Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκριτική μέθοδος εκτίμησης ακινήτων


Recommended Posts

Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για να συσταθεί μια εταιρεία εκτιμήσεων ακινήτων έτσι ώστε να είναι πιστοποιημένη?(πχ σύσταση, τιτλους σπουδών κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θέλουμε να μας βοηθησετε σε μια εργασια.πρεπει να χρησιμοποιησουμε την μεθοδο κτηματαγορας για να βρουμε την αξια ενος ακινητου.

τα στοιχεια που μας δινονται ειναι:

εμβαδο οικοπεδου 900 τμ

2 προσοψεις 30 μετρων

δινονται επισης 4 συντελεστες ενας δομησης, ενας κάλυψης, ενας καθαρης επιφανειας και ενας αντιπαροχης που δεν ξερουμε πως αξιοποιουνται. Τελος μας αναφέρει πως οι τιμες των οικοπεδων στη συγκεκριμενη περιοχη ειναι 1200 εως 1700 ευρω/τμ.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας με λέξεις-κλειδιά "εκτίμηση ακινήτων" θα βρείτε αρκετό και αξιόλογο υλικό στο forum, σχετικό με το θέμα που σας ενδιαφέρει. Ειδικότερα στο thread αυτό θα βρείτε συμμετοχές συναδέλφων που έχουν ειδικευτεί στις εκτιμήσεις ακινήτων και μπορείτε, αν θέλετε, να στείλετε και πμ, με τις ερωτήσεις σας, σε όσους κρίνετε ότι μπορούν να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας και τα φώτα σας.

Μου έτυχε περίπτωση εκτίμησης όπου:

 

α) η οικοδομική άδεια του 1986 προβλέπει 1 κατάστημα 90μ² στο ισόγειο τριώροφης οικοδομής.

 

β) η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών περιγράφει 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (καταστήματα) επιφάνειας 45μ² έκαστη στο ισόγειο, με διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

 

γ) σήμερα υπάρχει ένα κατάστημα 90μ² το οποίο έχει μισθωθεί (ενιαίο) ώς επαγγελματικός χώρος.

 

δ) ο ιδιοκτήτης του ενός καταστήματος (το οποίο όμως είναι ενοποιημένο με το άλλο) ζητάει την εκτίμηση της ιδιοκτησίας του για να πάρει δάνειο.

 

Τι πιστεύετε οτι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση;

 

Η δικιά μου αίσθηση είναι οτι μια εκτίμηση βάσει των τίτλων θα ήταν παρακινδυνευμένη δεδομένου οτί άδεια/τίτλοι/πραγματικότητα δεν συμφωνούν και συνεπώς διαμορφώνουν ένα πλαίσιο που θα απέτρεπε έναν ενδεχόμενο αγοραστή απο το να προχωρήσει στην αγορά του συγκεκιμμένου ακινήτου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στα ερωτήματά σου βρίσκεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό που συνέταξαν οι δύο ιδιοκτήτες και υπέγραψαν με τον εκμισθωτή.

Link to comment
Share on other sites

Καραρχήν ισχυρότερο όλων είναι η οικοδομική άδεια. Εφόσον τα σχέδια της άδειας πρέπει να συμφωνούν με τα σχέδια της οριζοντίου θα έπρεπε να έχει γίνει αναθεώρηση της άδειας ή ενημέρωση φακέλου. Αρα την παρούσα στιγμή δεν μπορεί να γίνει εκτίμηση τμήματος του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υφίσταται σαν ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία το κατάστημα που σου ζητούν να εκτιμήσεις, σαφώς και μπορεί να πραγματοποιηθεί η εκτίμηση. Όμως πρέπει να λάβεις υπ' όψιν την υφιστάμενη κατάσταση και να προσαρμόσεις την αξία αναλόγως:

 

1) Οι εργασίες που χρειάζονται να γίνουν ώστε να πραγματοποιηθεί ο διαχωρισμός του ακινήτου. Να απομειωθεί η αξία του ακινήτου κατά το κόστος αυτό.

 

2) Εφόσον κάνεις εκτίμηση με βάση το μίσθωμα (σημερινό και εύλογο) πρέπει επίσης να εκτιμήσεις το υποθετικό μίσθωμα για το "μισό" κατάστημα ως ξεχωριστό ακίνητο σε σχέση με το 50% του μισθώματος για το ενιαίο που δίδεται σήμερα.

 

3) Να ενημερώσεις την τράπεζα (υποθέτω ότι για λογαριασμό της κάνεις την εκτίμηση?) για τους κινδύνους που μπορεί να ενέχει το εν λόγω ακίνητο λόγω της υπάρχουσας κατάστασής του και των αυθαιρεσιών (αν υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε μία εκτίμηση που έχω κάνει κι έχω ακολουθήσει τη μέθοδο των συγκριτικών στοιχείων, μου ζητάνε να παραθέσω αυτά τα συγκριτικά στοιχεία.

Αυτά είναι πληροφορίες από αγοραπωλησίες στην περιοχή που μου έγιναν γνωστές από κτηματομεσίτη. Δεν έχω στα χέρια μου συμβόλαια, ή κάτι άλλο, πώς θα μπορούσα άλλωστε..Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό που θέλουν. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τη σκέψη μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.