Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Υπερβαση Κάλυψης δε θα έχει εφόσον είναι εντός του περιγράμματος της ισόγειας μονοκατοικίας.

.......

Υπερβαση δομησης γιατι εχει ?

 

Νομιζω δεν εχει ουτε δομηση ουτε καλυψη.  τα 60τ.μ. Χ μειωτ.συντ

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπέρβαση κάλυψης δεν έχει. Αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση τότε δεν έχει ούτε υπέρβαση δόμησης. Απλά άμα βάλεις χωρίς ΥΔ στο ΦΚ και με υπέρβαση ύψους θα θεωρήσει το σύστημα ότι έχεις μόνο ΥΥ και θα βγάλει λάθος πρόστιμο (too good to be true!) οπότε μπορείς να βάλεις ΥΔ<50% που δεν τροποποιεί το σωστό πρόστιμο.

τέλος αν μπορεί  πολεοδομικά και συμφέρει οικονομικά κοιταξε αν το κάνεις με έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Αν το ύψος υπογείου 2,10 περίπου "ψηλώσει" κατά 10 πόντους τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση κάλυψης δεν έχει. Αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση τότε δεν έχει ούτε υπέρβαση δόμησης. Απλά άμα βάλεις χωρίς ΥΔ στο ΦΚ και με υπέρβαση ύψους θα θεωρήσει το σύστημα ότι έχεις μόνο ΥΥ και θα βγάλει λάθος πρόστιμο (too good to be true!) οπότε μπορείς να βάλεις ΥΔ<50% που δεν τροποποιεί το σωστό πρόστιμο.

Αν το ύψος υπογείου 2,10 περίπου "ψηλώσει" κατά 10 πόντους τότε κάτι μπορεί να γίνει.

 

 

Δε θα πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις του ΓΟΚ για τα εκτός περιγράμματος για να μην έχει υ.κ?

αν πας να βγάλεις άδεια για ένα υπόγειο εκτός περιγράμματος για να μη μετρήσει στην κάλυψη υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις...

εννοώ από που προκύπτει ότι δεν έχει υ.κ ένα υπόγειο εκτός περιγράμματος?

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Υπερβαση Κάλυψης δε θα έχει εφόσον είναι εντός του περιγράμματος της ισόγειας μονοκατοικίας.

Το θεώρησα αυτό δεδομένο. Αν αυτό δεν ισχύει τότε έχεις και υπέρβαση κάλυψης για το τμήμα εκτός του νομίμου περιγράμματος της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

σωστά verda, αλλά επειδή μπερδεύτηκα με τα παραπάνω ότι αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση δεν έχει υπέρβαση δόμησης ? (pipakos said).

Σύμφωνα με το ΓΟΚ για να μη μπει στη δόμηση το υπόγειο θα πρέπει να ικανοποιούνται 3 προϋποθέσεις : 1o να είναι εντός περιγράμματος ισογείου, 2ο να έχει βοηθητική χρήση (αποθήκη, γκαραζ) και 3ο να μην εξέχει του εδάφους περισσότερο του 1,5μ. Σωστά?

Τώρα που εξέχει πάνω από 1,5μ. και η στάθμη δαπέδου (έδρασης) δεν είναι σύμφωνα με τα σχέδια, δεν είναι υπόγειο. Τι κι αν είναι αποθήκη. Αν εξέχει του εδάφους θα πρέπει να έμπαινε στη δόμηση.Μόνο το κλειστό γκαράζ δεν έμπαινε στη δόμηση κι αυτό μέχρι το 2010 αν θυμάμαι, διορθώστε με.

Έτσι κατα τη γνώμη μου πάντα τέτοιες περιπτώσεις "υπογείων" πρέπει να υπολογίζονται με ΥΔ. ΥΥ και κατά περίπτωση με ΥΚ.

Ένα άλλο τραβηγμένο σενάριο που όλο το υπόγειο βρίσκεται "έξω" και έχει το ίδιο περίγραμμα με αυτό του ισογείου είναι να λογίσουμε παράβαση για αυθαίρετο όροφο. Δηλ. το ισόγειο της αδείας, αυθαίρετο όροφο στην πραγματικότητα.

Ακούω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

σωστά verda, αλλά επειδή μπερδεύτηκα με τα παραπάνω ότι αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση δεν έχει υπέρβαση δόμησης ? (pipakos said).

Σύμφωνα με το ΓΟΚ για να μη μπει στη δόμηση το υπόγειο θα πρέπει να ικανοποιούνται 3 προϋποθέσεις : 1o να είναι εντός περιγράμματος ισογείου, 2ο να έχει βοηθητική χρήση (αποθήκη, γκαραζ) και 3ο να μην εξέχει του εδάφους περισσότερο του 1,5μ. Σωστά?

Τώρα που εξέχει πάνω από 1,5μ. και η στάθμη δαπέδου (έδρασης) δεν είναι σύμφωνα με τα σχέδια, δεν είναι υπόγειο. Τι κι αν είναι αποθήκη. Αν εξέχει του εδάφους θα πρέπει να έμπαινε στη δόμηση.Μόνο το κλειστό γκαράζ δεν έμπαινε στη δόμηση κι αυτό μέχρι το 2010 αν θυμάμαι, διορθώστε με.

Έτσι κατα τη γνώμη μου πάντα τέτοιες περιπτώσεις "υπογείων" πρέπει να υπολογίζονται με ΥΔ. ΥΥ και κατά περίπτωση με ΥΚ.

Ένα άλλο τραβηγμένο σενάριο που όλο το υπόγειο βρίσκεται "έξω" και έχει το ίδιο περίγραμμα με αυτό του ισογείου είναι να λογίσουμε παράβαση για αυθαίρετο όροφο. Δηλ. το ισόγειο της αδείας, αυθαίρετο όροφο στην πραγματικότητα.

Ακούω απόψεις.

 

σε γενικές γραμμές ναι...

το "τραβηγμένο σεναριο" που αναφέρεις έχει παιχτεί σε αρκετές περιπτώσεις όπου κάνει αυτοψία η πολεοδομία.

Ο τελευταίος όροφος δηλαδή να θεωρηθεί όλος αυθαίρετος λόγω υπέρβασης ύψους του κτιρίου..

κατά την προσωπική μου άποψη πάντως είναι όντως τραβηγμένο και δε θα ρύθμιζα ακίνητο έτσι χωρίς επιπλέον λόγους.

το "υπερυψωμένο" υπόγειο αν έχει βοηθητική χρήση μπορεί μέχρι 50τμ να μπει με μειωτικό σαν ισόγειο, με υπέρβαση ύψους βεβαίως,

διότι το αν υπάρχει παράβαση ή όχι γίνεται σε σύγκριση με την Ο.Α.

 

για τα εκτός περιγράμματος εκτός από υδ υκ μπορεί να έχουν και υπερβαση Δ

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

@Anton_civeng

 

συνάδελφε ανακάλυψα κάτι για το οποίο διαφωνούσαμε το οποίο σε δικαιώνει και χαίρομαι για αυτό καθώς έμαθα κάτι που μου διέφευγε...

 

απάντηση από ΤΕΕ νο 224.

 

Συνάδελφε verda  τώρα μόλις είδα την ανάρτηση σου και σ ευχαριστώ. Κι εγώ δεν είχα προσέξει την Ε/Α αυτή.  Είναι ανακουφιστική για κάποιους ιδιοκτήτες.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αντιμετωπίζω αυτές τις περιπτώσεις ως εξής: Αν το "υπόγειο" έγινε "ισόγειο" λόγω μη διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου (πχ μπάζωμα που δεν έγινε ποτέ) του δίνω μειωτικό συντελεστή και ΥΔ (αν έχω κύρια χρήση) + λοιπή παράβαση. Αν η αλλαγή του "υπογείου" σε "ισόγειο" δεν οφείλεται σε διαμορφώσεις ή μη του περιβάλλοντος χώρου αλλά σε αρχική θεμελίωση ολόκληρης της οικοδομής από ισόγεια στάθμη τότε στο "υπόγειο" δεν δίνω μειωτικό συντελεστή και χρησιμοποιώ το όριο των 50τμ προκειμένου οι χώροι αυτοί να μην συνυπολογιστούν για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών σε περίπτωση βοηθητικής χρήσης. Σε καμία περίπτωση δεν θα δηλώσω τον επάνω όροφο ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο (αν αυτός είναι βάσει ο.α. νόμιμος). Την υπέρβαση ύψους θα την χρεώσω στο υπόγειο. Γενικά ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου με τον 4178 ξεφεύγει λίγο από τη λογική των ΓΟΚ και ΝΟΚ, όπως έχει αποδειχτεί αρκετές φορές από διάφορες κατά καιρούς οδηγίες του υπουργείου. Ουσιαστικά η λοιπή παράβαση που αφορά τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου μας δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε το μειωτικό συντελεστή στα "υπόγεια", αφού φορτώνουμε το βάρος της παρανομίας αλλού. Κάπως έτσι το ερμηνεύω εγώ...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να συμπληρώσω ότι στα εντός σχεδίου τα υψόμετρα είναι σαφή, ασχέτως αν δείχνονται στα εγκεκριμένα σχέδια. Στα εντός σχεδίου δηλ. βάζω ΥΔ ακόμα και για μικρές υπερβάσεις ύψους.

Στα εκτός σχεδίου όμως οι μικρές υπερβάσεις ύψους των υπογείων μπορούν άνετα να στηριχθούν στη διαμόρφωση (μπάζωμα) του περιβάλλοντος χώρου γιατί τα υψόμετρα συνήθως δεν εξαρτώνται από σταθερά σημεία.Συμφωνείτε?

Πείτε μου όμως στη δεύτερη περίπτωση των εκτός σχεδίων ή ακόμα και σε εντός οικισμών ποιο πλάτος εδάφους παίρνετε γύρω από το υπερυψωμένο υπόγειο προκειμένου να υπολογίσετε τον αναλυτικό για μπάζωμα.

Επίσης πείτε μου που ακριβώς αναφέρεται αυτό για τα 50τ.μ. που μπορούν να πάρουν μειωτικό με Υ.Δ. Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Στα εντός σχεδίου δηλ. βάζω ΥΔ ακόμα και για μικρές υπερβάσεις ύψους. Αν έχεις μόνο υπέρβαση ύψους δεν χρειάζεται να βάλεις υπέρβαση δόμησης.

Επίσης πείτε μου που ακριβώς αναφέρεται αυτό για τα 50τ.μ. που μπορούν να πάρουν μειωτικό με Υ.Δ. Τροποποιημένο Παράρτημα Α ΦΕΚ39/2014 σελ. 289 *5 - για ισόγειους βοηθητικούς χώρους. Αν και οι χώροι αυτοί μπαίνουν με ΥΔ (???), σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 (16) δεν συνυπολογίζονται για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών αφού δεν είναι χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.