Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Ο 4178 δεν προσδιορίζει κάπου το επιτρεπτό ύψος σοφίτας. Δηλαδή, ως σοφίτα δηλώνεται και χώρος με ύψος π.χ. 1 μέτρο και χώρος με ύψος π.χ. 3 μέτρα κ.ο.κ. Δεν μπορεί όμως να είναι ανεξάρτητος και αυτόνομος χώρος - ιδιοκτησία, ο χώρος αυτός. Δηλαδή, τελικώς ο συνάδελφος κακώς το δήλωσε έτσι όπως λες ότι, το δήλωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

επανέρχομαι στην ερώτηση #826, γιατί ο πελάτης μου επιμένει, ότι συνάδελφος δήλωσε χώρο<2,40 ως ΒΧ, παρ' όλο που δεν ήταν σοφίτα? (έχει ανεξάρτητη είσοδο από κλιμακοστάσιο και λειτουργεί ως ανεξάρτητη κατοικία, όπως περιγράφω παραπάνω. Έχει δηλώσει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? εμμένω στην αρχική άποψη, ότι είναι όλα τα τμ ΚΧ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Στον 4014 μπορούσε, στον 4178 όχι. Αυτό να πεις στον πελάτη σου.

Είναι κλασσικό πρόβλημα σε υποθέσεις μετάβασης από τον 4014 στον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 μπορούσε, στον 4178 όχι. Αυτό να πεις στον πελάτη σου.

Είναι κλασσικό πρόβλημα σε υποθέσεις μετάβασης από τον 4014 στον 4178.

 
έχω άλλη μια ερώτηση. Αποφάσισε ο πελάτης να κλείσει ένα χώρο από την κατοικία και να το κάνει αποθήκη, με ανεξάρτητη είσοδο από το κλιμακοστάσιο, (βλ. επισυναπτόμενο σχέδιο). Ο αποθηκευτικός χώρος και αυτός κύρια τμ δεν θα δηλωθεί? δεν βλέπω κάπου στο νόμο για αποθήκες σε όροφο να πηγαίνουν με μειωτικό συντελεστή-βοηθητικός χώρος...ούτε είναι σε ισόγειο για να βάλω ένα πεντακοσάρικο σωστά??
Επισημαίνω ότι όλοι οι χώροι έχουν προκύψει από υπερύψωση στέγης 4ου ορόφου.

post-12690-0-17919400-1404333501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή έχω μπερδευτεί με τους ισόγειους αποθηκευτικούς χώρους οι οποίοι τελικά παίρνουν μειωτικό συντελεστή. Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περιορισμός ύψους; έχω μια περίπτωση όπου ο εν λόγω χώρος έχει ελάχιστο ύψος 2.20μ αλλά λόγω κεκλιμένης στέγης φτάνει σε μέγιστο ύψος εξωτερικά στα 3.00μ. Τελικά θα πάρει μειωτικό συντελεστή; ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιορισμός ύψους σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (άλλου κύριου χώρου) έως 50 τ.μ. για να πάρουν στον υπολογισμό του προστίμου το μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

 

 
έχω άλλη μια ερώτηση. Αποφάσισε ο πελάτης να κλείσει ένα χώρο από την κατοικία και να το κάνει αποθήκη, με ανεξάρτητη είσοδο από το κλιμακοστάσιο, (βλ. επισυναπτόμενο σχέδιο). Ο αποθηκευτικός χώρος και αυτός κύρια τμ δεν θα δηλωθεί? δεν βλέπω κάπου στο νόμο για αποθήκες σε όροφο να πηγαίνουν με μειωτικό συντελεστή-βοηθητικός χώρος...ούτε είναι σε ισόγειο για να βάλω ένα πεντακοσάρικο σωστά??
Επισημαίνω ότι όλοι οι χώροι έχουν προκύψει από υπερύψωση στέγης 4ου ορόφου.

 

κάποια άποψη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.