Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ευκαιρία για «τακτοποίηση» αυθαιρέτων


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα είναι πολλοί που δεν ξέρουν τις αυθαρεσίες τους, θα τις ανακαλύψουν σε πολλά χρόνια από τώρα...ή σε λιγότερα! Μονίμως το μπαμπούλα θα έχουμε?

Βρήκες αυθαρεσία, πληρώνεις, τέλος!
Αμάν πια, εδώ χάνει η μάνα το παιδί και αυτοί φοβερίζουν?
Εμένα πελάτες αρνούνται να πληρώσουν για μεταφορά από 4014-> 4178 και λένε δεν τους ξαναπληρώνω αυτούς... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαιτηθεί για κάθε ακίνητο του Ε9 να συνυποβάλλεται βεβαίωση μηχανικού για μη αυθαιρεσίες,  δεν πρόκειται να κινητοποιηθεί όλος ο κόσμος και να δηλώσει αυθαίρετα.....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν ο νομοθέτης ήθελε να προχωρήσουν οι υπαγωγές στον Ν.4178, θα διευκόλυνε την δημιουργία κάθετων ιδιοκτησιών, ειδικά στις εκτός σχεδίου περιοχές και πιο σημαντικά θα απαιτούσε την βεβαίωση μηχανικού ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ!!!
Οι περισσότερες μεγάλες αυθαιρεσίες που συνάντησα δεν τακτοποιήθηκαν καθώς ο συμβολαιογράφος επέδειξε στους πελάτες το παραθυράκι του νόμου. Οπότε συντάσσονται σωστές διαθήκες πλέον (μέχρι και συστάσεις οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας) και μετά γίνεται απλώς η αποδοχή κληρονομιάς.
(για τους μυημένους, να θυμίσω πως διαθήκες μπορούν να βρεθούν και ... μετά θάνατον... :wink:
Ούτε πρόστιμα, ούτε ΠΕΑ, ούτε μηχανικοί.
Μόνο πωλήσεις δεν έχω δει ακόμα να γίνονται μέσω διαθήκης για να γλυτώσουν τον έλεγχο και τα πρόστιμα. Αλλά είμαι μικρός ακόμα. Ίσως βρουν κάποιο τρόπο με προσύμφωνο και διαθήκη προς τον αγοραστή!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

πράγματι πολλοί δεν γνωρίζουν ότι έχουν ένα αυθαίρετο Εμένα οι περισσότερες ρυθμίσεις είναι από τοπογραφικά που μετά μου ζητήθηκε βεβαίωση και φυσικά δεν την έδινα λόγο μικρο αυθαιρεσιών Βέβαια έχει να κάνει και με την κάθε περιοχή Όπου υπάρχει γενικότερα παραβατικότητα εκεί υπάρχει και αυθαιρεσία εξ ολοκλήρου Στην δική μου περιοχή αν εξαιρέσουμε δυο περιοχές που προέρχονται από την περίοδο της χούντας που η γενικότερη κατάλυση της νομιμότητας είχε αντίκτυπο και στην πολεοδομική παραβατικότητα , γενικά δεν υπάρχουν κτίσματα εξ ολοκλήρου αυθαίρετα πολλά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ότι θα δοθεί είναι σίγουρο , στανταράκι Αν ήταν σε στοίχημα θα είχε πολύ χαμηλή απόδοση .... το να μην έχει παράταση 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νομοθέτης ήθελε να προχωρήσουν οι υπαγωγές στον Ν.4178, θα διευκόλυνε την δημιουργία κάθετων ιδιοκτησιών, ειδικά στις εκτός σχεδίου περιοχές και πιο σημαντικά θα απαιτούσε την βεβαίωση μηχανικού ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ!!!

Οι περισσότερες μεγάλες αυθαιρεσίες που συνάντησα δεν τακτοποιήθηκαν καθώς ο συμβολαιογράφος επέδειξε στους πελάτες το παραθυράκι του νόμου. Οπότε συντάσσονται σωστές διαθήκες πλέον (μέχρι και συστάσεις οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας) και μετά γίνεται απλώς η αποδοχή κληρονομιάς.

(για τους μυημένους, να θυμίσω πως διαθήκες μπορούν να βρεθούν και ... μετά θάνατον... :wink:

Ούτε πρόστιμα, ούτε ΠΕΑ, ούτε μηχανικοί.

Μόνο πωλήσεις δεν έχω δει ακόμα να γίνονται μέσω διαθήκης για να γλυτώσουν τον έλεγχο και τα πρόστιμα. Αλλά είμαι μικρός ακόμα. Ίσως βρουν κάποιο τρόπο με προσύμφωνο και διαθήκη προς τον αγοραστή!

 

Για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους...

 

Δεν υπαρχει κανενα "παραθυρακι¨στο νομο ως προς την υποχρεωση τακτοποιησης αυθαιρεσιων... ...

Μαλιστα,  αυτοι με την διαδικασια της διαθηκης

ειναι διπλα ...χαμενοι

Μια φορα που  πληρωσαν μηχανικο να κανει ολες τις καταγραφες ακινητων /αγρων/ κτισματων ...

 

και μία που "οταν" θα θελησουν να πουλησουν

 

θα ξαναχρησιμοποιησουν μηχανικο για να  ξαναμετρησει...και να  κανει τις τακτοποιησεις  για  να παρουν βεβαιωση..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τροπολογία και όχι για νέο νόμο.

Επομένως εγώ αναμένω αλλαγές μόνο στο θέμα το άρθρου των δόσεων και των ημερομηνιών.

 

Εγώ πιστεύω ότι θα ισχύσει κάτι όπως ίσχυσε με τα ΚΤΕΟ.

Αρχικά λοιπόν μία μικρή παράταση ως ισχύει ο νόμος,

στην συνέχεια ένα επιπλέον ΠΑΡΑΒΟΛΟ το οποίο θα αυξηθεί  1 ή 2 φορές κ.λπ.

 

Του παραβόλου αυτού θα απαλλάσσονται αυτοί που δεν έχουν.

Πληροφορίες ότι θα απαλλάσσονται και όσοι:

1. χόρευαν στα Σύνταγμα την 05.07.2015

2. έχουν στην μνήμη του ραδιοCD στο Νο1 το "Κόκκινο",

3. έχουν συγγένεια ως 3ου βαθμού με στέλεχος του ΔΙΟ.ΡΙ.ΖΑ. εεε του ΣΥΡΙΖΑ

ελέγχονται ως ανακριβείς.

 

Γιατί το θέμα δεν είναι να αυξηθεί το πρόστιμο, αλλά η επιβολή επιπλέον παραβόλου που πηγαίνει κατευθείαν στα δημόσια ταμεία.

+1 αλλά πες κάτι και για τα νταούλια 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τώρα τρόμαξαν και θα τρέξουν μιλιούνια να τακτοποιήσουν.

DIMITRISGM Ερώτηση: Αν έχω έχω τακτοποιήσει με τον 4178 και έστω οτι αλλάξει ο νόμος και τακτοποιώ με τον πχ 4578 το ακριβώς δίπλα ακίνητο ιδιοκτησίας μου γιατί τώρα βρήκα λεφτα ή τώρα το κληρονόμησα.Οπότε έχουμε και λέμε ,ίδιες τιμές ζώνης και ας πούμε πάνω κάτω ίδιες αυθαιρεσίες-χρονολογίες.Το πρόστιμο με τον 4178 είναι Χ με τον 4578 2Χ νομικά στέκει η έχει κόλλημα ως προς ίση αντιμετώπιση?Και συνεχίζω αν αλλάξει ο νόμος και βασιστεί στον παλιό μεν γίνει πιο αυστηρός δε (ιδιο παράδειγμα απλά να μην μπορέσω να τακτοποιήσω) με τις μπούρδες που λένε τα παπαγαλάκια,νομικά στέκει ή αντισυγματικος ο νέος>?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.