Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Προσοχή όσοι χρησιμοποιείτε FREE POS από VIVA.

Χωρίς να κάνουν ενημέρωση με Mail έχουν αυξήσει τις χρεώσεις τους από 1,9% σε 2,8% (+0,28€ ανά συναλλαγή).

Αύξηση 47% δηλαδή (+το πάγιο που έβαλαν)

Και το πάγιο πώς το χρεώνουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και το πάγιο πώς το χρεώνουν;

 

Πάγιο εννοώ την πάγια χρέωση ανά συναλλαγή 0,28€.

 

Το FreePos μετά τις 20 χρεώσεις για να μπορείς να το χρησιμοποιείς πρέπει να πληρώνεις 3€ / μήνα ή 30€ / έτος.

Link to comment
Share on other sites

Terry καλησπέρα,

ακόμη δεν ξέρουμε.

Περίμενε να βγει η εγκύκλιος με τις οδηγίες.

Το θέμα θα λυθεί όπως λύθηκε και με το τον τρόπο δήλωσης στους επαγγελματικούς λογαριασμούς που ζητούσε ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

ποιος IBAN? αυτός με το kalashnikov?  :P

 

by the way εγώ το έχω στο γραφείο εκτός σύνδεσης (αρχική έχω κάνει)

θα το συνδέσω αν και όποτε χρειαστεί (που δεν το βλέπω)

σε μια συνεργάτιδα ωστόσο ο λογιστής της της είπε ότι πρέπει να το έχει μόνιμα συνδεμένο (και αυτό κάθε μέρα βγάζει κάτι... και της τέλειωσε η ταινία)

ισχύει κάτι τέτοιο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα imhotep,

 

με την 86437/3.8.2017 απόφαση της υφυπουργού Οικονομικών τροποποιήθηκε η ΚΥΑ 45231/20-04-2017 «Ρύθμιση Υποχρέωσης Αποδοχής Πληρωμών με Κάρτα, σύμφωνα με το άρθρο 65 του ν. 4446/2016» 

"[...]

2. Η περίπτ. β’ της παρ. 6 του άρθρου 4 της υπ’ αριθμ. 45231/20.4.2017 απόφασης αντικαθίσταται ως εξής:

«β. Ο υπόχρεος εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία υποβολής καταγγελίας ή διενέργειας ελέγχου (να) καταθέσει στην αρμόδια ελεγκτική υπηρεσία αποδεικτικό έγγραφο από το οποίο προκύπτει η χρήση τερματικού αποδοχής καρτών πληρωμών και μέσων πληρωμής με κάρτα».

[...]"

 

Να θυμίσω ότι η αρχική απόφαση έγραφε:

"[...]

ο υπόχρεος, εντός τριάντα ημερών από την ημερομηνία υποβολής καταγγελίας ή διενέργειας ελέγχου, πρέπει να καταθέσει στην αρμόδια ελεγκτική υπηρεσία τιμολόγιο που αποδεικνύει την αγορά τερματικού αποδοχής καρτών πληρωμών και μέσων πληρωμής με κάρτα.

[...]"

 

Κοινώς @@@@

 

Άρα ίσως αυτός (δηλαδή να είναι συνδεδεμένο συνεχώς ή τουλάχιστον αν θες να είναι κλειστό, κλείστο το βράδυ!!!! για να μην λειτουργεί σαν ξυπνητήρι κάθε πρωί που κάνει τις ενημερώσεις-έλεγχο επικοινωνίας) είναι ένας τρόπος να αποδείξεις ότι είναι σε χρήση και όχι σε κάποιο ντουλάπι. Γιατί προφανώς και δεν μπορείς να υποχρεώνεις τους πελάτες να σε πληρώνουν με κάρτα για να αποδυκνύεις ότι γίνεται χρήση.

Αυτό τουλάχιστον είχαν πει τηλεφωνικα από την Τράπεζα σε φίλο που δεν το είχε συνδεδεμένο.

 

Τώρα για τα χαρτάκια που τυπώνει σχεδόν κάθε μέρα δεν το κάνουν όλα τα τερματικά των τραπεζών. Επίσης σε φίλο που το έκανε επικοινώνησε με την τράπεζα και έκανε κάποια διαδικασία στο τερματικό και άλλαξε τις ρυθμίσεις ώστε να μην τυπώνει.

Έτσι κι αλλιώς κάθε φορά που το συνδέεις στην πρίζα κάνει έλεγχο επικοινωνίας και θα κατεβάσει ότι χρειάζεται .. αν χρειάζεται.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορείτε να με ενημερώσετε για το φθηνότερο POS της αγοράς; Είναι το VIVA POS;

Λόγω ανακρίβειας (κοινώς πουστιάς) των πωλητών της eurobank χρεώνουν πλέον 60€/6μηνο οπότε χρειάζομαι εναλλακτική άμεσα.

Το POS δεν το χρησιμοποιώ καθόλου και πρέπει να βρω κάτι φτηνό απλά για να είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορείτε να με ενημερώσετε για το φθηνότερο POS της αγοράς; Είναι το VIVA POS;

Λόγω ανακρίβειας (κοινώς πουστιάς) των πωλητών της eurobank χρεώνουν πλέον 60€/6μηνο οπότε χρειάζομαι εναλλακτική άμεσα.

Το POS δεν το χρησιμοποιώ καθόλου και πρέπει να βρω κάτι φτηνό απλά για να είμαι καλυμμένος.

Ναι η η eurobang από τη δεύτερη χρονιά αν δε κάνεις τζίρο πάνω από 10000 μέσα από το POS έχει υψηλή χρέωση. Αρχικά του προωθούσε μέσω του πρώτη χρονιά δωρεάν κλπ.Προσωπικά εχω της εθνικής με τα 3,90 το μήνα...Δεν το χρησιμοποιώ βέβαια άλλα οταν ψαχτηκα ήταν το φτηνότερο στο ενοίκιο..... 

@imhotep. Eπιβεβαιώνω κάθε μερα τυπώνει ένα χαρτάκι για συγχρονισμό-ενημερωση κλπ. Απλά για να φαει ενα ρολό μόνο με το χαρτάκι που βγάζει καθε μέρα θέλει πάνω απο 1 χρόνο.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

μα το χρειάζομαι το ρολό για το γήπεδο..... μπορεί να θέλω να σκοτώσω κανέναν προπονητή

γιατί να το χαλάω?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.