Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

George, το 'ανέβασε' πήγαινε στο φίλο μας τον Pr3d@t0R για να μην ξεχάσει να το κάνει, εσύ τα έχεις πει πολύ αναλυτικά όλα σε προηγούμενα posts. Τεσπα βοήθησες για άλλη μια φορά το φόρουμ με το φρέσκο-επικαιροποιημένο σου post

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok, δεν το εξέλαβα ως προτροπή στο συνάδελφο, αλλά ως ενημέρωση που ήθελες.

Όπως λες χαμένο δεν πήγε.

Καλό βράδυ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι τράπεζες μισθώνουν ειδάλλως χρεώνουν 150+ εφάπαξ για την απόκτηση μηχανήματος POS έψαξα να βρω έναν ευνοϊκότερο τρόπο απόκτησής του. Βρήκα το freePOS το οποίο πέρα από τη χρήση για λήψη χρημάτων από κάρτα λέει στις συχνές ερωτήσεις ότι σε καλύπτει και νομικά ως κάτοχο συστήματος χρήσης POS. Βέβαια επειδή το λένε δε ξέρω και αν το πιστεύω έτσι απλά. Εσείς κατά πόσο θεωρείτε πως η χρήση του καλύπτει πλήρως την υποχρέωση επιχειρήσεων να αποδέχονται πληρωμές μέσω POS
 
https://www.freepos.gr/page/faq/
 

Eίμαι ελεύθερος επαγγελματίας/διαθέτω επιχείρηση. Η χρήση της υπηρεσίας FREEPOS καλύπτει την επιχείρησή μου ως προς την υποχρέωση που θεσπίζει ο Ν.4446/2016 για την αποδοχή μέσων πληρωμής με κάρτα; Καλύπτομαι σε περίπτωση ελέγχου;
Mε το Ν.4446/2016 (άρθρο 65) επιβάλλεται σε επιχειρήσεις, ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες με τους προβλεπόμενους στην ΚΥΑ 45231/20-4-2017 Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (ΚΑΔ), η υποχρέωση να αποδέχονται πληρωμές με μέσα πληρωμής με κάρτα. H αποδοχή πληρωμών με μέσα πληρωμής με κάρτα από τον υπόχρεο δεν προϋποθέτει αποκλειστικά και κατ’ ανάγκη την απόκτηση και εγκατάσταση παραδοσιακής συσκευής τερματικού (POS). Αντίθετα, βάσει του νομοθετικού αυτού καθεστώτος, ο υπόχρεος (επιχείρηση ή ελεύθερος επαγγελματίας) δύναται να επιλέξει την εφαρμογή/ τεχνολογική λύση (ακόμα και άϋλη / ηλεκτρονική) που τον εξυπηρετεί, αρκεί να εξασφαλίζεται στους καταναλωτές με τους οποίους συναλλάσσεται η δυνατότητα να πληρώσουν με μέσα πληρωμής με κάρτα. Το FREEPOS είναι μια καινοτόμα ηλεκτρονική εφαρμογή, διαθέσιμη τόσο από ηλεκτρονικό υπολογιστή (μέσω του web page freepos.gr) όσο και από κινητό τηλέφωνο μέσω του αντίστοιχου app, με την οποία παρέχεται η δυνατότητα στο χρήστη της να αποδέχεται πληρωμές με κάρτα.
Κατεβάστε το Νομικό Σημείωμα
Κατεβάστε την Ειδική Σήμανση
Κατεβάστε την Εγκύκλιο

 

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δυο ερωτήσεις γιατί υπάρχουν καμιά φορά και κάποιες μη τακτοποιημένες εκκρεμότητες και επίσης έχουμε και μέλη στην οικογένειά μας, μη ελεύθερους επαγγελματίες:

  • Οι αποδείξεις ΔΕΚΟ που εκδίδονται σε όνομα, μη ενοίκου ενός ακινήτου (π.χ. στο όνομα του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή χρήστη) μιας κατοικίας, αλλά πληρώνονται μέσω pos ή web banking με χρέωση του λογαριασμού του μισθωτή-χρήστη του ακινήτου, προσμετρούν στο συνολικό ποσό για την διαμόρφωση του αφορολόγητου του πληρωτή;

Π.χ., εμένα -τώρα που δεν είναι ε.ε.- η eurobank στο ebanking της, τέτοιες πληρωμές μου τις εμφανίζει κανονικά στο "Υπολογιστής Αφορολόγητου". Μια λογίστρια πάλι μου είπε πως για να προσμετρήσουν στο πληρωτή, θα πρέπει ο λογαριασμός να εκδίδεται στο δικό του όνομα ειδάλλως η ηλεκτρονική-τραπεζική πληρωμή προσμετρά στο αφορολόγητο αυτού που εκδίδεται ο λογαριασμός. Ένας άλλος λογιστής, μου είπε ότι εξαρτάται από το πως ανεβάζει την πληρωμή η εκάστοτε τράπεζα, στο σύστημα πληρωμών της ΔΕΚΟ. Τι ισχύει πραγματικά;

  • Για να μετρήσει στο αφορολόγητο μια πληρωμή για την αγορά ενός είδους (π..χ pc), με μεταφορά στον λογαριασμό του πωλητή, θα πρέπει αυτός ο λογαριασμός να είναι επαγγελματικός ή αρκεί και απλός προσωπικός  λογαριασμός; Με βάση και αυτό το μήνυμα του Γιώργου, έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να είναι αποκλειστικά επαγγελματικός.

Ζητώ συγγνώμη αν κουράζω και που δεν έθεσα το ερώτημα σε ξεχωριστό νήμα  :oops:. Ε, είχα και καιρό να ρωτήσω κάτι .... :).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

1) (ΠΟΛ. 1062/2017) "Διευκρινίσεις για την εφαρμογή της παραγράφου 3 του άρθρου 16 του ν.4172/2013 καθώς και της ΑΥΟ ΠΟΛ. 1005/2017 (ΦΕΚ Β’145) σχετικά με τη μείωση του φόρου εισοδήματος."

"[...]

Σημειώνεται ότι ειδικά για τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ που είναι σε όνομα διαφορετικό από αυτόν που καταβάλλει, γίνονται δεκτές οι εν λόγω δαπάνες, εφόσον ο καταβάλλων την δαπάνη είναι και ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου. Διευκρινίζεται ότι προκειμένου να διατηρηθεί η μείωση φόρου σύμφωνα με το άρθρο 16 του ν.4172/2013, στην περίπτωση δαπανών των κοινόχρηστων χώρων, οι οποίες εξοφλούνται από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, οι εν λόγω δαπάνες θα λαμβάνονται υπόψη μετά τον επιμερισμό τους στους ενοίκους ή στους ιδιοκτήτες των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

[...]"

 

Αν η τράπεζα δεν το εφαρμόζει αυτό είναι θέμα της τράπεζας.

 

2) Για να μετρήσει στο αφορολόγητο μια πληρωμή για την αγορά ενός είδους (π..χ pc), με μεταφορά στον λογαριασμό του πωλητή, θα πρέπει αυτός ο λογαριασμός να είναι επαγγελματικός διότι αυτόν διαβάζει το Taxis.

Ακόμη αυτό δεν το έχουν πετύχει αφού ακόμη η υποχρέωση δήλωσης του επαγγελματικού δεν έχει ολοκληρωθεί ή αν θες δεν έχει γίνει και τόοοσο υποχρεωτική. Το taxis διαβάζει επαγγελματικούς λογαριασμούς.

Το πρόβλημα εμφανίσθηκε κατά την λοταρία που έκαναν και παραδέχθηκαν ότι το πρόβλημα δημιουργείται και στο αφορολόγητο.

Τώρα θα μου πεις πως μπορείς να ξέρεις σε πρώτη φάση αν ο λογαριασμό που μεταφέρεις τα χρήματα είναι επαγγελματικός  ... νομίζω δεν μπορείς.

Πάντως μπορείς να ρωτήσεις στην τράπεζα πως θα μπορείς να καταλάβεις ένας λογαριασμός αν είναι επαγγελματικός ... λογικά θα έχει κάποια οπτικά άμεση αριθμητική αναγνώριση

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω δηλώσει στο Τaxis το επαγγελματικό λογαριασμό viva wallet εδώ και 1,5 μήνα και ακόμα είναι σε κατάσταση "προς επιβεβαίωση". Ξέρει κανείς τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Από τις Οδηγίες Χρήσης στην ΑΑΔΕ:

 

"[...]

"Διαδικασία Επιβεβαίωσης Λογαριασμού

...

Λογαριασμοί από Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών οι οποίοι δε διαθέτουν ΙΒΑΝ, δεν επιβεβαιώνονται προς το παρόν από τους αντίστοιχους εκδότες και παραμένουν σε κατάσταση «Προς επιβεβαίωση». Η επιβεβαίωση αυτής της κατηγορίας λογαριασμών θα ενεργοποιηθεί στο προσεχές χρονικό διάστημα. 

[...]"
Link to comment
Share on other sites

Στο νεό έντυπο Ε3, πεδία 40-41, πεδία :

α. "Σειριακός αριθμός Συνδεδεμένου τερμ. POS" τι θα δηλώσουμε;

β. Αριθμός Ημερομηνία Σύμβασης Απόκτησης.

 

Οι τράπεζες το συνέταξαν?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.