Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα λύνονται όταν μείνουν μόνοι : ο μηχανικός, οι προδιαγραφές και το σύστημα.

Και ...

Το απόλυτο μηδέν είναι πάντα ένα καλό σημείο εκκίνησης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Το απόλυτο μηδέν μας χρειάζεται τώρα . ΓΟΚ με όγκο μόνο . ΕΕΜΚ και 48ωρη για όσα δεν αυξάνουν τον όγκο .  Αλλαγές χρήσεις μόνο με βεβαιώσεις μηχανικών και πολλά ακόμα που μας τρελαίνουν . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω οφειλω να ενημερωσω τους πελατες μου, σωστα.

Το θεμα δεν ειναι να το βρουν μπροστα τους..

 

Καλά κάνεις. Και πάντα με email.

 

 

Όλα λύνονται όταν μείνουν μόνοι : ο μηχανικός, οι προδιαγραφές και το σύστημα.

Και ...

Το απόλυτο μηδέν είναι πάντα ένα καλό σημείο εκκίνησης.

  

Και κάποιος να ελέγχει. Μετά. Όχι πριν.

 

 

Ακριβώς . Το απόλυτο μηδέν μας χρειάζεται τώρα . ΓΟΚ με όγκο μόνο . ΕΕΜΚ και 48ωρη για όσα δεν αυξάνουν τον όγκο .  Αλλαγές χρήσεις μόνο με βεβαιώσεις μηχανικών και πολλά ακόμα που μας τρελαίνουν .

 

Και ποτε θα περνάς από τις Υ.ΔΟΜ.??

Εδώ υπάρχει η νοοτροπία ότι ο εκσυγχρονισμός της Διοικησης, κόβει θέσεις εργασίας.. Δημοσίου.

Θέσεις, που οι καθημενοι τους έχουν νοοτροπία "φερε και μία εγγυητική για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Και ποτε θα περνάς από τις Υ.ΔΟΜ.??

 

Ποτέ ... στα 3 που έγραψα πριν δεν έβαλα ότι το σύστημα εννοείται ηλεκτρονικό !

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό λέω.

Απλά αυτό το πότε είναι πρόβλημα για κάποιους... είναι η συνέχεια του σχολίου μου στο μήνυμα του BAS.

Link to comment
Share on other sites

Να 'χαμε να λέγαμε λέω εγώ...

 

Έκπτωση 91.08% σε προϋπολογισμό 220.000€...

 

Πατήστε εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/tptee/SERVICES_INFORM_TPTEE/prokhrixeis_meleton/2016/PR_MEL_JUN16/%CB%EF%E9%F0%DD%F2%20%C1%ED%E1%E8%DD%F3%E5%E9%F2/EGNATIA%20ODOS.pdf4.pdf

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι διαβάστε στις ειδήσεις τι θα γίνει με τα υποθηκοφυλακεία . Στα νησιά και στην Εύβοια θα έχεις τεράστιο κόστος για οποιαδήποτε δουλειά . Είναι η συνέχεια αυτών που λέμε . Να βολέψουμε τους υπαλλήλους και οι πολίτες και επαγγελματίες δεν μας νοιάζουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κολυμπάμε σε ένα σπήλαιο που το άνοιγμα έχει κλείσει από τα νερά και η στάθμη ανεβαίνει ...

Το κλείσιμο των τοπικών ΥΔΟΜ ή των υποθηκοφυλάκειων ίσως είναι η βαθειά ανάσα για να βουτήξουμε και να περάσουμε προς τα έξω.

Εύχομαι να το κάνουμε τελικά, έστω και με απώλειες ... αν κάποιοι μας κρατήσουν, τα θύματα θα ειναι περισσότερα ...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που αναφερεις, συμφωνω.

Δεν εχει βεβαια συνεχεια με τα παραπανω.

 

Οι νεα ΕΕΜΚ και 48ωρη Γνωστοποιηση, μας ελυσε τα χερια σε πολλες περιπτωσεις.

Αρα επειδη η νοοτροπια του μ@$# του Ελληνα και του μ@#$ του μηχανικου δεν αλλαζει, εχουμε φαινομενα οπως:

-Βγαζω ΕΕΜΚ για προκατ πισινα, που να τρεχω για ΕΔ-ΑΔ και την κανω συμβατικη.

-Βγαζω 48ωρη για χρωματισμους και αλλαζω τα φωτα στο κτηριο, μεσα-εξω και κανω και μια εξωτερικη αποθηκη, αφου "αδεια εχω"..

-κτλ

-κτλ

 

Στα παραπανω, βαζει ΠΑΝΤΑ το χερακι του ο μηχανικος...

 

Προσωπικα σε ΟΛΕΣ τις ΕΕΜΚ και Γνωστοποιησεις που εχω κανει, τους ενημερωνω αναλυτικα και τους στελνω ΟΛΟΥΣ στο ΙΚΑ με Πινακα 3 (ή Πινακα 2 πχ για προκατ πισινες).

H EEMK κοινοποιείται αυτόματα στο ΙΚΑ έτσι και αλλιώς.Κατά τα άλλα θα πρέπει να γίνει επιτέλους σε αυτό τον τόπο συζήτηση τι είναι παράβαση και τι οχι  με ρεαλιστικά κριτήρια και όταν καταλήξουν ποιές εργασίες δεν απαιτούν άδεια απλά να γίνεται έλεγχος για την ύπαρξη μιάς ''μελέτης'' από μηχανικό σαν μοναδικό απαιτούμενο(φυσικά και ΙΚΑ )

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.