Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκριτική μέθοδος εκτίμησης ακινήτων


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ανοίγω στην σωστή θέση αυτό το θέμα.

 

Λόγω ρυμοτομικής πράξης για να περάσει δρόμος θα πρέπει να κάνω εκτίμηση περίφραξης, αυλής, δέντρων από ένα οικόπεδε που έχει μέσα κατοικία. Το ποσό της εκτίμησης θα το χρησιμοποιήσει δικηγόρος στο δικαστήριο.

Εγώ τι πρέπει να κάνω. Απλά να πώ υποκειμενικές τιμές για πέτρινο τοίχο ανα τρέχον μέτρο, τιμή μαρμάρινης επίστρωσης ανα τετραγωνικό, σιδερένια αυλόπορτα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική δεν νομίζω ότι η συγκριτική μέθοδος εκτίμησης ακινήτων είναι αυτό που χρειάζεσαι. Προφανώς θέλεις να εκτιμήσεις την αξία του τμήματος που ρυμοτομείται για να την διεκδικήσει ο οικοπεδούχος, σωστά? Η διαδικασία που θα ακολουθήσεις είναι αυτή του "κόστους αντικατάστασης", δηλαδή θα βρεις συγκριτικά τις τιμές των οικοπέδων στην περιοχή και θα υπολογίσεις την αξία του τμήματος οικοπέδου που ρυμοτομείται. Στη συνέχεια θα προσθέσεις τα κόστη δημιουργίας των κατασκευών που υπάρχουν σε αυτό (περίφραξη, στρώσεις δαπέδων κλπ) αλλά και τις αξίες των δένδρων (πάλι συγκριτικά με την περιοχή). Ξεχωριστά επίσης θα πρέπει να αναφέρεις το κόστος των τυχόν εργασιών που χρειάζονται στο εναπομείναν οικόπεδο (περίφραξη σε νέα θέση, μερεμέτια κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Η αξία της γης που ρυμοτομείται υπολογίζεται βάσει της αντικειμενικής αξίας στην περιοχή, κατά τα άλλα είναι όπως τα γράφει ο apstruct

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με την πρώτη μου ερώτηση.

Μου ζητήθηκε να κάνω τεχνική έκθεση για την εκτίμηση αυτή.

Γνωρίζει κάποιος ποιά βασικά πράγματα πρέπει να περιέχει? (γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά)

Και ποιά είναι η αμοιβή πάνω-κάτω?Επειδή δουλεύω σε μια μικρή εταιρεία δεν ξέρω αν θα έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να το κάνω και να το ψάξω και επίσης θα πρέπει να παραστώ μάρτυρας στο δικαστήριο σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχουμε υπό επισκευή ακίνητο και έχουμε και στα χέρια μας προϋπολογισμό εργασιών υπογεγραμμένο από συνάδελφο μηχανικό,

 

με ποιον τρόπο συνυπολογίζεται στην αξία του ακινήτου;

 

-εκτιμούμε την αξία του ακινήτου στην κατάσταση που θα βρεθεί μετά τις συγκεκριμένες εργασίες;

-θεωρούμε ότι ο συντελεστής παλαιότητας αλλάζει σε σχέση με ένα νέο ακίνητο;

-εκτιμούμε την τωρινή κατάσταση του ακινήτου και προσθέτουμε κάποιο ποσοστό του προϋπολογισμού;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εκτίμηση γίνεται στην σημερινή κατάσταση διότι δεν γνωρίζεις αν γίνει η επένδυση.

Μπορεί να πάρει το δάνειο και να πάει να το παίξει στο καζίνο.

Τι θα πλειστηριάσει η τράπεζα? Το υπάρχον.

Άρα το υπάρχον θα εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει και ο erling στην εκτίμηση θα προσδιορίσεις τη σημερινή αξία του ακινήτου ως έχει. Αν θέλεις μπορείς να υπολογίσεις και την αξία μετά την αποπεράτωση των εργασιών. Η παλαιότητα σίγουρα παίζει ρόλο. Για παράδειγμα αν ένα κτίριο ως νέο κοστίζει 100.000,00 €, ενώ η σημερινή του αξία είναι 50.000,00 € και ο προϋπολογισμός επισκευών είναι ομοίως 50.000,00 €, τότε η αξία μετά τις επισκευές δεν θα είναι 100.000,00 € αλλά ένα ποσοστό της αξίας ως νέο. Το ποσοστό αυτό εξαρτάται από την παλαιότητα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.