Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Συμφωνώ με το παραπάνω μόνο στον βαθμό που από την νομοθεσία, η τελευταία μέσω των ΚΑΔ που έχεις σε περιορίζει αποκλειστικά και μόνο σε συναλλαγές Β2Β.

Δηλαδή αν ο ΚΑΔ (όπως στην περίπτωση των ΚΑΔ που ανέφερα παραπάνω) σου επιτρέπει ΜΟΝΟ συναλλαγές Β2Β και OXI συναλλαγές με ιδιώτες.

Δηλαδή αν οι ΚΑΔ που έχεις δεν δικαιολογούν-αποκλείουν (δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση) να κάνεις συναλλαγές με ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι όλα ωραία αλλά εγώ σε περίπτωση ελέγχου και με ΚΑΔ που υποχρεούται σε POS διαπιστωθεί ότι δεν έχω συναλλαγές με ιδιώτες εφόσον είμαι μισθωτος με μπλοκάκι για ποιο λόγο θα πρέπει να φάω πρόστιμο. Αν όντως ισχύει αυτό που λες είναι παράλογο και κουφό.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Αφού πω ότι έκανα μια διόρθωση στο πρόσφατο post μου εδω αναφορικά στα πρόστιμα, να πω (κάνοντας τον συνήγορο του πολύ-πολύ διαβόλου) ότι ο η υποχρέωση δεν καθορίζεται από τον αν έχεις κάνει ή όχι συναλλαγές αλλά από τον κύριο ΚΑΔ...και ο πολύ-πολύ διάβολος μπορεί να έχει προς ρύθμιση ένα αυθαίρετο και να φοράει prada ...

Στην λογική όμως που το θέτεις συμφωνώ είναι παράλογο, αλλά κάπως έπρεπε να το εφαρμόσουν ... 

 

edit: ...και μην ξεχνάς ότι με το σχέδιο του νέου Ε3 αν εφαρμοσθεί από το φορολογικό 2017 (αλλά και όποτε εφαρμοσθεί και εμπεριέχει την συγκεκριμένη δήλωση) δεν χρειάζεται έλεγχος ..."δίνεσαι" στεγνά ο ίδιος ως εκπρόθεσμος (αν είσαι εκπρόθεσμος).

post-2272-0-24868400-1516387282.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Με ένα λογαριασμό viva walet και με την εφαρμογή free pos θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου. Τώρα έκανα την εγγραφή και μου στειλαν και βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! Οπότε θα βάλω κι εγώ ένα viva-wallet...

 

@hektor -- Υποθέτω πως αν θέλουν να μας κουρέψουν, μπορούν με χίλιους τρόπους (π.χ. με το "αυτοδώσιμο" μέσω Ε3 που είπε ο Γιώργος -- αν πάει δε και ως βεβαιωμένη οφειλή στη ΔΟΥ, κλαύτα)... Τίποτα δε με εκπλήσσει πια.

Link to comment
Share on other sites

Ε το πολύ να γράψω free pos viva walet εφόσον θεωρείται νόμιμο.

 

Το νέο Ε3 θα εφαρμοστεί με φορολογικό έτος 2017?Αν ναι τη βάψαμε

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Με ένα λογαριασμό viva walet και με την εφαρμογή free pos θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου. Τώρα έκανα την εγγραφή και μου στειλαν και βεβαίωση.

 

Κατά την γνώμη μου το freepos (από μόνο του, χωρίς εγγραφή με επαγγελματικό λογαριασμό για να αποκτήσεις το ηλεκτρονικό πορτοφόλι - wallet) δεν καλύπτει διότι (από μόνο του) δεν σου δίνει κάποιον αριθμό λογαριασμό τύπου ΙΒΑΝ. Θα το αναφέρω στο παρακάτω ως απάντηση στο post του Φαέθωνα.

 

Και τι σειριακό αριθμό θα δηλώσουμε???

 

Αυτό που σου έχει ως wallet-ID για τις συναλλαγές σου με κάρτα. Το ίδιο θα δηλωθεί και στην ΑΑΔΕ στους επαγγελματικούς λογαριασμούς ως ΙΒΑΝ (όταν ανοίξει η εφαρμογή) για τους δικούς μας ΚΑΔ.

Δείτε σχετικά τις οδηγίες της viva.

Βέβαια ακόμα και αν υπήρχε τώρα η δυνατότητα δήλωσης θα εμφανιζόταν ως προς επιβεβαίωση.

Δείτε προσεκτικά, σχετικά τις οδηγίες χρήσης της ΑΑΔΕ.

 

Το νέο Ε3 θα εφαρμοστεί με φορολογικό έτος 2017?Αν ναι τη βάψαμε

 

Δεν ξέρουμε ακόμη, είναι σε βάση διαβούλευσης αλλά αυτή την φορά η διαβούλευση γίνεται μέσω mail.

 

Παλικάρια σας κάλυψα ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με επαγγελματικό λογαριασμό viva wallet το οποίο συνδέεται με επαγγ.λογ. τραπέζης. Πάντως συμφέρει νομίζω 3€ το μήνα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Να το συνδεσεις ΚΑΙ με επαγγελματικο τραπεζης για ποιό λογο? Αφού ο ιδιο ειναι επαγγελματικος λογαριασμος. Ο μονος λογος που βλεπω ειναι αν θες να λαβεις ως μετρητα το οποιο ποσο.

Γιατι να χρησιμοποιήσεις το freepos αφου αν η κινηση γίνει μεσω του wallet ειναι δωρεαν?

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.