Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Ο νόμος στο τμήμα για τα "μπλοκάκια" αναφέρει απλά έγγραφη συμφωνία αλλά για να έχει ισχύ απέναντι σε πιθανό φορολογικό έλεγχο θα πρέπει να υποβληθεί με τις τριμηνιαίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι είναι υποχρεωτική η υποβολή της έγγραφης σύμβασης στην εφορία ή απλά η ύπαρξη αυτής μεταξύ των συμβαλόμενων?

Νομίζω αν είναι πάνω από 6000 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το GT-I9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν είναι πάνω από 6000 ευρώ. ΤΣΟΥ . Αν υπάρχει συμφωνητικό αυτό πρέπει να κατατεθεί από αμφότερους τους συμβαλλομένους {αν είναι " επαγγελματίες¨}

 

Στάλθηκε από το GT-I9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την εταιρεία μου έχω τη σύμβαση είμαι οκ. Για περίπου 6 ΠΕΑ με ιδιώτες που έκοψα μέσα στο 16 (δεν έχω κάνει συμφωνητικό), τι πρέπει να κάνω για να μπω "μισθωτός"? Μπορώ να τα υποβάλω τώρα? Με τι πρόστιμο?

Το εισόδημα από την εταιρεία μου είναι το 95% του εισοδήματος του 16 (με χαλάνε αυτά τα 6 ΠΕΑ)....

Link to comment
Share on other sites

ikaros δυστηχώς νομίζω τη πάτησες με τα ΠΕΑ προς ιδιώτες σε κατατάσει στους Ελευθεροεπαγγεματίες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου για τα παραπάνω τα οποία και θα προσπαθήσω να τα τεκμηριώσω όσο πιο καλά μπορώ (μιας και όχι λογιστής).

 

1) Αναφορικά στην φορολόγηση ως επιτηδευματία που φορολογείται με τις διατάξεις της περ. στ’, παράγρ. 2 του άρθρου 12

Η νομοθεσία αναφέρει, μετάξύ των προϋποθέσεων που πρέπει να συντρέχουν, είναι να εχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους,

 

 

2) Αναφορικά στα συμφωνητικά και την υποχρέωση υποβολής:

Σύμφωνα με το αρθρo 8 § 16 του N. 1882/1990 και την Α.Υ.Ο. 1065606/7222/18.7.2000 τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία μέσω της εφαρμογής υποβολής των Καταστάσεων Συμφωνητικών στο TaxisNet μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο. Η κατάσταση αυτή υποβάλλεται μόνο από κάθε συμβαλλόμενο επιτηδευματία μέσω ειδικής εφαρμογής στο Taxisnet.


 


Με το άρθρο 8, του Ν. 2386/1996 και με το άρθρο 27, του Ν. 2682/1999, τέθηκαν ορισμένες εξαιρέσεις θεώρησης συμφωνητικών μεταξύ επιτηδευματιών που καταρτίζονται με το Δημόσιο, τις Τράπεζες, τους Οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν. 1665/1986.

 

Ο προαναφερόμενος τρόπος υποβολής και θεώρησης ισχύει για όλα τα συμφωνητικά, πλην των μισθωτηρίων συμβολαίων άνω των 100 € ανά μήνα (Ν.2238/1994, Άρθρο 77, παρ. 1), των εργολαβικών συμφωνητικών για εργολαβίες ή υπεργολαβίες εκτέλεσης τεχνικών έργων των οποίων το κόστος υπερβαίνει τις 6.000 ευρώ (Ν.820/1978 άρθρο 19 και ΠΟΛ.1122/2002), καθώς και των συμφωνητικών για εκδηλώσεις σωματείων, συλλόγων, ιδρυμάτων κ.τ.λ., καθώς και των συμφωνητικών των τραγουδιστών και αθλητών για κάθε σύμβαση μίσθωσης (Ν.2238/94 άρθρο 82, παρ.8  .)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από λογιστή μου είπε ότι δεν μετράνε συμφωνητικά με ιδιώτες παρά μόνο με επιτηδευματίες στην περίπτωση μου... Όποτε ναι την πάτησα εκτός αν κάνω το άλλο κόλπο....ποια ΠΕΑ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με την παραπάνω ανάρτησή μου φρόντισα να τεκμηριώσω την θέση μου.

 

Επιπρόσθετα σε έλεγχο του 2014 που πήγα τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ, ανέμασα τους και τα συμφωνητικά και την κατάσταση συμφωνητικών που είχα υποβάλει εμπρόθεσμα η οποία εντός της είχε μια εταιρεία (~85% του εισοδήματος) και τρείς ιδιώτες (οι ιδιώτες αφορούσαν ρυθμίσεις αυθαιρέτων) δέχθηκαν κανονικά την φορολόγηση ως επιτηδευματία με τις διατάξεις της περ. στ’, παράγρ. 2 του άρθρου 12.

 

Ικαρε, θεωρώ σκόπιμο και για δική μας πληροφόρηση και ΚΥΡΙΩΣ εφόσον υπάρχει η δυνατότητα από μέρους σου να μάθουμε πως ο λογιστής το τεκμηριώνει.

 

Καλό βράδυ,

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογιστής μου είπε το εξής. Αν θέλω να φορολογηθώ σαν μισθωτός με μπλοκάκι (από την εταιρεία μου) δεν θα πρέπει να έχω καθόλου παρέδωσε με ιδιώτες. Έστω και με έναν αν κάνω δουλειά και κόψω ΑΠΥ, άσχετα αν με όλους η τον έναν έχω ιδιωτικό συμφωνητικό παω σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Δεύτερον ισχύει αυτό το 75% να προέρχεται από έναν επιτηδευματία αν και οι υπόλοιποι 3 η και περισσότεροι είναι επίσης επιτηδευματίες.

Απλά κατάλαβα ότι βγαίνεις off έστω και με μια ΑΠΥ σε ιδιώτη... (εκτός αν την γειώσεις μετά). Αν είναι λάθος αυτά δεν ξέρω παιδιά...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να ρωτησεις, θα με ενδιεφερε να μαθω, που μπορούμε να το βρουμε αυτο στη νομοθεσια. Δηλαδη κατι πιο συγκεκριμενο-τεκμηριωμενο.

Ελπίζω να μην γινομαι φορτικος.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.