Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Αυθαίρετο υπόγειο-αποθήκη,με καθαρό ύψος 2.00 μ. πως υπολογίζεται ? Σαν χώρος με μειωμένο συντελεστή ή με αναλυτικο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετο υπόγειο-αποθήκη,με καθαρό ύψος 2.00 μ. πως υπολογίζεται ? Σαν χώρος με μειωμένο συντελεστή ή με αναλυτικο ?

 

Χώρος μειωμένου συντελεστή. Πώς να το πας με αναλυτικό; Είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου βασικά είναι μέχρι ποιό ελάχιστο καθαρό ύψος ενας χώρος θεωρείται χώρος μειωμένου συντελεστη, και κάτω από ποιό υψος δεν θεωρείται πλέον προσβάσιμος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναί ή μάλ@κι@ που δέρνει τον νομοθέτη, εγώ στο παρελθόν είχα ένά μικρό υπόγειο χώρο, με υψος 1.60 που τον χρησιμοποιούσαν για τα καυσόξυλα, τον έβαλα με αναλυτικό γιατί ήταν αντικοινωνικο και αντιεπιστημονικο να τον βάλω σαν ΎΔ με μειωτικό.

Εγώ θα έλεγα , παντα κατα την κρίση σου, ότι είναί κάτω από 1.9 και χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος, βάλε τον με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο υπόγειο-αποθήκη,με καθαρό ύψος 2.00 μ. πως υπολογίζεται ? Σαν χώρος με μειωμένο συντελεστή ή με αναλυτικο ?

 

αν έχει τις προϋποθέσεις του υπογείου κατά ΝΟΚ όσον αφορα τη στάθμη της οροφής του (να μην ξεπερνάει το 1,20 από το διαμορφωμένο έδαφος όπως το ορίζει η άδεια) τότε μειωτικός.

αν ξεπερνάει το 1,20 τότε θα θεωρηθεί ισόγειο και τα 50τμ να πάνε με μειωτικό ενώ τα υπόλοιπα όχι.

Το εσωτερικό ύψος όπως διευκρινίζεται δεν έχει σημασία χωρίς να διαφωνώ και με την προσέγγιση του πονηρέα αλλά θα έθετα το ύψος αρκετά πιο χαμηλά για αναλυτικό ... μέχρι 1,50

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση

Τις προϋποθέσεις να είναι ένας χώρος υπόγειος και εάν μετράει στον συντελεστή δόμησης κλπ (για τις συγκρίσεις και την κατηγορία) πρέπει να τις έχει κατά ΓΟΚ όχι ΝΟΚ ,

Ο λόγος είναι ότι το αυθαίρετο έχει κατασκευασθεί προ 28/7/11 δλδ ισχύος του ΓΟΚ, και οι προϋποθέσεις χαρακτηρισμού των αυθαίρετων χώρων, πρέπει να γίνονται με τον κανονισμό της εποχής της κατασκευής. (αξίωμα) 

Ρητά εξαιρείται μόνο η διαπίστωση, αν ένας χώρος είναι σοφίτα βάση της εγκ4 (36), και αυτό διότι στον ΓΟΚ, δεν υφίσταται ορισμός της σοφίτας

Προσοχή γιατί αυτή η λεπτομέρεια μπορεί να αλλάζει δραματικά κάποια πράγματα οχι μόνο στο ύψος του προστίμου αλλά στην εύρεση της κατηγορίας, που γίνεται αθροίζοντας τους αυθαίρετους χώρους που μετράνε στον ΣΔ (δλδ που μετράνε στον ΣΔ βάση του ΓΟΚ και όχι του ΝΟΚ) 

 

άλλωστε, νομίζω ότι αυτό διευκρινίζεται και στην εγκ3 

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Κληρονομήσαμε πρόσφατα ένα οικόπεδο με ένα σπίτι και μια παλιά τουαλέτα-αποθήκη, το σπίτι προ του 1955 προφανώς, η τουαλέτα με την αποθήκη μεταγενέστερα, και τώρα είμαστε στη διαδικασία μεταγραφής τους στον πατέρα μου και μετά πώλησής τους. Για την τουαλέτα και την αποθήκη θα πληρώσουμε κάποιο πρόστιμο, και αν ναι, πόσο; Το κτίσμα αυτό είναι χαμηλό, ισόγειο από τη μία πλευρά και ημιυπόγειο από την άλλη, και με εμβαδό το πολύ 20-25 μέτρα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Θα απευθυνθείς σε μηχανικό της περιοχής σου, ο οποίος κατόπιν αυτοψίας στο ακίνητο θα προβεί στους σχετικούς υπολογισμούς και στην υπαγωγή του αυθαιρέτου στις διατάξεις του ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.