Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Ένα μήνα έχω το POS και προσπαθώ να πείσω έστω και ένα πελάτη μου να το χρησιμοποιήσω , έτσι για σεφτέ και τίποτα όλοι μετρητά ακόμα και αυτοί που η αμοιβή μου είναι άνω των 200 ευρώ ... Ας ελπίσουμε ότι είναι η αρχή ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποτέ, μα ποτέ δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από το γραφείο μου τέτοια .....παπαριά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγχωρέστε μου την ασχετοσύνη στο θέμα των P.O.S, αλλά δεν έχω κάνει ούτε μία πληρωμή μέσω αυτού...

Ερώτηση : Κόβουμε κανονικά Α.Π.Υ., επιπροσθέτως της απόδειξης του P.O.S? Αν ναι, τι ακριβώς γράφουμε σε αυτήν, δεδομένης της χρήσης P.O.S?

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έσκασε ο πρώτος πελάτης (συνταξιούχος ) για χρήση του POS και αφορά  τροποποίηση ρυμοτομικού μετά από άρση ρυμοτομικής απαλ/σης για ένα πεζόδρομο μέσα σε ΟΤ του πρωταρχικού ρυμοτομικού σχεδίου από τον Οθωνα στην Κάρυστο . Μου είπε ότι θέλει να με πληρώσει με κάρτα Επομένως η παραπάνω ερώτηση αφορά και εμένα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Occultust:

1) Το ΤΠΥ ή η ΑΠΥ αφορα στον τροπο τιμολογησης.

2) Η χρηση του τερματικου pos ή η καταθεση στην τραπεζα ή μεταφορα στον λογαριασμό μας μεσω e-banking αφορα στον τροπο πληρωμης.

3) Το (2) απο μονο του δεν τεκμηριωνει συγκεκριμενη παροχη υπηρεσίας.

4) Η τιμολογηση πρεπει να γινει με την ολοκληρωση της υπηρεσίας ή για το μέρος αυτης εντος της κλειομενης χρήσης εφοσον καταλαμβανει και επομενη, ανεξάρτητα αν καταβληθεί ή οχι το τιμημα.

5) Για λογους ταξης και ευκολιας-αιτιολογησης του καταβληθεντος ποσου σε πιθανο ελεγχο σκοπιμο ειναι να εχουμε επισυναπτόμενο στο παραστατικό τιμολογησης το αντίστοιχο της πληρωμης. Δηλ. ειτε το καταθετηριο (αντιγραφο πελατη ή αυτο μεσω e-banking) ειτε το εκτυπωμενο τμημα που αφορα εμας (οχι αυτο που δινουμε στον πελάτη) που τυπώνει το τερματικο pos. Γενικοτερα καθε τι προσφορο που αντιστοιχει στο παραστατικό τιμολογησης και πιστοποιει την πληρωμη οταν γινει.

 

 

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

 

Οπότε κόβουμε κανονικά το κλασσικό δελτίο Α.Π.Υ. ή Τ.Π.Υ...Είναι σκόπιμο να αναγράψουμε σε αυτό και κάποιο στοιχείο της απόδειξης που δίνει το P.O.S. Τι ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Η αοαντηση στην ερωτηση σου θεωρω οτι δινεται εμμεσα απο το παραπανω (4).

Οποτε οχι. Για πρακτικους λόγους αυτο μπορει, να μην μπορει να γινει. Αρκει η επισυναψη --οταν πληρωθει το τιμολογιο ή η αποδειξη παροχής-- για αυτο που εξηγησα παραπανω. Να μπορεις να αιτιολογησεις σε ελεγχο ευκολα και γρηγορα και να μην ψαχνεις τι αφορα η καταθεση-συναλλαγη.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς άσχετο με τα pos αλλά σχετικό με τα αναφερόμενα του georgegaleos : είναι καλό να "τυπώνουμε" μέσω web ανά τακτά διαστήματα πχ 3μηνο statements των λογαριασμών σας στις τράπεζες ώστε να είμαστε σε θέση να ανατρέξουμε όπου θέλουμε και όποτε θέλουμε (εννοώ τους χρησιμοποιούμενους για επαγγελματικές συναλλαγές κυρίως). Εάν χρειαστείτε πχ αντίγραφο κινήσεων του 2017 σε 3 χρόνια για έναν έλεγχο, η τράπεζα και θα σας χρεώσει και θα σας καθυστερήσει κάποιες μέρες. Φαίνεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Λόγω μεγάλου όγκου συναλλαγών πλέον κρατούν στον βασικό τους server πλέον μόνο τους τελευταίους μήνες "ετοιμοπαράδοτους" για να τους δει κανείς. Τα υπόλοιπα ..κατόπιν αιτήματος και χρέωσης 2-3-5 ευρώ και πάει λέγοντας.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατη θεωρω παρατηρηση-επισυμανση.

Και μαλλον λιγο λες για το κοστος να σου δωσουν τετοιες εκτυπωσεις.

Για αυτο κι εγω εγραψα παραστατικο δικο μας και

α)παραστατικό κινησης απο την τράπεζα απο pos, e-banking, κλπ ή

β) αποδειξη εισπραξης αν πρόκειται για μετρητα ή

γ) --αν δεν εχουμε αποδειξη εισπραξης-- να υπογράφει ο πελατης στο ΤΠΥ, ΑΠΥ (στα περισσοτερα χειρογραφα υπάρχει σχετικο πεδιο).

Και επισυναψη στο ΤΠΥ, ΑΠΥ.

Sarcs καλημερες...

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.