Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο... Θα προσπαθήσω να βρω και το νομικό πλαίσιο για αυτό. Από εβδομάδα θα ξαναπάω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τι θα γίνει με αυτές τις αποδείξεις προς ιδιώτες και τη φορολόγηση ως μισθωτός, οέο;

Το λέμε κάθε λίγο και λιγάκι από τη σελ. 14 και εξής.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε λογιστης λεει τα δικα του γιατι απλα στο σχεδιο νομου οντως εγραφε αυτα που λεει ο λογιστης του ικαρου, ενω συο τελικο που ψηφιστηκε το διεγραψαν. Τα σεμιναρια για τους λογιστες εγιναν ομως βασει του σχεδιου κ οχι του τελικου φεκ.

 

Επομενως ναι, ισχυει οτι κ με ιδιωτες μπορεις να φορολογηθεις ως μισθωτος.

 

Για την τεκμηριωση παρακαλω ο καθενας ας ψαξει το φεκ κ αν βρει κατι που να λεει σαφως αυτα που λεει ο λογιστης του ικαρου, εγω υποσχομαι να βαλω δευτερο σκουλαρικι στη ρωγα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο απόλυτος γιατί μπορεί του georgegaleou να του δεχθήκανε στην εφορία του τις ΑΠΥ, αλλά στη δικιά μου με @@@

 

Δεν ξέρω ο SOTHRIS τι λέει επί του θέματος και αν έχει αλλάξει κάτι στην άποψή του από τη σελ.14 που έχω το link πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος γνωρίζει το αντίστοιχο ΦΕΚ θα ήταν πολύ χρήσιμο θα το ψάξω και εγώ. Προσωπικά στη μια περίπτωση μου βγαίνει να πληρώσω στην άλλη έχω και επιστροφή lol

Ερώτηση. Μπορεί η εφορία να δει το buildingcert;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε καλημέρα,

αν εννοείς αυτα που αναφερω και που ισχύουν μεχρι σημερα (αρθρο 12, εδάφιο 2, παράγραφος στ') μπορείς να τα δεις εδω
(Πηγή:www.taxheaven.gr) 

Τώρα πιθανες αυθαιρετες-λανθασμενες ερμηνειες (τουλαχιστον ετσι θεωρω την συγκεκριμένη που έγινε στον meremeti) που γινονται απο εφοριακους ειναι αλλο θεμα.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος γνωρίζει το αντίστοιχο ΦΕΚ θα ήταν πολύ χρήσιμο θα το ψάξω και εγώ. Προσωπικά στη μια περίπτωση μου βγαίνει να πληρώσω στην άλλη έχω και επιστροφή lol

Ερώτηση. Μπορεί η εφορία να δει το buildingcert;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ίκαρε τη 2η λύση που υπονοείς θα πρότεινα να μην τη σκέφτεσαι καν. Καλύτερα να ζητήσεις από το λογιστή σου να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών παρά να αποκρύψεις εισοδήματα. Έτσι, ακόμα και αν προκύψει πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο, θα μπορείς να υποστηρίξεις τη θέση σου σύμφωνα με το γράμμα του Νόμου.

Το όλο μπέρδεμα έχει προκύψει επειδή ο νόμος αναφέρει "φυσικά ή νομικά πρόσωπα" (και οι ιδιώτες είναι φυσικά πρόσωπα) αλλά το Υπ.Οικ. και μερικές εφορίες το ερμηνεύουν ως "φυσικά ή νομικά πρόσωπα-επιτηδευματίες" (και άρα όχι ιδιώτες). Βέβαια αυτή η ερμηνεία δεν υπάρχει πουθενά γραπτώς...

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε τη 2η λύση που υπονοείς θα πρότεινα να μην τη σκέφτεσαι καν. Καλύτερα να ζητήσεις από το λογιστή σου να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών παρά να αποκρύψεις εισοδήματα. Έτσι, ακόμα και αν προκύψει πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο, θα μπορείς να υποστηρίξεις τη θέση σου σύμφωνα με το γράμμα του Νόμου.

Το όλο μπέρδεμα έχει προκύψει επειδή ο νόμος αναφέρει "φυσικά ή νομικά πρόσωπα" (και οι ιδιώτες είναι φυσικά πρόσωπα) αλλά το Υπ.Οικ. και μερικές εφορίες το ερμηνεύουν ως "φυσικά ή νομικά πρόσωπα-επιτηδευματίες" (και άρα όχι ιδιώτες). Βέβαια αυτή η ερμηνεία δεν υπάρχει πουθενά γραπτώς...

Το να ζητήσω από το λογιστή να με βάλει στην κλίμακα του μισθωτού παρόλο που ο ίδιος ισχυρίζεται ότι δεν μπαίνω λόγω 6 ΑΠΥ σε ιδιώτες κατά ποσό μπορεί να έχει ευθύνη ο ίδιος σε περίπτωση στραβης μιας και δεν είναι ξεκάθαρη η νομοθεσία; Αλλα πάλι και έτσι δεν θα έχω πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο και που θα στηρίξω απολογία;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Ikaros13

1. Νομίζω ότι την ευθύνη για τις δηλώσεις την έχουμε εμείς και όχι οι λογιστές μας (ας με διορθώσει όμως κάποιος αν κάνω λάθος)

2. Για να γίνω πιο σαφής: Εφόσον πληρείς και όλα τα υπόλοιπα κριτήρια (έδρα στην κατοικία σου - όχι εμπορική δραστηριότητα - όχι μισθωτή εργασία κάπου αλλού - έγγραφες συμφωνίες με όλους - πάνω από 75% του εισοδήματός σου σε 1 εργοδότη) μπορείς να δικαιολογηθείς παίρνοντας το νόμο κατά γράμμα, να πεις δηλαδή ότι οι 6 ιδιώτες είναι φυσικά πρόσωπα και για αυτό τους συμπεριλαμβάνεις στους εργοδότες σου. Και αν η ερμηνεία του ελεγκτή είναι ότι ο νόμος εξαιρεί τους ιδιώτες θα πεις ότι αυτό δεν αναφέρεται πουθενά εγγράφως (ούτε καν σε κάποια εγκύκλιο).

 

Προφανώς δεν είναι σίγουρο ότι θα γλιτώσεις το πρόστιμο (δεν ξέρω τις διαδικασίες ελέγχου/ενστάσεων της εφορίας) αλλά νομίζω ότι έτσι θα έχεις μία πιθανότητα είτε να τη γλιτώσεις είτε να είναι πιο επιεικές το πρόστιμο. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα ο ελεγκτής να ερμηνεύει το νόμο ευνοϊκά για εσένα, όπως έτυχε στο συνάδερφο georgegaleos και να μην έχεις κανένα πρόβλημα:

Επιπρόσθετα σε έλεγχο του 2014 που πήγα τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ, ανέμασα τους και τα συμφωνητικά και την κατάσταση συμφωνητικών που είχα υποβάλει εμπρόθεσμα η οποία εντός της είχε μια εταιρεία (~85% του εισοδήματος) και τρείς ιδιώτες (οι ιδιώτες αφορούσαν ρυθμίσεις αυθαιρέτων) δέχθηκαν κανονικά την φορολόγηση ως επιτηδευματία με τις διατάξεις της περ. στ’, παράγρ. 2 του άρθρου 12.

 

Αν πάλι δεν είναι μεγάλη η διαφορά στο φόρο πας με την κλίμακα των ΕΕ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σε καμία περίπτωση όμως μην αποκρύψεις 6 αποδείξεις... μην ξεχνάς ότι το μπλοκάκι των ΑΠΥ είναι αριθμημένο και διάτρητο (ελεγμένο από την εφορία). Πώς θα δικαιολογήσεις ένα κενό 6 αριθμών στη δήλωσή σου;

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στο 2, αυτος που πρεπει να δικαιολογηθει αν πραξει με "υπερβάλλοντα ζηλο" ειναι ο ελεγχος και οχι ο φορολογουμενος που τηρει το γραμμα του νομου. Γνωμη μου.

Αναφορικα στο τελευταίο μια παρατηρηση. Δεν είναι υποχρεωτική η συνεχής αρίθμηση αλλα η αρίθμηση και η χρήση θεωρημένων.

Δείτε εδω το #277 και #279.
Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.