους προσανατολισμους μου και θα την ανεβαζω.

Τομη δεν παιρνω ποτε για ΠΕΑ. 

Κλαιν μαιν διορθωση.

Λες και θα ανοιξει κανεις το συμπιεσμενο αρχειο να διαβασει τα σχεδια που ανεβασαμε για να ελεγξει το xlm...

Βρασε ορυζα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Θα βγαζω φωτογραφια την κατοψη, στην οποια εχω κανει τις μετρησεις και εχω θεσει τους προσανατολισμους μου και θα την ανεβαζω.

Τομη δεν παιρνω ποτε για ΠΕΑ. 

Κλαιν μαιν διορθωση.

Λες και θα ανοιξει κανεις το συμπιεσμενο αρχειο να διαβασει τα σχεδια που ανεβασαμε για να ελεγξει το xlm...

Βρασε ορυζα

Inzaghi, τα αναλυτικά σχέδια του κελύφους τα ζητάνε για να φαίνονται τα δοκάρια οι κολόνες και τα ανοίγματα.

Γιατί μάλλον κάποια συνάδελφοι έκαναν με το ίδιο XML αρχείο πολλές επιθεωρήσεις αλλάζοντας τα τ.μ. της επιφάνειας.  

Edited by 1961
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χθες εβγαλα πεα χωρις να καταχωρισω σχεδια ή σκαριφήματα κελύφους. Δεν μου το έβγαλε σαν παρατηρηση.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατί μάλλον κάποια συνάδελφοι έκαναν με το ίδιο XML αρχείο πολλές επιθεωρήσεις αλλάζοντας τα τ.μ. της επιφάνειας.  

 

αυτός πιστεύω οτι είναι ο λόγος που ζητάνε τα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο του ΠΕΑ πλέον δεν αναφέρει "τμήμα κτιρίου" αλλά "Κτιριακή μονάδα" στο οποίο υπάρχει μία γραμμή "ξεχασμένη" στην αρχή.....

Τα στοιχεία που συμπληρώνονται πχ αριθμός ιδιοκτησίας, οδός , m² κτλ  έχουν μετακινηθεί ένα "κλικ" προς τα κάτω και δεν διόρθωσαν και την μή σήμανση του φωτισμού στην 2η σελίδα.....  

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατί λέει <<Για το επιθεωρούμενο κτίριο/κτιριακή μονάδα παρακαλούμε όπως υποβάλλετε σχέδια ή/και σκαριφήματα, >> και <<Οι παραπάνω πληροφορίες θα πρέπει >>.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.