Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Καλημέρα....

Στη VIVA θυμάμαι παλιά είχε επιλογή για να πληρωθείς με κάρτα..

Τώρα γιατί δεν μπορώ να την βρω...

Τι κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα....

Στη VIVA θυμάμαι παλιά είχε επιλογή για να πληρωθείς με κάρτα..

Τώρα γιατί δεν μπορώ να την βρω...

Τι κάνω λάθος???

 

Αριστερά, Οι πωλήσεις μου ---> Χρέωση Κάρτας

Link to comment
Share on other sites

.

Edit: μάλλον γράφαμε μαζί. Καλημέρες...

post-2272-0-97867800-1504857658_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει έλεγχος και δεν τους αρέσει πες τους "φέρε την κάρτα σου να την περάσω" και χρέωσέ τους "νομοτεχνική ενημέρωση για το πώς δουλεύει το ιντερνετικό POS".

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tectonator και george...

Αυτό έψαχνα και εγώ....

Πριν δεν υπήρχε... Τώρα που με πέταξε έξω λόγω μη χρήσης και ξαναμπήκα, εμφανίστηκε...

Δεν ξέρω τι να πω!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αααα αυτη την προμηθεια εννοουσες.

Εγω νομιζα οτι εχεις καποια συνεργασια και πληρώνεται με προμηθεια.

Επιμενως για να το ξεκαθαρισω:

Την προμηθεια της τραπεζας για την συναλλαγη οπως και το μηνιαιο κοστος χρήσης του τερματικου, προσωπικά θα τα καταχωρουσα ως μια συγκεντρωτική εγγραφη με παραστατικό το ενημερωτικο που θα λάμβανα ή τύπωνα απο την τραπεζα καθε μηνα, ως δαπανη σε καποια απο τις στηλες που ανεφερα.

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

H προμήθεια (%) επί της συναλλαγής, πώς μπορει να δηλωθεί ώς δαπάνη χωρίς φπα, μιας και για αυτή την προμήθεια θα πληρωθεί ο αναλογουν φπα? (ομολογω πως έχω μπερδέφτει).  Εκτός και αν όταν κατατεθεί ένα ποσό μέσω pos το οποίο θα έχει και το φπα, η προμήθεια πραγματοπείται επί του καθαρού ποσου λογικα, οπότε και εξηγείται ο χαρακτηρισμός της προμήθειας ως δαπάνη.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια είναι και επί του ΦΠΑ. Είναι δηλαδή επί του ποσού της συναλλαγής.

Στο pos καταχωρείται η συνολική αξία (καθαρή+ΦΠΑ) ως ένα ποσό.

Ο τρόπος αυτός καταχώρησης (σε συνδιασμο με το οτι δεν εχει στα χερια της το παραστατικο τιμολόγησης της οντοτητας) δεν επιτρέπει στην τράπεζα σε καμία περίπτωση να γνωρίζει ή να είναι σε θέση να διαχωρίσει το ποσό του ΦΠΑ της συναλλαγής, κατά την διαδικασία εφαρμογής του ποσοστού της προμήθειας.

 

H κάθε τράπεζα για τις χρεώσεις (προμήθειες) λόγω της χρήσης των πιστωτικών καρτών προς την οντότητα οφείλει να εκδίδει οποιοδήποτε δικαιολογητικό στοιχείο που συνηθίζεται στην τραπεζική πρακτική, το οποίο πρέπει να περιέχει τα στοιχεία του τιμολογίου ή του απλοποιημένου τιμολογίου ως ορίζουν τα άρθρα 8, 9 &10 των ΕΛΠ.

Επομένως κάθε μήνα η τράπεζα που έχεις το pos σου στέλνει (με κάποιον τρόπο ... έντυπα, ηλεκτρονικά, κλπ) ενημερωτική κατάσταση που περιγράφει τις προμήθειες, αυτό περνάς στα έξοδα, όπως και στις συγκεντρωτικές.

 

Σε κάθε περίπτωση για για να αναγνωριστεί το ποσό της προμήθειας ως δαπάνη πρέπει:

α) να έχει γίνει για το συμφέρον της επιχείρησης και,

β) να υπάρχει κατάλληλο δικαιολογητικό και,

γ) να έχει γίνει η σχετική καταχώρηση στα βιβλία της επιχείρησης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έχω το pos της attica bank εγκατεστημένο σπίτι και κάθε πρωί γύρω στις 6 κάνει κάποιες συνδέσεις με τη τράπεζα. Η ερώτηση είναι μπορώ να έχω κλειστό το μηχάνημα γιατί κάνει αρκετό θόρυβο κάθε πρωί ή είμαστε "αναγκασμένοι" να είναι Online 24 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το pos της attica bank εγκατεστημένο σπίτι και κάθε πρωί γύρω στις 6 κάνει κάποιες συνδέσεις με τη τράπεζα. Η ερώτηση είναι μπορώ να έχω κλειστό το μηχάνημα γιατί κάνει αρκετό θόρυβο κάθε πρωί ή είμαστε "αναγκασμένοι" να είναι Online 24 ώρες?

 

zio καλησπέρα,

έτσι είναι (όχι με τον θόρυβο !!!!).

Συνήθως γίνονται ενημερώσεις (κάτι σαν τα updates των windows) του λογισμικού του μηχανακίου βραδινές ώρες για ευνόητους λόγους [και όχι απαραίτητα καθημερινά] .

Αν δεν το έχεις συνδεδεμένο απλά δεν θα κάνει τα updates. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα επηρεάσει την λειτουργία του μηχανακίου. Απλά υπάρχει πιθανότητα όταν κάποια στιγμή συνδεθεί να σου εμφανίσει μήνυμα του τύπου "αδυναμία λήψης παραμέτρων" ή κάτι παρόμοιο ανάλογα με την κρισιμότητα των updates.

Όπως καταλαβαίνεις καλό-σκόπιμο είναι να μην χάνονται τα updates. Όχι όμως ότι κάτι έγινε και θα έχεις θέμα. Μπορείς να κάνεις και χειροκίνητα την ενημέρωση των παραμέτρων.

Συνήθως αν εκτυπώσεις τις παραμέτρους εμφανίζει πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη (όχι έκτακτη) ενημέρωση.

 

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια και σε όλες τις τράπεζες, αλλά όπως καταλαβαίνεις υπάρχει διαφορετική διαδικασία-συνδυασμός  πλήκτρων για να γίνει χειροκίνητα η ενημέρωση, ανάλογα το λογισμικό της κάθε τράπεζας και του τύπου του μηχανακίου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.