Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

δεν υπάχρει καμία διασταλτική ερμηνεία.. ουτε γκρίζα περιοχή..  δεν χρήζει καν ερμηνείας το θέμα.

 

 

Και όμως, όχι μόνο γκρίζα γίνεται η περιοχή, αλλά και θέατρο του παραλόγου ΑΝ προσέξεις το εξής:  

Ως γνωστόν στην περίπτωση 5(1) του νέου Παραρτ. Α΄   ανήκει κάθε:

  1. επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση,  
  2. επιφάνεια χώρου με αυθαίρετη αλλαγή σε κύρια χρήση ο οποίος δεν προσμετρούσε στον Σ.Δ της οικοδομικής αδείας ,

και στην περίπτωση 5(2) με μειωτικό συντελεστή 50% ανήκει κάθε:

  1. επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα
  2. ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες κ.λ.π) έως 50μ2

 

Η επίμαχη περίπτωση  μας που είναι :

 «επιφάνεια χώρου (αποθήκη) με αυθαίρετη αλλαγή σε κύρια χρήση ο οποίος ΠΡΟΣΜΕΤΡΟΥΣΕ στον Σ.Δ της οικοδομικής αδείας»  

φαίνεται αποκλεισμένη τελείως,  ως  “terra incognita”,  για τον ανυποψίαστο νομοθέτη αφού καταφανώς ούτε ως 5(1.2), που αφορά όμως τις αλλαγές χρήσης,  μπορεί να εκληφθεί , αλλά ούτε και ως 5(2.2) αν την αποκλείσουμε και αυτήν όπως υποστηρίζεις.

Η καταφυγή στο να ενταχθεί στην 5(1.1),  όπως εννοείς,  είναι έξω από την κατηγοριοποίηση της διάταξης  και  καταχρηστικότερη  από το να την εντάξουμε στην 5(2.2) όπως υποστηρίζω.

Δεν είναι τόσο απλά λοιπόν για να μην πω  ….απλοϊκά τα πράγματα, αλλά απεναντίας χρήζουν ερμηνείας ή ίσως .....αυτοσχεδιασμού εν προκειμένω μέχρι κάποιοι να αντιληφθούν το κενό και τότε να έχουμε ένα Νεώτερο του Νέου Παραρτ. Α΄........
Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τον "απλοϊκό" τρόπο σκέψης μου λοιπόν..

 

θα μπορουσε ή και έπρεπε όπως λες, ο νομοθέτης να συμπεριλάβει και τους χώρους που ηταν εντός σ.δ και άλλαξαν χρήση στο 5(2)... αλλά δε το έκανε..

στην περίπτωσή σου επομένως έχεις επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση.. άρα 5(1,1) στο νέο παράρτημα και άρα όχι μειωτικό.

 

 

ΥΓ: καλη τύχη με τον αυτοσχεδιασμό

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

με τον "απλοϊκό" τρόπο σκέψης μου λοιπόν….” 

Μη το παρεξηγείς έτσι,  πες πως ήταν  κι αυτό ένα   «…σοβαρότατο λογικό άλμα» μου……!

Πάντως αν είχαμε μείνει σε αυτά τα  «ΟΧΙ!! τέλος της συζήτησης»,  «(τελεία και παύλα)»,   «δεν χρήζει καν ερμηνείας το θέμα» δεν θα είχαμε φτάσει στα όποια χρήσιμα νομίζω  συμπεράσματα για το εν λόγω κενό του Παραρτ. Α΄.  Ο αυταρχισμός αρχίζει εκεί που λείπουν τα επιχειρήματα.  Προσωπικά τις αντίθετες απόψεις όχι μόνο δεν τις αρνούμαι αλλά και τις σέβομαι όπως προείπα.  

 

Υ.Γ    Άφηνε μία πόρτα ανοιχτή στον διάλογο…..

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

σε καταστημα εμβαδου 300τμ κ υψους 4,40μ ,πανω απο τα wc που εχουν υψος 2,20μ υπαρχει χωρος εμβαδου 12τμ κ υψους 1,80μ καθαρο το οποιο δεν εχει προσβαση εσωτερικα αλλα απο πλατυσκαλο εξωτερικης κλιμακας προς την ταρατσα.

Ο χωρος θεωρειται παταρι?παιρνει μειωτικο?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα με τους προσβάσιμους μικρού ύψους χώρους.

 

Εγώ σε μία περίπτωση υπογείου ύψους 1.65 με καθαρά βοηθητική χρήση (αποθήκη καυσόξηλων) το υπολόγισα με αναλυτικό.

 

Τώρα εσύ είσαι στο 1.8 ..... τι να σου πω δύσκολη απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Σας ρωτώ αν θα μπορούσα να επικαλεσθώ αυτή την απάντηση του ΤΕΕ Πελοποννήσου για να μεταφέρω στο 4178 μια δήλωση με πληρωμένο όλο το πρόστιμο για σοφίτα που δεν πληρεί όμως τις προϋποθέσεις του ΝΟΚ χωρίς επιπλέον επιβάρυνση????

 

228. Στην εγκύκλιο 4 αναφέρει ότι (στίχος 36) "η αναφορά στο άρθρο 2 του Ν.4067/12 αφορά

αποκλειστικά στον ορισμό της σοφίτας (για να έχω μείωση στο πρόστιμο). Στη συνέχεια αναφέρει:

"ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου

εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής

χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.

Τελικά τι ισχύει;. Για να εφαρμόσω την μείωση προστίμου πρέπει ο χώρος να πληροί τις

προϋποθέσεις σοφίτας κατά Ν.Ο.Κ. όπως αναφέρει η Εγκ 4/13 ή όχι;

Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τα περισσότερα αυθαίρετα έχουν κατασκευαστεί πριν τον Ν.Ο.Κ.

για τα οποία ισχύει η Απόφαση-80851/90:

Ότι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ-16 του ΓΟΚ/85

επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτίριού εφόσον ο

δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ-8 του κτιριοδομικού

κανονισμού. Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης (σδ).

Άρα σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε

περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους μπορεί να συμπεράνουμε ότι για τις σοφίτες

ισχύει ο μειωτικός συντελεστής;

Απάντηση:

Ο μειωτικός συντελεστής υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.__

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Σας ρωτώ αν θα μπορούσα να επικαλεσθώ αυτή την απάντηση του ΤΕΕ Πελοποννήσου για να μεταφέρω στο 4178 μια δήλωση με πληρωμένο όλο το πρόστιμο για σοφίτα που δεν πληρεί όμως τις προϋποθέσεις του ΝΟΚ χωρίς επιπλέον επιβάρυνση????

 

228. Στην εγκύκλιο 4 αναφέρει ότι (στίχος 36) "η αναφορά στο άρθρο 2 του Ν.4067/12 αφορά

αποκλειστικά στον ορισμό της σοφίτας (για να έχω μείωση στο πρόστιμο). Στη συνέχεια αναφέρει:

"ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου

εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής

χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.

Τελικά τι ισχύει;. Για να εφαρμόσω την μείωση προστίμου πρέπει ο χώρος να πληροί τις

προϋποθέσεις σοφίτας κατά Ν.Ο.Κ. όπως αναφέρει η Εγκ 4/13 ή όχι;

Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τα περισσότερα αυθαίρετα έχουν κατασκευαστεί πριν τον Ν.Ο.Κ.

για τα οποία ισχύει η Απόφαση-80851/90:

Ότι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ-16 του ΓΟΚ/85

επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτίριού εφόσον ο

δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ-8 του κτιριοδομικού

κανονισμού. Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης (σδ).

Άρα σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε

περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους μπορεί να συμπεράνουμε ότι για τις σοφίτες

ισχύει ο μειωτικός συντελεστής;

Απάντηση:

Ο μειωτικός συντελεστής υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.__

 

Η μεταφορά στον 4178 γίνεται με ότι ορίζει ο 4178, αυτό είναι ξεκάθαρο

όσον αφορά τη σοφίτα..

ελέγχεις αν πληροί μονο αυτά που λέει ο ορισμός του ΝΟΚ και τπτ άλλο ώστε να πάει με μειωτικό.

αν δεν πάει μειωτικό ακόμα και τα τετραγωνικά να κρατήσεις ίδια κατά τη μεταφορά το πρόστιμο θα αλλάξει.

ο ορισμός της σοφίτας κατά ΝΟΚ λέει να μην υπάρχει ανεξάρτητη πρόσβαση (να μην μπορεί να αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία δηλ)

και να είναι εντός ύψους της επικλινούς στέγης.

Το ύψος της επικλινούς στέγης είναι από το κάτω μέρος της δοκού της στέγης μέχρι τον κορφιά..

να "πατάει" δηλ το δοκάρι της στέγης στην πλάκα.

αν δεν πατάει τότε δεν είναι εντός ύψους στέγης και επομένως δεν παίρνει μειωτικό.

Κάποιοι συνάδελφοι ακόμα και αν υπάρχει περιμετρική τοιχοποιία οπου εδραζεται η στέγη την θεωρούν σοφίτα με υπέρβαση ύψους.

Είναι προφανές λάθος το οποίο μερικές φορές γίνεται από αγνοια μερικές φορές όμως γίνεται εν γνώση τους για να μειωθεί το πρόστιμο (ή να παραμείνει το ίδιο με τον 4114).

Ό,τι σε φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος κάνε, προσωπικά δεν παίρνω τέτοια ρίσκα για κανέναν πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

με τον "απλοϊκό" τρόπο σκέψης μου λοιπόν….” 

Μη το παρεξηγείς έτσι,  πες πως ήταν  κι αυτό ένα   «…σοβαρότατο λογικό άλμα» μου……!

Πάντως αν είχαμε μείνει σε αυτά τα  «ΟΧΙ!! τέλος της συζήτησης»,  «(τελεία και παύλα)»,   «δεν χρήζει καν ερμηνείας το θέμα» δεν θα είχαμε φτάσει στα όποια χρήσιμα νομίζω  συμπεράσματα για το εν λόγω κενό του Παραρτ. Α΄.  Ο αυταρχισμός αρχίζει εκεί που λείπουν τα επιχειρήματα.  Προσωπικά τις αντίθετες απόψεις όχι μόνο δεν τις αρνούμαι αλλά και τις σέβομαι όπως προείπα.  

 

Υ.Γ    Άφηνε μία πόρτα ανοιχτή στον διάλογο…..

 

οκ συνάδελφε,

θα μπορούσα να είμαι ηπιότερος και εγώ στις εκφράσεις μου, έγιναν όμως από ζήλο και προσπαθώντας να καστήσω σαφές το απόλυτο του Νόμου στη συγκεκριμένη περίπτωση..

φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

σε καταστημα εμβαδου 300τμ κ υψους 4,40μ ,πανω απο τα wc που εχουν υψος 2,20μ υπαρχει χωρος εμβαδου 12τμ κ υψους 1,80μ καθαρο το οποιο δεν εχει προσβαση εσωτερικα αλλα απο πλατυσκαλο εξωτερικης κλιμακας προς την ταρατσα.

Ο χωρος θεωρειται παταρι?παιρνει μειωτικο?

 

 

Μεγάλο θέμα με τους προσβάσιμους μικρού ύψους χώρους.

 

Εγώ σε μία περίπτωση υπογείου ύψους 1.65 με καθαρά βοηθητική χρήση (αποθήκη καυσόξηλων) το υπολόγισα με αναλυτικό.

 

Τώρα εσύ είσαι στο 1.8 ..... τι να σου πω δύσκολη απόφαση.

νοειται ο χωρος σαν παταρι?

ας υποθεσουμε οτι ο πιο πανω χωρος εχει υψος 2.20μ αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 9 παρ ιγ:

 

Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά μέτρα και ύψους έως 2,50 μέτρα.

 

πουθενά δε λέει ο νόμος ότι πρέπει να είναι ανεξάρτητη ή να είναι ισόγεια ή οτιδήποτε..

άρα αποθήκη που πληροί τα παραπάνω όπου και να βρίσκεται πάει άνετα με κατηγορία 3 ή με αναλυτικό αν σας βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.