Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Εγώ δεν το έβαλα. Δεν ασχολήθηκαν καν και δεν νομίζω να μας αφορά.

 

Εφόσον δεν έχεις απόφαση ένταξης με αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία δεν έχεις ενταχθεί.

 

Απλώς είμαστε επιλαχόντες και μπορεί κάποτε να επιδοτηθούμε.

 

 

Αφού δεν υπάρχει κατι επίσημο και ο καθένας γράφει την ιστορία του ας γράψω και εγω τη δικιά μου. Κατά εμένα πρέπει να αναφερθεί για όσους είναι στους τελικούς καταλόγους (βλέπε σχετικό θεμα στο φόρουμ). Εκεί υπάρχει και ο αριθμός πρωτοκόλου που ζητάει και τα υπόλοιπα δεδομένα. Εγω έβαλα οτι το πρόγραμμα είναι υπο εξέλιξη μιας και ακόμα δεν έχει γίνει η καταβολή στους δικαιούχους.

 

Εγω είχα κολλήσει , γιατί πια εστειλα την αίτηση και οτι έγινε έγινε, αν έπρεπε να το γράψω στη στήλη του de minimis η΄οχι. Απο σχετικό ερώτημα που έκανα στο helpdesk μου είπανε οτι αν ειναι η δεν ειναι deminimis θα πρέπει να ρωτήσω την υπηρεσία που έκανε τις διαδικασίες του προγράμματος (τρέχα γύρευε τώρα). Απο τη μια πουθενά στην προκύρηξη δεν έλεγε αν ειναι de minimis οποτε πήγαινε σην αντίστοιχη καρτέλα αλλά απο την άλλη πλευρά στο φάκελο που στείλαμε είχαμε υπογράψει υπεύθυνες δηλώσεις de minimis. Εν κατακλείδι εγω το έγραψα στη κατηγορία de minimis και υπο εξέλιιξη πρόγραμμα. 

 

Καμμία άλλη εκδοχή υπάρχει? ολα στον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

 

γνωρίζετε αν βγαίνει κάποιο pdf ? κατι που να μπορούμε να εκτυπώσουμε? πιο πριν ειχε γίνει ερώτημα ομως δεν βρήκα απάντηση. 

και βρηκα και αυτο που αναφέρεται σε αύξηση προυπολογισμού της δράσης .... http://www.antagonistikotita.gr/greek/news.asp?id=980

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει pdf.

Όντως αυξήθηκε ο προυπολογισμός. Πολύ θετικό.

Καλή επιτυχία σε όσους έκαναν αίτηση ή θα κάνουν σήμερα τελευταία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

 

γνωρίζετε αν βγαίνει κάποιο pdf ? κατι που να μπορούμε να εκτυπώσουμε? πιο πριν ειχε γίνει ερώτημα ομως δεν βρήκα απάντηση. 

και βρηκα και αυτο που αναφέρεται σε αύξηση προυπολογισμού της δράσης .... http://www.antagonistikotita.gr/greek/news.asp?id=980

 

 

Καλημέρα,

 

δεν βγαίνει κάποιο συγκεντρωτικό δελτίο αλλά μπορείς να μπαίνεις στην αίτηση σου και να βλέπεις σε κάθε πεδίο τι εχεις γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προστέθηκε επιλογή που μπορείς να εκτυπώσεις το σύνολο της αίτησης σου ή να τη σωσεις σε μορφη pdf.

 

κατω απο το κουμπί που λέει "επεξεργασία" και έβλεπες τη δηλωση σου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποτε θα μας ερθει ειδοποίηση αν η αρχική μα ςαίτηση έγινε δεκτή? ποτε θα βγει ο πίνακας αρχικής κατάταξης? γενικά εχετε διαβάσει κάπου για καποιο χρονοδιάγραμμα η θα ροχωράνε και θα βγάζουν ανακοινώσεις οποτε θεωρούν σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικούς μήνες το νωρίτερο.

Αφού βγουν (σε μερικούς μήνες) οι αρχικές αποφάσεις θα γίνουν ενστάσεις οπότε αν κάνεις ένσταση θα πρέπει να περιμένεις να ελεγχθεί και αυτή. Αν είσαι επιλαχόντας θα πρέπει να περάσει η προθεσμία των ενστάσεων και τότε ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο συνάδελφος.

 

Να σημειώσω, πως εφόσον τελείωσε η προθεσμία, θα προκυρηχθεί η εκπαίδευση των ελεγκτών. Θα βγεί ο ανάδοχος, θα διοργανώσει τα σεμινάρια, όπου θα μετέχουν αυτοί που ΘΑ ελέγξουν τους φακέλους.

 

Τον καθε φακελο θα τον ελέγξουν 2. Οπότε μεχρι να γίνουν ολα αυτά, να μοιραστεί η πίτα κτλ κτλ... 

 

Εμένα το γραφείο που το ανέλαβε (που κάμποσες φορές ήταν και ελεγκτές) μου ειπε το Σεπτέμβριο το νωρίτερο...Τώρα αλήθεια-ψέμματα δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

@nik

Από την εμπειρία μου από το προηγούμενο ΕΣΠΑ για μηχανικούς.

 

Δημοσιεύθηκε το 2008 ή το 2009, έγινε η αίτηση το 2010 , εγκρίθηκε μετά από κάποιους μήνες και εκταμιεύτηκαν τα χρήματα μισό με ένα έτος μετά την υλοποίηση και την αίτηση ελέγχου.

 

Να μην αναφέρω την ενίσχυση ενεργειακών επιθεωρητών όπου έκανα την αίτηση στις 5/10/2013 και ακόμα δεν έχει δοθεί η επιχορήγηση σε κανέναν.

 

Αν δυσκολεύονται να βρούνε τα ψίχουλα για τους Ενεργειακούς επιθεωρητές (400€ x 250 επιθεωρητές που ήταν πέρυσι το καλοκαίρι = 100.000€), σκέψου πόσο δύσκολα θα βρούνε τα 50.000.000€ για το πρόγραμμα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.