Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Ναι τώρα που ξαναδιαβάζω την Εγκύκλιο 4 (36) - Άρθρο 18 ,παρ.6 :

 

 

Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.).

 

Άρα μπορεί και η είσοδος να πάει με ΥΔΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με συγχωρειτε αν ρωτω ξανα κατι που εχει επαναληφθει αλλα δε μου ειναι ευκολη η αναζητηση στο παρον τοπικ

 

Υπογειο που μελετηθηκε βοηθητικος χωρος (αποθηκες, λεβητοστασια κλπ) και στην πραγματικοτητα ξεμπαζωθηκε απο τη μια πλευρα και απεκτησε κυρια χρηση (πλην λεβητοστασιου που παραμενει βοηθητικος), τακτοποιειται με υπερβαση δομησης κυριων χωρων η χωρων με μειωτικο συντελεστη?

 

Μου ανεφεραν οτι σε καποια εγκυκλιο αναφερεται αυτο αλλα δεν κατεστη δυνατον να το βρω οποτε ρωτω τους πιο εμπειρους σε θεματα 4178 συναδελφους απο μενα

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω και εγώ λάθος, εάν το υπόγειο υπήρχε στην άδεια και εάν τμήμα του ή όλο παραμένει σε υπόγεια στάθμη ανεξάρτητα υφιστάμενης χρήσης, πάει με μειωτικό και μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει, λεει, η πλακα δαπεδου του υπογειου να εχει ολοκληρωθει στην ιδια σταθμη που προβλεποταν στην αδεια, ανεξαρτητως με το αν εμεινε ξεμπαζωμενη η μια πλευρα του

Κατι τετοιο σα να διαβασα σε μια εγκυκλιο.

Ετσι θα λαβει το μειωτικο, γιατι μιλαμε για βοηθητικο χωρο βασει ΓΟΚ και οχι πραγματικα.

 

Ας μου επιβεβαιωσει παρακαλω καποιος συναδελφος που εχει χειριστει παρομοια περιπτωση!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει η εγκύκλιος.

Θα πρέπει να έχει τηρηθεί η στάθμη και το αν είναι ξεμπαζωμένο δε μας ενδιαφέρει (ως προς το αν πάρει τον μειωτικό).

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πρεπει να ελεγξω τη σταθμη της πλακας στις υπολοιπες οψεις να δω αν εχει τηρηθει η οχι.

Λογικα εχει τηρηθει γιατι ειναι ξεμπαζωμενο απο τη μια μονο πλευρα και απο τις αλλες 3 ειναι μεσα.

Η αυτοψια θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα να ριξω μια ματια, εστω και με μη πολεοδομικα σχεδια για να εχω μια ιδεα

Η πλακα δαπεδου του υπογειου κατασκευαστηκε εκει που επρεπε, περιπου 1,50μ κατω απο τη σταθμη του φυσικου εδαφους (εχει εντονη κλιση βεβαια) και ειναι ξεμπαζωμενη η βεραντα με αλλα κουφωματα κλπ κλπ κλπ.

 

Ο 4178 με παραπεμπει στο 4067/2012 (ΝΟΚ) και πιο συγκεκριμενα στο αρθρο 2 για να δω τον ορισμο του υπογειου.

Υπογειο, λοιπον, ειναι αυτο που δεν εξεχει της σταθμης του φυσικου εδαφους περισσοτερο απο 1,20μ. Ομως ολα τα ημιυπογεια που κατασκευαζοντουσαν βασει παλαιοτερων ΓΟΚ εξειχαν 1,50μ απο τη σταθμη του φυσικου εδαφους.

Οποτε? Χανουμε το δικαιωμα του μειωτικου συντελεστη?

 

Ερωτησεις:

  1. Υπαρχει μια αποθηκουλα εντος του διαμερισματος η οποια και δεν ειναι τακτοποιημενη με 3843. Την τακτοποιω κανονικα, ετσι? δεν την αφηνω.
  2. Υπαρχει λεβητοστασιο εξωτερικα της μεζονετας, 3-4 τ.μ. Τακτοποιειται κανονικα με μειωτικο συντελεστη, right?
Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Σε ΗΜΙ-υπογειο βασει αδειας απο αποθηκη σε κατοικια εχουμε υπερβαση δομησης κυριων χωρων. Παιρνει μειωτικο συντελεστη το ημιυπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εξεχει ανω του 1,20μ απο τη σταθμη εδαφους, βασει ΝΟΚ, παιρνει.

Αλλα επειδη βασει ΓΟΚ εξειχε 1,50μ, δεν παιρνει

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι ότι αν η στάθμη του υπογείου είναι σύμφωνη με την οικοδομική άδεια, ο χώρος παίρνει μειωτικό συντελεστή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.