Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

2ον. Διότι, ο νόμος είναι σαφής. Δηλαδή, αποθήκες έως 50 τ.μ.. Όχι περισσότερο. Δηλαδή, κάποια που είναι μεγαλύτερη δεν συμπεριλμβάνεται σε αυτή τη λογική. Αν ήθελε ο νομοθέτης να συμπεριλαμβάνονται τα πρώτα 50 τ.μ. και τα όποια υπόλοιπα όχι, τότε θα μας το έλεγε. Είναι περίπου όπως το εξής παράδειγμα: Τμήμα κτιρίου έχει υπέρβαση Δ <20% κι άλλο κομμάτι του ιδίου τμήματος  έχει υπέρβαση Δ >20%, τότε όλο πάει ως υπέρβαση Δ >20%...

 

ο νόμος λέει..

"ισόγειοι β.χ (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κλπ) έως 50τμ..

 

κατά τη γνώμη μου από την παραπάνω διατύπωση δε εξάγεται ασφαλές συμπέρασμα για την ακριβή πρόθεση του νομοθέτη..

μπορεί να ισχύει αυτό που λέει ο Ιασονας μπορεί όμως κάλλιστα να εννοεί τα πρώτα 50τμ παίρνουν μειωτικό..

βάσει της δικής μου λογικής δε μπορεί κάποιος που έχει 50τμ να πληρώσει πχ 1000€ και κάποιος που έχει 50,10τμ να πληρώσει 2000€,

Βέβαια γενικότερα ο νόμος έρχεται σε πολλές περιπτώσεις σε αντίθεση με τη λογική όπως στην περίπτωση με το Δ που σωστά αναφέρεις

 

Προσωπιικά  μέχρι να διευκρινιστεί το θέμα θεωρώ ότι ισχύει το ευνοϊκότερο σενάριο για τον πελάτη μου.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ και εγώ μιας και μειωτικό συντελεστη λαμβάνουν ισόγειοι βοηθητικοί χώροι έως 50 τμ.

Εάν είναι 50,01 (λέμε τώρα..) , πάει ως ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Αν ήταν έτσι θα βάζαμε κλιμακωτά και τα ποσοστά ΥΔ. Πχ θα είχαμε υπέρβαση 100% και θα βάζαμε τα μισά με συντελεστή 0-50% και τα υπόλοιπα με 50-100%. Δεν προκύπτει από πουθενά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για δύο λόγους.

 

1ον. Διότι για να βάλεις κάτι ως "βοηθητικό χώρο" (δηλαδή, να υπολογιστεί το πρόστιμό του για τον 4178 με μειωτικό συντελεστή, πρέπει αυτός ο χώρος όντως να είναι "βοηθητικός" κάποιου άλλου υφιστάμενου "κύριου χώρου" στο "οικόπεδο". Δηλαδή, προϋποθέτει την ύπαρξη άλλου κύριου χώρου, που αν δεν υπάρχει τότε, κατά συνέπεια ο υφιστάμενος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.

 

2ον. Διότι, ο νόμος είναι σαφής. Δηλαδή, αποθήκες έως 50 τ.μ.. Όχι περισσότερο. Δηλαδή, κάποια που είναι μεγαλύτερη δεν συμπεριλμβάνεται σε αυτή τη λογική. Αν ήθελε ο νομοθέτης να συμπεριλαμβάνονται τα πρώτα 50 τ.μ. και τα όποια υπόλοιπα όχι, τότε θα μας το έλεγε. Είναι περίπου όπως το εξής παράδειγμα: Τμήμα κτιρίου έχει υπέρβαση Δ <20% κι άλλο κομμάτι του ιδίου τμήματος  έχει υπέρβαση Δ >20%, τότε όλο πάει ως υπέρβαση Δ >20%...

 

Θα  απαντήσω τα εξής αντίστοιχα και βάσιμα:

 

1ον.  Το «….κάποιου άλλου υφιστάμενου κύριου χώρου»   που πρέπει να εξυπηρετεί τάχα η αποθήκη σύμφωνα με την Εγκ.4/13 δεν ισχύει πλέον από την  δημοσίευση του νέου Παραρτ. Α΄ που απλά αναφέρει  «  …και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι»  έχοντας εμφανώς απαλείψει ο νομοθέτης τον όρο   «…του κυρίου κτίσματος».    Πέραν δε του μεταγενεστέρου, το νέο Παράρτημα Α΄ είναι ισχυρότερο της Εγκ.4  έχοντας  την νομιμοποίηση ενός ΦΕΚ που δεν διαθέτει  η  Εγκ. 4/13 !!!!    Σχετικά υπάρχει και η Ε/Α ΤΕΕ Πελοπ. 268 που την θεωρώ σωστή ως  τεκμηριωμένη.

268.  Στην ερώτηση 219 αναφέρεται ότι δεν μας απασχολεί εάν υπάρχει κτίσμα με κύρια χρήση ώστε να δηλωθεί γκαράζ με μειωτικό συντελεστή. Στην εγκύκλιο 4 όμως διαβάζουμε ότι χώροι που παίρνουν μειωτικό συντελεστή πρέπει να είναι βοηθητικοί χώροι του κυρίως κτίσματος. Τελικά που στηρίζετε την απάντηση σας;

 

Το παράρτημα Α έτσι όπως αυτό τροποποιήθηκε ΔΕΝ θέτει κανέναν περιορισμό στο να υπάρχει χώρος κύριας χρήσης εντός του οικοπέδου/γηπέδου.

Ας έχουμε στα υπόψη μας ότι οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι στο κυρίως σώμα του νόμου ΔΕΝ μνημονεύονται στους χώρους που μπορούν να επωφεληθούν από τον μειωτικό συντελεστή. Αυτό έγινε αρχικώς με την εγκύκλιο 4 (όπου υπάρχει αναφορά ότι μιλάμε για κτίρια που έχουν βοηθητική χρήση σε χώρους κύριας χρήσης) και στο Παράρτημα Α (μεταγενέστερο) όπου η μόνη προϋπόθεση είναι το εμβαδόν να μην ξεπερνάει τα 50m2.

 

2ον. Η σαφήνεια του νόμου και το «όχι περισσότερο των 50μ2»  εφαρμόζεται επακριβώς στο δεύτερο Φ.Κ# όπου τα πλεονάζοντα των 50μ2 δεν «απολαύνουν» του μειωτικού συντελεστή.

Το παράδειγμα με το Δ δεν νομίζω ότι έχει  σχέση και στηρίζει την άποψη. Από την άλλη πλευρά  όμως κανείς π.χ δεν χάνει το αφορολόγητο των 200000 € για τον ΦΑΠ αν έχει ακίνητη περιουσία 201000 €…..

 

3ον. Αν απορρίψουμε τον κλιμακωτό υπολογισμό ή απαιτήσουμε το «..κυρίως κτίριο» φθάνουμε σε απερίγραπτες λογικές ακροβασίες μέχρι …γέλιου :

  • Όπως αναφέρει και ο verda τον διπλασιασμό του προστίμου για 0.10 μ2 !
  • Για να αποφύγουμε την ολική χρέωση (Κ.Χ) της αποθήκης λέμε στον ιδιοκτήτη «βάλε ένα ψευτοχώρισμα με μία παλιοπόρτα στα πρώτα 50μ2»  για να πάρουν αυτά τουλάχιστον τον μειωτικό συντελεστή !!
  • Και το Νο 1 που ίσως σηκώσει καρέκλες …….(όποιος τολμά ας  το πει του ιδιοκτήτη, εγώ ΟΧΙ)  «Ναι κε Ταδόπουλε έχεις μεν αποθήκη 49μ2 αλλά ΔΕΝ μπορείς να πάρεις τον μειωτικό συντ. και ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ επειδή δίπλα στην αυθαίρετη αποθήκη σου ΔΕΝ ΕΚΤΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ για να λογαριαστεί αυτό  ως …το κύριο κτίσμα..…»!!!!!      Γκλουπ !!!      Από κει και πέρα τα σχόλια περιττά…………
Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πεις....

 

αντιπαρερχόμενος το ειρωνικό σχόλιο..

να πάω στην ουσία που νομίζω ότι είναι και ο στόχος του φόρουμ..

 

κατ'αρχάς να πω ότι συμφωνώ σε όλα με τον Anton_civeng

 

αν θεωρήσουμε ότι βάζουμε μειωτικό σε αποθήκη μόνο αν είναι μέχρι 50τμ τότε τι γίνεται αν έχω 2 ή 3 αποθήκες των 50 τμ, μπορώ να βάλω σε όλες μειωτικό?

ή σε αυτή την περίπτωση θα βάλω μόνο στη μία μειωτικό και όχι στις υπόλοιπες? και από που προκύπτει αυτό?

φυσικά από πουθενά αλλά μόνο από ερμηνεία του Νόμου..

η άλλη ερμηνεία είναι να βάζω τα πρώτα 50 τμ των όσων β.χ υπάρχουν σε ισόγεια στάθμη με μειωτικό και τα υπόλοιπα χωρίς...

η 2η ερμηνεία μου φαίνεται πιο λογική και μέχρι να διευκρινιστεί το αντίθετο θα το εφαρμόζω μιας και είναι και ευνοϊκότερη,

αλλά και κανένας ελεγκτής δόμησης ή πολεοδόμος δε μπορεί να μου τεκμηριώσει το αντίθετο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

 

Ζητώ συγγνώμη αν σου έδωσα να καταλάβεις ότι, το σχόλιό μου ήταν ειρωνικό. Αντιθέτως μάλιστα. Απλώς ...αποσύρθηκα της συζήτησης, χωρίς άλλη προσπάθεια να σε πείσω, αφήνοντας σε σένα να θεωρείς και να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Εξάλλου αυτή η στάση αρμόζει σε μορφωμένους ανθρώπους και επαγγελματίες μηχανικούς, που δεν έχουν τίποτα να μοιράσουν. Λυπάμαι πραγματικά που δεν σου το έδωσα με σαφήνεια αυτό για να το καταλάβεις. Και ξαναζητώ ταπεινά συγγνώμη. Και ως μικρή εξιλέωση γι' αυτό δέξου σε παρακαλώ το +1 φήμης...

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Ο καθένας απλώς με βάση τα δικά του δεδομένα, στο παρόν forum καταθέτει όπου κι όταν θέλει τις προσωπικές του απόψεις. Γίνεται διάλογος, ανταλλαγή απόψεων, συμπληρώσεις, διορθώσεις κ.λπ. και τελικώς ο καθένας διαμορφώνει με βάση πάντα τα δικά του δεδομένα τις οριστικές - τελικές απόψεις του για κάθε θέμα. Ουδείς είναι αυθεντία και ουδείς εκλαμβάνεται ως τέτοια. Ουδείς που έχει διαφορετική οριστική - τελική άποψη για κάτι δεν πρέπει να προσπαθεί να πείσει και να συμπαρασσύρει άλλους. Ο καθένας από εμάς κάνει αυτό που η εμπειρία του, οι γνώσεις του, η παιδεία του, η ευρύτερη ή πολύπλευρη ενημέρωσή του κ.λπ. του επιτρέπει. Εξάλλου, όπως πάντα και παντού τελειώνω τις συζητήσεις οι οποίες οδηγήθηκαν σε διαφορετικές εκτιμήσεις, ..."μεγάλα παιδιά είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε", αναλαμβάνοντας βεβαίως ο καθένας μας τις όποιες ευθύνες των αποφάσεων και κατ' επέκταση των πράξεών του.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ένας χώρος >50 τμ, ο οποίος με την 1η ματιά είναι ενιαίος και με 1 είσοδο, με μία 2η ματιά μπορεί να είναι δύο τμήματα με 2 εισόδους και απλά μία μεσοτοιχία να τους χωρίζει.... λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ένας χώρος >50 τμ, ο οποίος με την 1η ματιά είναι ενιαίος και με 1 είσοδο, με μία 2η ματιά μπορεί να είναι δύο τμήματα με 2 εισόδους και απλά μία μεσοτοιχία να τους χωρίζει.... λέω εγώ τώρα...

Βεβαίως κι έτσι γίνεται !!   Στην αεροφωτο εξ άλλου δεν έχουμε απαιτήσεις να φαίνεται….,  όσο για μελλοντικά:  «το χώρισμα από Μ.D.F αφαιρέθηκε γιατί σάπισε ….!!! » Δεν θα χρειαζόταν δα και άδεια καθαίρεσης  γι αυτό. Κάτι λίγο θα δείξεις στην κάτοψη βέβαια που θα υποβάλεις.  Για μένα πάντως δεν χρειάζονται ούτε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.