Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Αλλιώς θα είχε κλάψει πολύς κοσμάκης και αρκετοί θα νοσταλγούσαν τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ νομίζω ότι παίρνει μειωτικό συντελεστή σύμφωνα με τη εγκύκλιο 4 αφού χτίστηκε σε υπόγεια στάθμη σύμφωνα με την οικοδομική άδεια. Τουλάχιστον σε δική μου περίπτωση υπόγειου που ξεμπαζώθηκε μπρος - πίσω και άλλαξε χρήση σε κατοικία με το 3843 σκέφτομαι να δηλώσω τα επιπλέον μέτρα του ενός δωματίου σαν Υ.Δ. Β.Χ.. Τουλάχιστον αυτό συμπέρανα από τις εγκυκλίους! Ήθελα όμως να ρωτήσω αν δηλώνεται και τα μέτρα της εξωτερικής τοιχοποιίας όπως μου είπαν κάποιοι συνάδερφοι που δεν συμπεριλαμβάνονταν στον υπολογισμό του 3843???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! 

 

Έχω περίπτωση καταστήματος στο ισόγειο πολυώροφης οικοδομής προ του ’83, κατά την οποία ενσωματώθηκε κατά την κατασκευή ένα τμήμα του κλιμακοστασίου του μεσωρόφου αυτής, στο πατάρι του καταστήματος. Το πατάρι – που δεν έχει πρόσβαση στο κλιμακοστάσιο – έχει εν τέλει κατασκευαστεί με μικρότερο εμβαδόν από όσο φαίνεται στα σχέδια. Θα ήθελα τη βοήθειά σας αναφορικά με το πώς θα πρέπει να δηλώσω αυτή την αυθαιρεσία στο σύστημα.

 

Α) Αλλαγή χρήσης με Υ.Δ. χώρων μειωτικού συντελεστή με τα τμ που έχει πάρει από το  κλιμακοστάσιο, και Β) 1 λοιπή παράβαση για τη διαφορετική μορφή του παταριού σε σχέση με τα σχέδια; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα Υ.Δ. χώρων μειωτικού συντελεστή τα τμ που έχει πάρει από το  κλιμακοστάσιο + συναίνεση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Το μικρότερο εμβαδόν του παταριού θεωρώ ότι δεν αποτελεί παράβαση.

 

Ήθελα όμως να ρωτήσω αν δηλώνεται και τα μέτρα της εξωτερικής τοιχοποιίας όπως μου είπαν κάποιοι συνάδερφοι που δεν συμπεριλαμβάνονταν στον υπολογισμό του 3843???

Με έχει βασανίσει κι εμένα αυτή η ερώτηση. Δεν υποχρεούσαι από κάπου να τα δηλώσεις αλλά αν δεν δηλωθούν πολλές φορές προκύπτει ασυμφωνία μεταξύ των τμ της τακτοποίησης και των αντίστοιχων που πρέπει να δηλωθούν στο Ε9, κυρίως σε μεζονέτες - μονοκατοικίες. Επίσης αν το υπόγειο είχε από την αρχή κύρια χρήση βάσει αδείας θα είχαν μετρήσει και οι περιμετρικοί τοίχοι στο σδ. Ίσως τελικά να πρέπει να δηλώνουμε και τις εξωτερικές τοιχοποιίες εκτός αν με μια νέα εγκύκλιο απαλλαχτούμε από αυτή την υποχρέωση και επαναφερθεί η λογική του 3843.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω σκεπή 4ου ορόφου, η οποία υπερυψώθηκε και δημιούργησε ολόκληρο όροφο-κατοικία. Το μέγιστο ύψος είναι 4μ και το ελάχιστον (στο οποίο καταλήγουν 2 πλευρές 0,30μ. Πως δηλώνω τα τμ, όλα κύρια ή όσα είναι πάνω από 2,00μ κύρια και όσα είναι κάτω βοηθητικοί χώροι?

δεν παίζει ρόλο το ότι είναι ενιαίος χώρος, δηλ. στο σημείο =2,00μ δεν έχει τοίχο και από εκεί και κάτω είναι ντουλάπα..

υπάρχει κάπου στο νόμο να διευκρινίζετε αυτό, γιατί δεν το έχω βρει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αυθαίρετος χώρος που δημιουργήθηκε τηρεί τις προυποθέσεις για να χαρακτηριστεί σοφίτα πάει όλος με μειωτικό συντελεστή. Αλλιώς κανονικά πρέπει να δηλωθεί όλος ως ΚΧ. Δεν προκύπτει από κάπου ότι οι χώροι κάτω από 2μ ύψος διαφοροποιούνται από τους υπόλοιπους. Βέβαια αν στο σημείο που λες αντί για ντουλάπα υπήρχε τοίχος ή γυψοσανίδα και οι χώροι χαμηλού ύψους δεν ήταν προσβάσιμοι τότε αυτοί θα μπορούσαν να μπουν σε ξεχωριστό ΦΚ και να πάνε με αναλυτικό λόγω της υπερύψωσης της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι σοφίτα, είναι ανεξάρτητη κατοικία με είσοδο από το κλιμακοστάσιο, οπότε θεωρείται ανεξάρτητος όροφος και δηλώνεται κύρια τμ, απλά έχει κάποια σημεία που είναι πολύ χαμηλά.

άρα τα δηλώνω όλα ως κύρια τμ, λαμβάνοντας μέσα και τους τοίχους περιμετρικά, σωστά? κρίμα δεν είναι αυτό όμως, αν ο ωφέλιμος χώρος είναι ο μισός ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όντως είναι κρίμα. Δυστυχώς όμως δεν προκύπτει από πουθενά κάποια διαφορετική αντιμετώπιση. Αν δεν βιάζονται για συμβόλαιο μπορείς να τους πείσεις να μην πληρώσουν το πρόστιμο εφάπαξ και να περιμένουν μήπως υπάρξει κάποια διευκρίνηση μελλοντικά. Θυμάμαι ένας υποψήφιος πελάτης μου με παρόμοια περίπτωση μου είχε προτείνει να βάψει την ντουλάπα άσπρη για να μοιάζει με τοίχο στη φωτογραφία. Τελικά δεν προχώρησε από εμένα η υπόθεσή του. Μάλλον θα βρήκε μηχανικό με λιγότερα ... κωλύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επανέρχομαι στην ερώτηση #826, γιατί ο πελάτης μου επιμένει, ότι συνάδελφος δήλωσε χώρο<2,40 ως ΒΧ, παρ' όλο που δεν ήταν σοφίτα? (έχει ανεξάρτητη είσοδο από κλιμακοστάσιο και λειτουργεί ως ανεξάρτητη κατοικία, όπως περιγράφω παραπάνω. Έχει δηλώσει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? εμμένω στην αρχική άποψη, ότι είναι όλα τα τμ ΚΧ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.