Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

Οι ΕΕΜΚ κοινοποιουνται στο ΙΚΑ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ελεγχονται και την ιδια μερα. Μπορει να περασουν και χρονια.

Οι 48ωρες δεν κοινοποιουνται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξέρω οτι δεν κοινοποιούνται οι 48ωρες.Για αυτό λέω παρακάτω για ΙΚΑ σε εργασίες που δεν απαιτείται άδεια.Το θέμα δεν είναι το ΙΚΑ το θέμα είναι τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρεις ΕΕΜΚ από την ΥΔΟΜ πρέπει οπωσδήποτε ο κύριος του έργου να πάει στο ΙΚΑ να πάρει ΑΜΟΕ. Δεν έχει σχέση με το εάν η ΥΔΟΜ κοινοποιεί την πράξη έγκρισης ΕΕΜΚ στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σημειώσω, όσον αφορά τα παραπάνω, ότι αυτά έχει η ελεύθερη αγορά συνάδελφοι. Γιατί διαμαρτύρεστε όσοι είστε υπέρμαχοί της, δεν μπορώ να το καταλάβω. Το ότι κάποιος αναλαμβάνει λχ να εκδόσει ΠΕΑ με 50euro είναι θεμιτό από τη στιγμή που αυτή είναι η προσφορά του και έτσι νομίζει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στον ανταγωνισμό της ελεύθερης αγοράς. Θεωρώ ότι αυτό δεν ξεφτιλίζει τίποτα. Αντιθέτως, το να εξαναγκαζεις διπλωματούχους μηχανικούς να δίνουν εξετάσεις για να έχουν τη δυνατότητα να εκδίδουν παιδαριώδη χαρτιά τύπου ΠΕΑ, το να εξαναγκάζεις μηχανικούς να παρακολουθούν σεμινάρια σε ΚΕΚ-καφενεία και να τα σκάνε αβέρτα, να......, αυτό είναι ο μεγαλυτερος δυνατός εξευτελισμός που μπορεί να υποστεί ένας σοβαρός μηχανικός. Και εκεί δεν είδα κι καμιά σοβαρή αντίδραση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφε, φυσικα και μπορεις να πληρωνεσαι 50ευρω, αν πιστευεις οτι η δουλεια σου αξιζει τοσο.

Το ιδιο θα μπορεις να πεις οτι θα παρεις και για μια αδεια δομησης.

Ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω.

 

Νομιζω συναδερφε οτι αξιζουμε κατι καλυτερο...με ολες τις πολυπλευρες εννοιες.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

 Το ότι κάποιος αναλαμβάνει λχ να εκδόσει ΠΕΑ με 50euro είναι θεμιτό από τη στιγμή που αυτή είναι η προσφορά του και έτσι νομίζει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στον ανταγωνισμό της ελεύθερης αγοράς. Θεωρώ ότι αυτό δεν ξεφτιλίζει τίποτα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Αρκεί αυτό το 50€ να μην υποκρύπτει τηλεφωνικό ΠΕΑ.

Είμαι και εγώ υπέρμαχος της ελεύθερης αγοράς (σε όλα τα επίπεδα όμως), όπως είμαι και υπέρμαχος των ελέγχων και της παραδειγματικής τιμωρίας όλων όσων εκδίδουν ΠΕΑ δια τηλεπάθειας (επικεντρωθήκαμε στο ΠΕΑ, το ίδιο ισχύει για το επίπεδο όλων των παρεχόμενων υπηρεσιών)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

Αρκεί αυτό το 50€ να μην υποκρύπτει τηλεφωνικό ΠΕΑ.

Είμαι και εγώ υπέρμαχος της ελεύθερης αγοράς (σε όλα τα επίπεδα όμως), όπως είμαι και υπέρμαχος των ελέγχων και της παραδειγματικής τιμωρίας όλων όσων εκδίδουν ΠΕΑ δια τηλεπάθειας (επικεντρωθήκαμε στο ΠΕΑ, το ίδιο ισχύει για το επίπεδο όλων των παρεχόμενων υπηρεσιών)

υπάρχει ο κώδικας δεοντολογίας που επισυνάπτω πιο κάτω και το άρθρο 3 και 4 Βέβαια τώρα με την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών έχει ένα θέμα το άρθρο 4 Γενικά αυτός είναι ο κώδικας που πρέπει να ακολουθούμε και στο θέμα των αμοιβών Να πω την αλήθεια μια φορά μόνο πήγα στην διοικούσα επιτροπή (μάλλον γενικά στο ΤΕΕ)  για δωρεά μιας μελέτης  και αφορούσε άδεια οικοδομής συγγενικού προσώπου Τώρα σε κάποιες μικρές του δήμου ίσως πήρα πιο μικρή αμοιβή για κάποια μελέτη που εκκρεμούσε χρηματοδότηση και θα την έχαναν αν δεν υπήρχε μελέτη και αυτό στο ξεκίνημα μου σαν μηχανικός πριν πολλά χρόνια  πχ θυμάμαι μια αναγνωριστική μελέτη οδοποιίας και μια υψομετρική για το κλειστό γυμναστήριο της πόλης και για το ποδοσφαιρικό γήπεδο της πόλης Από τότε που διάβασα τον κώδικα πριν  12 χρόνια περίπου ,  γενικά τον τηρώ (αν και τα περισσότερα τα τηρούσα έτσι και αλλιώς και πριν ) Τον έχω στο γραφείο μου και τον επιδεικνύω όταν μου ζητούν κάτι που δεν είναι συμβατό με αυτόν 

 

http://greekengineers.pbworks.com/w/page/18740142/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82%20%CE%9A%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

Αρκεί αυτό το 50€ να μην υποκρύπτει τηλεφωνικό ΠΕΑ.

Είμαι και εγώ υπέρμαχος της ελεύθερης αγοράς (σε όλα τα επίπεδα όμως), όπως είμαι και υπέρμαχος των ελέγχων και της παραδειγματικής τιμωρίας όλων όσων εκδίδουν ΠΕΑ δια τηλεπάθειας (επικεντρωθήκαμε στο ΠΕΑ, το ίδιο ισχύει για το επίπεδο όλων των παρεχόμενων υπηρεσιών)

Ακριβώς. Ελεύθερη αγορά σοβαρή και με την πλήρη έννοια δε σημαίνει ασυδοσία. Σημαίνει επίσης σοβαρό ελεγκτικό μηχανισμό και σφιχτό πλαίσιο που να εφαρμόζεται ομοίως έναντι όλων. Δε βλέπω όμως να γίνεται κριτική όσον αφορά αυτά, αλλά στο γεγονός ότι κάποιοι παίρνουν 50αρικα. Γιατί τηλεφωνικό ΠΕΑ γίνεται και με 100€. 

 

Συναδερφε, φυσικα και μπορεις να πληρωνεσαι 50ευρω, αν πιστευεις οτι η δουλεια σου αξιζει τοσο.

Το ιδιο θα μπορεις να πεις οτι θα παρεις και για μια αδεια δομησης.

Ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω.

 

Νομιζω συναδερφε οτι αξιζουμε κατι καλυτερο...με ολες τις πολυπλευρες εννοιες.

Ίδια δουλειά η άδεια δόμησης με την έκδοση ενός ΠΕΑ για μια γκαρσονιέρα....Μάλιστα...Το ακούσαμε και αυτό.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνεί με τον άλλο, απλά στα πλαίσια της αντεπιχειρηματολογίας καλό είναι να διατηρούμε και μία σοβαρότητα. Αλλιώς φαίνεται ότι το μόνο κίνητρο είναι να επιτεθούμε στο συνομιλητή μας, όπως πολλοί κάνουν εδώ μέσα...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ίδια δουλειά η άδεια δόμησης με την έκδοση ενός ΠΕΑ για μια γκαρσονιέρα....Μάλιστα...Το ακούσαμε και αυτό.

 

Φυσικα και δεν εννοω...τουλαχιστον εγω....οτι θα παρεις 50ευρω για αδεια δομησης. Ισως επρεπε να γραψω "αντιστοιχα".

 

Γιατι ετσι όπως το εθεσες παραπανω..."Το ότι κάποιος αναλαμβάνει λχ να εκδόσει ΠΕΑ με 50euro είναι θεμιτό από τη στιγμή που αυτή είναι η προσφορά του και έτσι νομίζει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στον ανταγωνισμό της ελεύθερης αγοράς." το λχ θα μπορουσε να ειναι και αδεια δομησης....και λογω του ανταγωνισμου της ελευθερης αγορας όπως λες...να παρεις και 5000 και 500 και 50ευρω.

 

Ευχαριστω και τον GEORGE MICHEAL για τον κωδικα δεοντολογιας και ανεφερω μερος του αρθρου 4.: 4ον

-Να λαμβάνει αμοιβήν δια πάσαν προσφερομένην παρ' αυτού υπηρεσίαν.

-Να συμφωνεί ελευθέρως την αμοιβήν του μετά του εντολέως του, μην υποβιβάζων αυτήν κάτω των ελαχίστων νομίμων ορίων και να μην παρέχει δωρεάν τας υπηρεσίας του άνευ προγενεστέρας εγκρίσεως της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ, αποφευγομένου ούτω του αθεμίτου ανταγωνισμού.

 

Φιλικα και συναδερφικα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.