Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

Όταν δημιουργήθηκε θέμα με την θεσμοθέτηση των δωρεάν μελετών και τις αντιδράσεις στα σχόλια των συμφορουμιτών είχα γράψει ότι τις περισσότερες φορές δεν μιλάμε για δωρεάν μελέτες επειδή ένας μελετητής θέλει να προσφέρει ανιδιοτελώς για το καλό του τόπου.

Παράδειγμα ένας εργολάβος έχει αναλάβει ένα δημόσιο έργο (π.χ. ένα βιολογικό) και η υπηρεσία θυμάται ότι λείπει μια μελέτη. Προκειμένου ο εργολάβος να περιμένει τις πολύ γρήγορες διαδικασίες του δημοσίου, πληρώνει έναν μελετητή να του κάνει τη δουλειά και μετά αυτός εμφανίζεται να δωρίζει τη μελέτη αυτή στην υπηρεσία.

Στην παραπάνω περίπτωση αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι μάλλον ο δήμος δεν ήθελε να πληρώσει τα ΠΕΑ (και σωστά θα μου πεί κάποιος σιγά το ποσό που θα έδινε) και ίσως αυτοί (ή αυτός) που ήθελαν να νοικιάσουν τα μαγαζιά πλήρωσαν τον μηχανικό να τα συντάξει και αυτός φάνηκε να τα δωρίζει. Η δεν ήθελαν να περιμένουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες μέχρι την έκδοση ΠΕΑ (απόφαση τοπικής κοινότητας, απόφαση ΔΣ, έγκριση από εδώ, έγκριση από εκεί  κοκ). Υπάρχει και μια άλλη εκδοχή αλλά ας μην την γράψω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν και δε θέλω να ρίξω το φταίξιμο σε μια ομάδα, θα πω την άποψη μου απ'το μικρόκοσμο της επαρχίας που ζώ.

 

Ακόμη και παλαιότερα, τις αμοιβές τις ξεφτίλισαν οι συνάδελφοι ΠΜ, διπλωματούχοι ή μή που ήταν ταυτόχρονα και εργολάβοι οικοδομών. Είμαι 35 ετών και ομιλώ γι'αυτα που έχω ζήσει.

 

Αρχιζω απ'τα τοπογραφικά. Οι φιλοι ΠΜ αναλαμβάνουν απ'το πελάτη ΟΛΟ το πακέτο των αδειών με το κλασσικό "μην ασχολείσαι ΕΓΩ βγάζω την ΑΔΕΙΑ". 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ΜΗΝ γνωρίζει το 95% των πελατών οτι απαιτείται ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ (διοτι το 95% των ΠΜ επαιρνε το τοπο ετοιμο απ'το τοπογράφο ή μη, το σφράγιζε και πλήρωνε μαύρα. Φυσικα οταν υπήρχε ογκος δουλειας παζαρευε το τοπογραφικο, λες και το συνέτασε αυτός). 

Οπότε με τον καιρό, ο τοπογράφος βγήκε εκτός παιχνιδιού, διοτι ο κόσμος πηγαινε στον "μηχανικό" (οι υπολοιποι μηχανικοί ολοι ειμαστε μπακαληδες).

 

Το ίδιο έγινε με τον μηχανολόγο, μιλώντας για το κομμάτι των "αδειών", όπως τις αναφέρει ο κόσμος.

 

Παμε στο στάδιο εκπόνησης των μελετών για την "αδεια". Εκεί λοιπόν ο συνάδελφος, πρώτα έκλεινε με το πελάτη τη κατασκευή και εβαζε μέσα την τιμή της αδείας. Οταν ο Χ,Ψ πελάτης ζητούσε στο περίπου να γνωριζει το κοστος μελετών/επιβλεψης (την επίβλεψη την αφηνω απ'εξω, γιατι το συνεργειο του ποτε μα ποτέ δε το επεβλεπε) ελεγε ο Χ συνάδελφος ενα νούμερο εξευτελιστικό.

Με αποτέλεσμα, σε οποιον αλλο πμ ή αρχιτέκτονα που ασχολείτω ΜΟΝΟ με ΟΑ, να έχει χαωτική διαφορα στη τιμή...

 

Και μονολογούσε ο πελάτης..."δες εδώ, ο ένας θελει 8000ε και ο αλλος θελει 14000". Που να ξέρει οτι αυτη τη διαφορά τη πληρώνει μεσω της κατασκευής κανα 2 φορές ακόμη.

 

Και να μην ξεχάσω το άλλο...Τα περισσότερα τοπογραφικά συμβολαίων, τα κάνουμε στο γραφείο ΓΙΑ τους νταβατζήδες μας ΠΜ, διότι σε αυτος πηγαίνει ο κόσμος, και πολλες φορές τα πληρώνουν κι απ'τη τσέπη τους, για να μην χάσουν τον ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ πελάτη που θα πάει να βγάλει άδεια σε αυτους.

 

Θέλω την άποψη των συναδέλφων...τα γράφω λίγο γλαφυρά είναι η αλήθεια, αλλά αυτό εχω ζήσει τόσα χρόνια, αυτό βλέπω, αυτό αναφέρω...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αδειακηδες, ειτε ειναι και εργολαβοι, ειτε οχι, εχουν κανουν το χειροτερο κακο, στους μελετητες, στην ποιοτητα των μελετων και στον εξευτελισμο των αμοιβων.

Ακομα και τωρα, συνεχιζουν τα κανουν το ιδιο..

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το ελεύθερο επάγγελμα είναι πολύ ανταγωνιστικό και αυτά που αναφέρετε είναι αλήθεια . Ξεχάσατε πόσες άδειες έπαιρναν οι υπάλληλοι των δήμων και των πολεοδομιών , επειδή και ήταν αλήθεια θα τις έβγαζαν γρήγορα .

 

Αλλά δεν έχετε δίκιο που κράζετε αυτόν που φέρνει την δουλειά . Αυτός την φέρνει , αυτός θα πάρει τα πιό πολλά . Γιατί αν δεν είναι από τους υπαλλήλους που λέω παραπάνω , έχει επενδύσει σε χρόνο και χρήμα για να αποκτήσει φήμη και πελατεία η οποία παντού αποτιμάται . 

 

Αν κάθεσαι στο γραφείο σου και περιμένεις δουλειά , θα την πάρεις φτηνά , γιατί υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται για την δουλειά εκεί έξω . Οχι μόνο τώρα . Πάντοτε .

 

Να πω και κάτι ακόμα . Είναι μέγιστο λάθος και το πληρώνουμε σήμερα , που δεν είμασταν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί κατασκευαστές .

 

Διότι αν είμασταν δεν θα συνέβαινε αυτό που συμβαίνει τώρα , να χάνονται δουλειές από μαστόρους , να γίνονται αυθαιρεσίες , κακοτεχνίες και πολλά προβλήματα , με εκβιασμούς , απειλές κλπ μεταξύ εργοδοτών και μαστόρων , ενώ αν είμασταν όλοι κατασκευαστές  , η αγορά θα ήταν σωστή και ρυθμισμένη .

 

Αλλωστε ο κατασκευαστής ιδιωτικών έργων , δεν μιλάω για πολυκατοικίες , δεν χρειαζόταν δικό του κεφάλαιο . Γνώσεις και χρόνο ήθελε . Ακόμα αν κάποιος δεν το άντεχε , εύκολα θα εύρισκε κάποιον συνάδελφο να το αναλάβει .

 

Αρα μην τα κοιτάμε μονόπλευρα .

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι στους μηχανικους-κατασκευαστες, αλλα στους μηχανικους-μελετοκατασκευαστες.. Αυτο ηθελε να θιξει ο ΚΑΝΑ.

 

Σχετικα με αυτο που ανεφερεις συμφωνω.

"Κουμαντο" κανει αυτος που εχει τον πελατη. Παντα ισχυε και θα ισχυε σε μια ελευθερη οικονομια.

Μην ξεχναμε οτι πολλα γραφεια ζουσαν και ζουν απο δουλειες που τους πασαρουν εργολαβοι, κατασκευαστες, μεσιτες κτλ. Αρα μην κατηγορουμε τους συναδελφους που εχουν πελατεια και μοιραζουν κομματι απο την πιτα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργήθηκε θέμα με την θεσμοθέτηση των δωρεάν μελετών και τις αντιδράσεις στα σχόλια των συμφορουμιτών είχα γράψει ότι τις περισσότερες φορές δεν μιλάμε για δωρεάν μελέτες επειδή ένας μελετητής θέλει να προσφέρει ανιδιοτελώς για το καλό του τόπου.

Παράδειγμα ένας εργολάβος έχει αναλάβει ένα δημόσιο έργο (π.χ. ένα βιολογικό) και η υπηρεσία θυμάται ότι λείπει μια μελέτη. Προκειμένου ο εργολάβος να περιμένει τις πολύ γρήγορες διαδικασίες του δημοσίου, πληρώνει έναν μελετητή να του κάνει τη δουλειά και μετά αυτός εμφανίζεται να δωρίζει τη μελέτη αυτή στην υπηρεσία.

Στην παραπάνω περίπτωση αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι μάλλον ο δήμος δεν ήθελε να πληρώσει τα ΠΕΑ (και σωστά θα μου πεί κάποιος σιγά το ποσό που θα έδινε) και ίσως αυτοί (ή αυτός) που ήθελαν να νοικιάσουν τα μαγαζιά πλήρωσαν τον μηχανικό να τα συντάξει και αυτός φάνηκε να τα δωρίζει. Η δεν ήθελαν να περιμένουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες μέχρι την έκδοση ΠΕΑ (απόφαση τοπικής κοινότητας, απόφαση ΔΣ, έγκριση από εδώ, έγκριση από εκεί  κοκ). Υπάρχει και μια άλλη εκδοχή αλλά ας μην την γράψω.

 

Μεμονωμένο σχόλιο για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις :

 

Η θεσμοθετημένη δωρεά μελετών του ν.3316/2005 είναι άσχετη με τα ΠΕΑ ή τις όποιες συμπληρωματικές μελέτες εργολαβίας.

Αφορά πάντα μελέτη (που δεν είναι ένα ΠΕΑ) και έχει δύο σαφείς διαδικασίες αποδοχής της δωρεάς (πριν και μετά τη σύνταξη της μελέτης) που περιγράφονται στο άρθρο 2Α του ν3316 (όπου δεν εντάσσονται οι μελέτες του εργολάβου).

Και στις δύο παραπάνω διαδικασίες ελέγχεται από τη δημόσια αρχή η ποιότητα των παραδοτέων και η σκοπιμότητα της αποδοχής της.

 

Οτιδήποτε άλλο που φέρει τον τίτλο "δωρεά" έχει χαρακτηριστικά υλικού ή εργασίας (πχ. μακαρόνια ή σκάψιμο) και όταν γίνεται από μηχανικό έχει μυρωδιά διαπλοκής ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.......

...... Είναι μέγιστο λάθος και το πληρώνουμε σήμερα , που δεν είμασταν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί κατασκευαστές .

 

.....

Κι όχι μόνο

Θα έπρεπε να έχουμε στα χέρια μας όλο το πακέτο

Από real estate έως την πλήρη κατασκευή (*)

Κι όχι να αφήνουμε τους αγράμματους μεσίτες να το παίζουν αφεντικά

 

(*) ας όψονται όμως οι ανεγκέφαλοι του ΤΕΕ που απαξίωσαν το ΜΗΚΙΕ

 

 

......

 

Οτιδήποτε άλλο που φέρει τον τίτλο "δωρεά" έχει χαρακτηριστικά υλικού ή εργασίας (πχ. μακαρόνια ή σκάψιμο) και όταν γίνεται από μηχανικό έχει μυρωδιά διαπλοκής ...

Από τη μυρωδιά μέχρι την απόδειξη υπάρχει πολύς δρόμος.

Και σε κάθε κριτική, καλό είναι να αναρωτιόμαστε πώς θα λειτουργούσε ο καθένας μας σε παρόμοιες περιπτώσεις. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς kan ότι δεν αφορά τις μελέτες του εργολάβου? Δεν είναι μελέτη του εργολάβου είναι μελέτη σκέτο, είτε είναι ΜΠΕ, είτε Η/Μ, είτε οριοθέτηση ρέματος (οι οποίες για τους δικούς τους λόγους λείπουν). Είναι κάτι εντελώς ανεξάρτητο και είναι μελέτη, που κανονικά θα έπρεπε να προκηρυχθούν με βάση τον 3316. Και ειδικά για τις δωρεάν μελέτες που αφορούν εργολαβίες προφανώς ο μελετητής πληρώνεται.

Δηλαδή τα ΠΕΑ δεν είναι μελέτη? Τι είναι τότε, ένα απλό χαρτί? Άρα σωστά μηχανικοί ζητάνε 50€.

Είναι μελέτη που αν αφορά σε ιδιώτη είναι ιδιωτική και αν αφορά δημόσιο οργανισμό δημόσια.

Εγώ αυτό που έγραψα για το συγκεκριμένο είναι ένα σενάριο (ότι βιάζονταν οι υποψήφιοι ενοικιαστές). Προφανώς από το μυαλό μου περνάει και κάτι άλλο αλλά δεν θέλω να το γράψω γιατί όπως έγραψε και ο tetris τις βαριές κουβέντες πρέπει να προσέχουμε όταν τις γράφουμε χωρίς αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το ελεύθερο επάγγελμα είναι πολύ ανταγωνιστικό και αυτά που αναφέρετε είναι αλήθεια . Ξεχάσατε πόσες άδειες έπαιρναν οι υπάλληλοι των δήμων και των πολεοδομιών , επειδή και ήταν αλήθεια θα τις έβγαζαν γρήγορα .

 

Αλλά δεν έχετε δίκιο που κράζετε αυτόν που φέρνει την δουλειά . Αυτός την φέρνει , αυτός θα πάρει τα πιό πολλά . Γιατί αν δεν είναι από τους υπαλλήλους που λέω παραπάνω , έχει επενδύσει σε χρόνο και χρήμα για να αποκτήσει φήμη και πελατεία η οποία παντού αποτιμάται . Χαίρω πολύ. Άλλο αυτό και άλλο να την ξεφτιλίζει. Αν εγώ κλείσω μία δουλειά σκοτωμένη χαλόντας την πιάτσα και πατώντας κάτω την αμοιβή του συνεργάτη μου π.χ. τοπογράφου ...να το βράσω!

 

Να πω και κάτι ακόμα . Είναι μέγιστο λάθος και το πληρώνουμε σήμερα , που δεν είμασταν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί κατασκευαστές . Άσχετο.

 

Διότι αν είμασταν δεν θα συνέβαινε αυτό που συμβαίνει τώρα , να χάνονται δουλειές από μαστόρους , να γίνονται αυθαιρεσίες , κακοτεχνίες και πολλά προβλήματα , με εκβιασμούς , απειλές κλπ μεταξύ εργοδοτών και μαστόρων , ενώ αν είμασταν όλοι κατασκευαστές  , η αγορά θα ήταν σωστή και ρυθμισμένη . Επίσης άσχετο. Πως αποδεικνύεται αυτό που λες. Ίσα ίσα ένα ατελείωτο χάλι μου μοιάζει αυτό που περιγράφεις όπου όλοι τα κάνουν όλα...και φυσικά τα κάνουν σκοτωμένα και χάλια.

 

ΒΑS επειδή δεν ασχολείσαι με την μελέτη μην την υποτιμάς έτσι. Μιλάς σαν εργολάβος. Δεν είναι έτσι. Ο καθένας στο πόστο του. Όσα περιγράφει ο ΚΑΝΕ είναι απολύτως σωστά. Φυσικά ο μηχανικός που παίρνει την άδεια να πάρει τα πιο πολλά και να του δουλέψω φασόν. Άλλα άμα έχει κλείσει την άδεια....τσάμπα, ε θα μα σκίσει και εμένα. Αυτό λέμε. Αν όμως κλείσει σωστή τιμή στον πελάτη και είναι και σωστός με εμένα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.