Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα την πρώτη συναλλαγή με το POS 10 ευρώ αλλά για σεφτέ καλά είναι Πήρα μερικά τηλέφωνα για την χρήση του γιατί στην αρχή ούτε το ποσό δεν μπορούσα να γράψω σωστά Έστειλα και πριν λίγο το πακέτο στην τράπεζα (πάλι πήρα τηλέφωνο να μου πουν ποιος είναι ο κωδικός εμπόρου το MID νούμερο κάτω από το μηχάνημα ) Δεν πιστεύω να σκάσει μύτη και άλλος πελάτης με κάρτα σήμερα Δεν είναι κακό τελικά πολύ πρακτικό ειδικά όπως σήμερα που δεν υπήρχαν ψιλά για ένα αντίγραφο σχεδίου Θα το έδινα και αν το θυμόμουν θα έπαιρνα το ποσό όταν τον ξανα έβλεπα καθότι φίλος ο πελάτης , αλλά τώρα άμεσα .... Η χρήση του POS  που προέβλεπα ότι θα με βολέψει τελικά έγινε σήμερα Αλλά πιστεύω και σε κάποιοι μεγάλο ποσό για άδεια δόμησης πχ σίγουρα θα βοηθήσει και δεν θα χρειαστεί να πηγαίνω εγώ ή ο πελάτης  με το ποσό για κατάθεση . 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δηλαδή επί αυτών των αναδρομικών θα πληρώσουμε εισφορές το 2018;

 

Δεν θα πρέπει να αφαιρεθούν από το εισόδημα επί του οποίου υπολογιζόνται οι εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εθεσες το ερωτημα σου σε λαθος νημα. Υπάρχουν νηματα σψετικα οπου μπορεις να θέσεις το ερωτημα σου.

 

Εκτος αν καταλαβα λάθος...οπότε σχωρα με :smile:

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.Για εμάς που δουλεύουμε με σύμβαση έργου και δεν κόβουμε ΑΠΥ σε ιδιώτες παρά μόνον ΤΠΥ σε επαγγελματίες υπάρχει η υποχρέωση να προμηθευτούμε pos?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Η υποχρέωση έχει ορισθεί με τον νόμο και τις εφαρμοστικές εγκύκλιες μονοσήμαντα ανάλογα με τον κύριο Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας και όχι ανάλογα με τον τύπο-είδος του παραστατικού συναλλαγής ή/και την ιδιότητα του αντισυμβαλλόμενου (φυσικό πρόσωπο ή οντότητα) ή/και τον Κωδικό Αριθμό κύριας Δραστηριότητας.

 

Εξάλλου δεν μπορεί να είναι εκ των προτέρων γνωστό στη φορολογική διοίκηση ότι δεν θα υπάρξει πραγματική συναλλαγή με ιδιώτες, εφόσον ο κύριος Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας δεν αποκλείει τέτοιου τύπου συναλλαγές με ιδιώτες.

 

Εξαίρεση έχει δοθεί στον κωδικό 35.11.10.09 (Παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα), παρά του ότι ο κύριος Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας τους --35.11 (Παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος)-- εμπίπτει στην υποχρέωση, και αυτό γιατί συγκεκριμένοι παραγωγοί --του κωδικού 35.11.10.09-- μετά από οχλήσεις του αρμόδιου συνδικαλιστικού τους οργάνου, ανάγκασαν το υπουργείο να εκδόσει σχετική εγκύκλιο που τους εξαιρεί, διότι όντως δεν έχουν επιλογή να τιμολογούν σε ιδιώτες, μπορούν μόνο στον ΛΑΓΗΕ ή/και στον ΔΕΔΔΗΕ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Είναι κανένας στις επάλξεις για μία σύντομη ερώτηση; (Γιατί βλέπω ~1000 ποστ εδώ...)

 

Δεν έχω POS (ακόμα), αν και οι ΚΑΔ μου είναι σε αυτούς που πρέπει να έχουν. Κόβω ΤΠΥ αποκλειστικά σε ΕΛΚΕ (Πανεπιστήμια) και ΚΝΠΙΔ (ερευνητικά ιδρύματα, π.χ. ΙΤΕ, ΕΚΕΤΑ) εδώ και 7-8 χρόνια, που προφανώς δεν με πληρώνουν με την κάρτα τους :???:  Ψάχνω μία "λύση", δηλαδή πως να βάλω POS (ή κάτι-σαν POS, π.χ. vivaWallet etc) απλά για να το έχω, για να αποφύγω πρόστιμα σε ελέγχους δηλαδή. Υπάρχει κάπου στο φόρουμ κάποιος οδηγός για την περίπτωσή μου;

 

Ευχαριστώ!

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

Πιθανό πρόστιμο σε έλεγχο, δεν ξέρω αν θα το γλιτώσετε, στο βαθμό που η υποχρέωση (σε συνδυασμό με αυτά που έγραψα στο προηγούμενό μου post[1]) για τον κύριο ΚΑΔ που μας αφορά (σύμφωνα με την ΚΥΑ 45231/2016 ΦΕΚ Β 1445/2017) έληξε την 27-7-2018. Βέβαια, από την άλλη, δεν έχουν νομοθετηθεί ποινές (χρηματικές) μπορούν να υπάρξουν στην περίπτωση εκπρόθεσμης εκπλήρωσης της συγκεκριμένης υποχρέωσης. Αυτό όμως θεωρώ ότι δεν εμποδίζει την φορολογική διοίκηση να επιβάλλει κάποιο πρόστιμο αργότερα στον βαθμό που δεν εκπληρώθηκε εμπρόθεσμα η υποχρέωση και αυτό μπορεί εύκολα να διασταυρωθεί.

Πέραν αυτού, εκπρόθεσμα μπορεί να γίνει η διαδικασία για την εκπλήρωση της υποχρέωσης.

Στην θέσης σας θα επέλεγα (έστω και εκπρόθεσμα) την πιο οικονομική διαδικασία (πρακτικά μηδενικό κόστος εφόσον δεν γίνονται συναλλαγές του συγκεκριμένου τύπου), μέσω της δημιουργίας επαγγελματικού λογαριασμού στην viva.

Κάποιος οδηγός με την μορφή του "Οδηγού" (όπως φαντάζομαι τον εννοείτε), στο forum, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα βρείτε.

 

[1] Την εντός της παρένθεσης αναφορά μου την κάνω για να επεξηγήσω ότι το "αποκλειστικά" που έχετε υπογραμμίσει, δεν απαλλάσσει (όπως θεωρώ ότι γνωρίζετε) της υποχρέωσης.

 

Edit: Πρόστιμα υπάρχουν βάση του άρθρου 4 της ΚΥΑ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθ. 45231/20.4.2017 κυα.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36205

 

Απ αυτό καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει υποχρέωση POS αν έχεις συναλλαγές μόνο με επαγγελματίες. Η μου ξεφεύγει κάτι?

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.