Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιβολές κυρώσεων σε 2 ενεργειακούς επιθεωρητές για σωρεία παραβάσεων


Engineer

Recommended Posts

Τί άλλο θα γράψετε ρε παιδιά. Έλεος. Δηλαδή όσοι δώσατε εξετάσεις κάνετε αυτοψία στο ακίνητο για να εκδώσετε ΠΕΑ, ενώ οι υπόλοιποι δεν πάμε για αυτοψία;

 

Αν σας πουν ότι δεν είναι δυνατή ηπρόσβαση στο λεβητοστάσιο, δεν εκδίδετε ΠΕΑ;

 

Αντί να χαίρεστε που μεγάλωσε η πίτα των ΠΕΑ (εκδίδονται περίπου 1000 την ημέρα), ακόμα γκρινιάζετε που έχουμε όλοι δικαίωμα για ΠΕΑ;

 

Το ζήτημα είναι να καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ότι όταν πληρώνουν 50 ευρώ σε κάποιους θα παίρνουν και δουλειά των 50 ευρώ. Και οι επιπτώσεις θα είναι αυτές που μαθαίνουμε.

Δεν γνωρίζω τί κάνουν οι άλλοι, εγώ μιλάω για τον εαυτό μου...... Δεν "το παίζω" εκπρόσωπος κανενός.....

Εννοείται ότι δεν βγάζω ΠΕΑ αν δεν κάνω αυτοψία όπως προβλέπεται.....

Χαίρομαι που μεγάλωσε η αγορά των ΠΕΑ, αλλά εννοείται ότι θα γκρινιάζω όταν βλέπω να καταπατούνται νόμοι..... Αν καταργηθεί ο νόμος δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να κάνει ΠΕΑ ο οποιοσδήποτε πληρεί τις προυποθέσεις που θα ορισθούν.....

Το ζήτημα είναι να μην υπάρχουν "ξεφτιλισμένοι" που δίνουν ΠΕΑ για 50€....

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν γίνει σοβαρός έλεγχος στα ΠΕΑ που έχουν εκδοθεί δεν θα χρειαστεί να εφαρμοστεί ο νόμος και να γίνουν εξετάσεις......

 

Η συνηθέστερη απορία που μου εξέφραζαν οι ιδιοκτήτες το διάστημα της εφαρμογής του νόμου (07/15 μέχρι 10/15) ήταν για ποιόν λόγο θέλω να κάνω αυτοψία ενώ σε αντίστοιχη προηγούμενη περίπτωση ΠΕΑ ο επιθεωρητής δεν είχε "χρειαστεί" να πάει στο ακίνητο....  

Οσο για την επίσκεψη στο λεβητοστάσιο δεν χρειάζεται να πώ ότι άγγιζε το 100% η έκπληξη τους....

Δηλαδή από τον Νοέμβριο που ξανακάνουμε όλοι ΠΕΑ δεν σου εκφράζουν απορία οι ιδιοκτήτες που θέλεις να κάνεις αυτοψία; Η από το Νοέμβριο και μετά σταμάτησαν και να εκπλήσονται που θέλεις πρόσβαση στο λεβητοστάσιο;

 

Πρέπει να συνενοηθούμε για κάποια πράγματα. Όταν ο ιδιοκτήτης θέλει ΠΕΑ με 50 ευρώ πρέπει να του κλείνουμε το τηλέφωνο. Όταν ο ιδιοκτήτης θέλει ΠΕΑ φθηνό και λέει ότι δεν χρειάζεται να πάμε για αυτοψία πρέπει επίσης να του κλείνουμε το τηλέφωνο.

 

Την επόμενη φορά που θα μου δείξει ιδιοκτήτης στο κινητό του sms που λέει "επιτόπου έκδοση πιστοποιητικού" θα πάρω το τηλέφωνο του συναδέλφου, να του μιλήσω έτσι που χρειάζεται...

 

Πρέπει να απομονώσουμε και τους κακούς επαγγελματίες, αλλά και αυτούς που ξεφτιλίζουν την αξία της εργασίας μας με τις υπερβολικά χαμηλές αμοιβές που ζητάνε. Ακόμα και αν κάνουν ένα σωστό ΠΕΑ, αλλά με πολύ χαμηλή αμοιβή δεν τους θεωρώ σωστούς επαγγελματίες. Και εγώ έχω ρίξει τις απαιτήσεις μέχρι ένα επίπεδο και κάνω αρκετά ΠΕΑ, αλλά ΠΕΑ για 50 ευρώ δεν θα κάνω.

 

Αν κάποιο ΠΕΑ έχει λάθη γιατί ο Επιθεωρητής δεν γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες του ΚΕΝΑΚ, δεν με πειράζει. Καλό θα ήταν αν δεν γνωρίζουμε πως να αντιμετωπίσουμε κάποια σημεία σε ένα ΠΕΑ να ρωτάμε κάποιον πιο έμπειρο, η να προσπαθήσουμε να βγάλουμε άκρη από τις ΤΟΤΕΕ.

 

Επειδή κάποιοι έβγαζαν ΠΕΑ με 50 ευρώ σε διαμερίσματα 50 τετρ. μέτρων και πάνω, ένας ιδιοκτήτης κατάλαβε ότι υπάρχει ταρίφα περίπου 1 ευτό το τετρ. μέτρο και με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε να του βγάλω ΠΕΑ για γκαρσονιέρα 25 τετρ. μέτρων με 25 ευρώ. Συγνώμη παιδιά αλλά δεν κρατήθηκα και τον έβρισα.

  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνει επιτέλους ξεσκαρτάρισμα στον κλάδο μας με αφαιρέσεις αδειών, και όχι μόνο λόγω ΠΕΑ. Μήπως και αρχίσει ο κόσμος να μας ξαναεμπιστεύεται και όχι να μας βλέπει σαν αναγκαίο κακό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ο κόσμος ως αναγκαίο κακό θα μας βλέπει όπως και ναχει στΑ ΠΕΑ

ένα χαρτί το βλέπουν  και τπτ  περισσότερο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο θα γράψετε ρε παιδιά. Έλεος. Δηλαδή όσοι δώσατε εξετάσεις κάνετε αυτοψία στο ακίνητο για να εκδώσετε ΠΕΑ, ενώ οι υπόλοιποι δεν πάμε για αυτοψία;

 

Αν σας πουν ότι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, δεν εκδίδετε ΠΕΑ;

 

Αντί να χαίρεστε που μεγάλωσε η πίτα των ΠΕΑ (εκδίδονται περίπου 1000 την ημέρα), ακόμα γκρινιάζετε που έχουμε όλοι δικαίωμα για ΠΕΑ;

 

 

 

Όλα αυτά από που τα συμπέρανες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια..... συνεχίζεται η "συλλογή" αποριών και περίεργων ματιών μετά τις παράλογες απαιτήσεις μου για πραγματικές μετρήσεις.... Η διαφορά είναι ότι πλέον υπάρχει εναλλακτική....

Δεν ισχυρίζομαι ότι όσοι έχουν περάσει τις εξετάσεις είναι καλύτεροι ή πιό ευσυνείδητοι..... 

Σίγουρα όμως έχουν λίγο περισσότερο "σεβασμό" σε αυτό που κάνουν..... Υποθέτω..... Και πάντα σαν μέσος όρος και όχι ατομικά.....

Από την στιγμή που το κράτος αδυνατεί ή καλύτερα δεν θέλει να κάνει ελέγχους και η "απομόνωση" των κακών συναδέλφων από εμάς ή την αγορά είναι ουτοπική, το 50άρικο θα είναι κανόνας....

Ο καθένας μας θα έχει να διηγηθεί περιστατικά με μεσίτες, μεσάζοντες, γνωστούς ιδιοκτητών κτλ..... Το θέμα είναι ότι τελικά πάντα βρίσκεται ο 50αρικος.....

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δυστυχώς είναι η πλειοψηφία από εμάς που κάνει αυτές τις τιμές.....

 

Υ.Γ.

Θυμίζει λίγο την συζήτηση για την κυβέρνηση (όχι μόνο την τωρινή....), πού σε όποια συζήτηση και να συμμετέχεις κανένας μα κανένας δεν την έχει ψηφίσει και απορείς πως "βγήκε"...... 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν σας πουν ότι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, δεν εκδίδετε ΠΕΑ;

για καντο ενα explain αυτο αγαπητε... τι εννοεις οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο λεβητοστασιο? Βγαλανε την πορτα και χτισανε τουβλο?

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για καντο ενα explain αυτο αγαπητε... τι εννοεις οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο λεβητοστασιο? Βγαλανε την πορτα και χτισανε τουβλο?

 

Μάλλον θα εννοεί οτι όταν θα φτάσει ο επιθεωρητής στο διαμέρισμα για την αυτοψία μπορεί να απουσιάζει ο διαχειριστής που έχει τα κλειδιά για το λεβητοστάσιο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην περιοχή μου υπάρχει μια κοπελιά που δεν έχει πατήσει ποτέ σε κτίριο, τα κάνει όλα από τις φωτογραφίες, έτσι μου είπε η κουτσομπόλα της γειτονιάς. Και φυσικά εδώ και 4 χρόνια με 50αρικο, όταν εσυ ο βλάξ προσπαθεις να μην κάνεις λάθος ουτε 1 μοιρα στις σκιάσεις και είσαι και ακριβότερη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα μπορω να πω, οτι αν υποστηριζει ο μηχανικος αυτο που κανει, ο πελατης το καταλαβαινει!!!!

Και καταλαβαινει τη διαφορα απο το μπακαλη των 50Ε.

Αν δεν μπορει να το καταλαβει, του αξιζει ο μηχανικος των 50Ε.

 

 

ΒΑΣΙΛΗ Κ

Με μπερδευεις.

Τελικα, εχεις κανει ΠΕΑ με 50Ε ή οχι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.