Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα λογαριασμού όψεως στην ΕΤΕ από Μηχανικό ΤΕ


jimevi13

Recommended Posts

Ποιός είπε ότι δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση; Για να μπορέσουμε να εισπράξουμε την αμοιβή μας υποχρεούμαστε, αδίκως ή δικαίως - παρανόμως ή νομίμως δεν θα το αναλύσουμε τώρα, να εγγραφούμε στο μητρώο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ. Μετά μπορούμε να πάρουμε την αντίστοιχη βεβαίωση και να την πάμε στην ΕΤΕ. Δικαίως βέβαια η ΕΤΕ δεν δέχεται βεβαίωση της ΕΕΤΕΜ μιας και ο λογαριασμός αμοιβών δημιουργήθηκε με την συνεργασία του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και πριν την δημιουργία μητρώου τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ (2007) πως γίνονταν το άνοιγμα λογαριασμού?

 

edit

Γιατί δεν κάνεις ότι έκανε ο d2m στο post #111

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως πηρα σημερα τηλ στο ΤΕΕ στο ΑΜΟΙΒΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ και μου ειπαν πως δεν παιρνω βεβαιωση απο ΤΕΕ.

 

Δεν ξερω τι να κάνω ρε παιδια.

 

θα παω αυριο απο εκει, ελπιζω να εξυπηρετηθω, οπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

....υποχρεούμαστε .... να εγγραφούμε στο μητρώο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ. Μετά μπορούμε να πάρουμε την αντίστοιχη βεβαίωση και να την πάμε στην ΕΤΕ.

εδώ γράφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην σελίδα της ΕΤΕ λέει για άνοιγμα λογαριασμού

Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο.

 

Βεβαίωση επαγγελματικής ιδιότητας (βεβαίωση εγγραφής στο σύλλογο, κάρτα μέλους, βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος κ.λπ.)

Αυτό λογικά πρέπει να το έχεις. Οπότε που το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλει κοινο λογαριασμό, θέλει λογαριασμό για την κατάθεση αμοιβών μηχανικού. Και εν πάσει περιπτώσει πως θα πάρει κωδικό από το ΤΕΕ αν δεν γίνει η εγγραφή του στις τεχνικές επωνυμίες;

 

Λοιπόν visiong τα πράγματα είναι απλά. Πήγαινε στο ΤΕΕ με το πτυχίο σου, την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, εκκαθαριστικό, ταυτότητα, ταυτότητα ΕΕΤΕΜ, έναρξη επιτηδευματος και ότι άλλο νομίζεις πως θα χρειαστείς. Δε ρωτάς κανένα παρά μόνο που γίνονται οι εγγραφές για τεχνικές επωνυμίες. Πας εκεί και ζητάς να σε εγγράψουν, ξερά, απλά και ωραία. Όχι "μα, ξερετε, καταλαβαίνω" κ άλλα. Δεν πας να κάνεις φιλίες. Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και πρέπει να συμπεριφερθείς ανάλογα αλλιώς θα σε φάνε λάχανο...

 

Ορίστε και η αίτηση:

http%3A%2F%2Fportal.tee.gr%2Fportal%2Fpage%2Fportal%2FTEE%2FMyTEE%2Fimages%2Faithsh_TE.doc&ei=h8OsTIuLL9TNjAfGw9jLCw&usg=AFQjCNG_MzuqsYFOR25IpyWq8_qRxgWVbw&sig2=j4AUW-HA3TYzzl7qn0UW9Q

 

Να σε ενημερώσω ότι οι Μηχανικοί ΤΕ έχουμε forum αλληλοβοήθειας για να τα βγάζουμε πέρα με τις καθημερινές δυσκολίες που μας παρουσιάζονται στο Ελλαδιστάν...

 

Edit: to link δυστυχώς δεν δουλεύει επικοινωνησε μαζι μου για να βρω τρόπο να στη στείλω

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι η κάρτα ή η βεβαιωση του επιμελητηρίου. δεν δινεται σε τεχνολόγους για να προσκομιστει στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι stayros, δεν είναι για κοινό λογαριασμό. Είναι για τον Επαγγελματικός Plus που είναι ο λογαριασμός μας.

Πριν από λίγο μίλησα με φίλο και συνεργάτη, τοπογράφο ΤΕ, και που είπε πως τους πήγε την βεβαίωση έναρξης της εφορίας και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Αν θέλει ο visiong το ακούει, αν δεν θέλει δεν το ακούει._

 

υ.γ. Όλα τα άλλα με δίκαια/άδικα, νόμιμα/παράνομα, ελλαδιστάν κλπ με αφήνουν αδιάφορο. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος το 1999 που άνοιξα λογαριασμό στην ΕΤΕ πήγα με τη βεβαίωση της ΕΕΤΕΜ χωρίς να καταθέσω κάποιο ποσό

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Erling έχεις δικιο αλλα, ακου τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

 

1)Έκανα αίτηση στο ΤΕΕ για κωδικούς

2)Μου έδωσαν τους κωδικους και με τη σειρα μου έδωσα πτυχιο, έναρξη και 55€ συνδρομη,

εως εδω οκ.

3)Την επόμενη μέρα πήγα στην ΕΤΕ για να ανοιξω λογαριασμο Plus ή μηχανικών.

4)Έδωσα εκκαθαριστικό, ένρξη, ταυτότητα & μου ζήτησαν κάρτα ΤΕΕ ή βεβαίωση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία

5)περνω τηλ το ΤΕΕ και μου λένε να πάω στην ΕΕΤΕΜ, πάω στην ΕΕΤΕΜ και μου δίνουν βεβαίωση (αλλά επειδή έχουν μαυρα μεσάνυχτα δεν μου λένε ότι δεν κάνει το χαρτί τους στην ΕΤΕ)

6)Πάω ξανα στην ΕΤΕ και μου λένε χωρίς ΤΕΕ δεν ανοιγει ο λογαριασμος.

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΟ @@@@ ΤΕΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ &*^%ΒΕΒΑΙΩΣΗ

 

Κ έχω τώρα μια δουλειά που τρέχει, και δεν μπορω να την τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.