Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ηταν το μεγαλο μου προβλημα γιαυτο δεν πηγα δευτερη δεσμη ... σε ολα 20 εκθεση 10 λογο ορθογραφιας τι να κανω δεν την εχω ... δεν περνας ιατρικη με 10 εκθεση χαχαχαχ... βεβαια αν ηθελα πηγαινα ρουμανια και την εβγαζα μια χαρα ... αλλα βλεπεις η μηχανολογια ηταν πρωτη επιλογη .. και ολυμπιακος ... καλη τυχη doctor ... https://www.youtube.com/watch?v=Dhkwh8u30mo

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά μην τρελαίνεσαι εγώ σε όλα κάτω από τη βάση... Ελα σε πειράζω.... Αλλά στο γαύρος μου τα χάλασες

Η ταινία σούπερ μου θύμισε κάτι από αυτό.. 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Προφανως οσοι συναδελφοι εχουν ριξει τις τιμες(ΠΕΑ, Ν.4178, κλπ) πιστευω οτι εχουν βρει τη χρυση φορμουλα να εργαζονται στα χρονια της κρισης και δεν ειναι σωστο να τους κατηγορειτε διοτι προφανως δεν ευθυνονται οι ιδιοι αλλα το κρατος και το ιδιο το ΤΕΕ αν θελετε που ειναι θετικο στην αλογιστη παραγωγη νεων μηχανικων στη χωρα.

 

Οσοι απο εσας αρεσκεστε να συγκρινετε την επαγγελματικη αποκατασταση των σχολων μας με αυτες των ιατρων και των δικηγορων το excelaki θα σας επαναφερει στην πραγματικοτητα ποσοτικα και ποιοτικα. (Σαφως δεν εχουν συμπεριληφθει κολεγια και αποφοιτοι εξωτερικου αλλα χονδρικα αυτη ειναι η πραγματικοτητα στη χωρα μας)

 

Το μεγαλυτερο προβλημα θεωρω βρισκεται στην εισαγωγη νεων στην 3Βαθμια....7/10 επιτυχοντες!! Η χωρα το 2010 κοντευε τους 11 εκ. πολιτες βασει ΕΛΣΤΑΤ και αναλογικα αντιστοιχει 1,1 μηχανικος για 11 πολιτες τη στιγμη που το ποσοστο των γιατρων ειναι 0,2 για 11 πολιτες.(Φανταστειτε οτι σημερα οι γιατροι φωναζουν και αυτοι για ανεργια στο κλαδο τους!!!!!)

 

Αρα ισως θα επρεπε να εστιασουμε εκει για πραγματικο προβλημα και οχι να εναντιωνομαστε σε συναδελφους που προσπαθουν να βγαλουν το ψωμι τους.

 

 

λες να παμε αγγλια και να παιξει εκει brexit και να την ποιούμε πάλι ;;;

http://www.edujob.gr/prooptikes-epaggelmatwn/posoi-giatroi-tha-apascholithoun-sthn-ellhnikh-oikonomia-to-2020



θα πω κατι και ισως παρεξηγηθω αλλα ισχυει για το 80% των αποφοίτων ... οι ιατροί δεν έχουν τει ιατρικης γιαυτο κρατανε αμοιβες και ειναι και ποιο λιγοι ...
δεν λεω για ολους αλλα ξερω τειτζηδες ειδικα των τελευταιων χρονων που μπηκαν με 4 και 5 βγηκαν μετα απο 10χρονια και ειναι πολλοι που πουλανε τον εαυτο τους για ενα κομματι ψωμι ... καποιοι τους εκμεταλευονται αλλα κανουν την δουλεια τους με μικρο κοστος και την πληρωνει ο αξιος δυστηχως ... αυτο γινεται κυριως στις μισθωτές θεσεις

George68 στα περισσοτερα post σου εναντιωνεσαι με μενος σε πτυχιουχους ΤΕΙ πολλες φορες αναξιοπιστα και ανακριβεστερα. Θα σε επαναφερω λιγο στη πραγματικοτητα ομως..οπως βλεπεις στο excel δεν υπαρχει βαση εισαγωγης 4 και 5 οπως εστερνιζεσαι αλλα επειδη οντως εχει υπαρξει στο παρελθον και τετοια βαση να σου υπενθυμισω οτι προερχεται απο ειδικη κατηγορια(πολυτεκνοι-μουσουλμανοι-νυχτερινο) αλλα αντιστοιχα 3αρια-4αρια και 5αρια υπαρχουν και στις πολυτεχνικες σχολες που δε σε βολευει να τις αναφερεις μην πεσει το prestige που εχεις πλασει για τον εαυτο σου.( Και ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχουν αρκετοι φοιτητες πολυτεχνειων που και αυτοι επισης τελειωσαν στα 10-12 χρονια)

 

Καθεσαι κατηγορεις τους πτυχιουχους ΤΕ οτι σου χαλανε την οικονομικη και ποιοτικη ηρεμια της δουλειας σου αλλα ποτε δεν αναφερεις συναδελφους σου ΠΕ που κανουν ακριβως το ιδιο.

 

Τελος να σου υπενθυμισω οτι ολα τα τμηματα ΤΕΙ δημιουργηθηκαν απο συναδεφους σου ΠΕ και οχι απο ΤΕ οποτε αν θες να συνεχισεις να κουνας το δαχτυλο σου σε καποιον δες το σφαιρικα το ολο θεμα και οχι μονομερως.

 

Κατι τελευταιο και κλεινω. Σε ολο τον επαγγελματικο σου βιο μονο τεχνολογους περιβαλλοντος γνωρισες και συνεργαστηκες και τους αναφερεις εδω?..Αυτα τα τμηματα ειχαν αυτο το ιστορικο χαμηλο βασεων.

 

Τη λεξη ''αξιος'' δεν τη λεμε ποτε για τον εαυτο μας, αφηνουμε αλλους να μας την αποδωσουν.

 

 

Νομιζω η πραγματικοτητα που ζουν σημερα οι Ελληνες μηχανικοι σχετικα με το νημα βρισκεται χοντρικα μεσα στο excel. 

1_vaseis_epilogi_90_gelepalv-imerisia_panel_2015_.xlsx

Edited by pallaks
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

George68 στα περισσοτερα post σου εναντιωνεσαι με μενος σε πτυχιουχους ΤΕΙ πολλες φορες αναξιοπιστα και ανακριβεστερα. Θα σε επαναφερω λιγο στη πραγματικοτητα ομως..οπως βλεπεις στο excel δεν υπαρχει βαση εισαγωγης 4 και 5 οπως εστερνιζεσαι αλλα επειδη οντως εχει υπαρξει στο παρελθον και τετοια βαση να σου υπενθυμισω οτι προερχεται απο ειδικη κ

 

μαλλον κανεις λαθος ... δεν εχω τιποτα με τους αποφοιτους των ΤΕΙ ... οσο ασχετοι ειναι πολλοι απο αυτος αλλο τοσο ειναι και πολλοι απο τα ΑΕΙ ... και εχω γνωρισει και απο τους δυο ... δεν θα αντιδικήσω μαζι σου γιατι μαλλον εχουμε την ιδια αποψη αλλα την εκφραζουμε με διαφορετικο τροπο ... δεν λεω οτι τα ΤΕΙ ειναι τις πλακας ... εξαλου αναφερω οτι την ζημια την κανουν σε θεσει μισθωτές και οχι στο ελευθερο επαγγελμα ... σαφος και ενας ελευθερος επαγγ μπορει να ζηταει οτι θελει και αφου μπορει ας το κανει και τσαμπα δεν με νοιαζει ... οχι, κατι τει μηχανολογιας ειχε περασει ενας ξαδερφος μου μετα πηρε μεταγραφη για πατρα και τον ήπιε ... αλλα εχουν κανει σε εμενα πρακτικη αρκετοι μηχανολογοι των ΤΕΙ και γιαυτο λεω οτι λεω... τωρα αν δεν μπηκε με 4 και μπηκε με 8 και 9 δεν το ειπα για να μειωσω κανεναν απλως για να δωσω εμφαση ισως λανθασμενα την αποσταση τους απο την επιστημη του μηχανικου ... 

επισης δεν λεω πουθενα οτι εγω ειμαι ποιο αξιος απο κανεναν ... ενα χημειο και μισό ειμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κατι με αποφοιτους ΤΕΙ αλλα στο γραπτο σου λογο αναφερεσαι υποτιμητικα συνηθως. Δε θελω να μεινω εδω γιατι ειναι αποψη σου και δεν εχει νοημα να αντιδiκησουμε σε αυτο....καλοι και κακοι υπαρχουν παντου πιστευω.

 

Ας μεινουμε ομως στο περιεχομενο του νηματος.

 

Αν αναφερεις ως μισθωτους του Δ.Υ. λιγη σημασια εχει γιατι και αυτοι για να κανουν οτι κανουν συνεργαζονται με καποιον Ε.Ε. οποτε δεν ειναι εκει η σφαιρα του κακου.

 

Η αληθεια ειναι οτι καθε χρονο εισαγονται 12000 μηχανικοι ακομη και στα χρονια της κρισης...αυτο μπορει να αλλαξει?...μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο?..δε νομιζω.

 

Εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης πιστευω.

Edited by pallaks
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια αναφερομε σε συγκεκριμενες θεσεις ιδιωτικου τομεα που χρειαζονται να απασχολουν σε μονημη βαση μηχανικο και συνηθως προσλαμβανουν απο τει με πολυ ποιο χαμηλες απολαβες ... αυτο μονο εχω να πω .. μπορει να το ειπα λαθος .. οκ ... 

ο κοσμος ειναι ελευθερος να σπουδασει και να κανει οτι δουλεια θελει ... η αγορα πρεπει να τα ρυθμισει αυτα ... αλίμονο αν γινουμε σαν τους ταριφες και τα φαρμακεια ... απλος οσο η αμοιβες ειναι μικρες και οι δουλειες περιορισμενες θα φυγουν πολλοι απο τον κλαδο και θα μεινουν οι λιγοι και καλοι που υπαρχουν ... το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις την κριση ως ευκαιρια ... τωρα αν καποιοι σπουδασαν και με αυτο ήλπιζαν οτι θα ελλειναν το βιοποριστικό τους προβλημα δυστηχως διαψευτικαν και φυσικα εχω διαψευτει και εγω ...αλλα ετσι ειναι παντου σε ολα τα κρατη ... η κριση χτυπαει πρωτα τους μηχανικους αλλα οπως και η αναπτυξη ομως ... φυσικα το μεγαλυτερο προβλημα για εμενα και φαντζομαι για ολους εμας που ακομα δουλευουμε δεν ειναι ο ανταγωνισμος μας και η χαμηλες τιμες αλλα η αδικη φορολογια και το ασφαλιστικο ... για μενα τουλαχιστον ...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς έχουμε ξεφύγει αλλά θα σου πω δύο πράγματα...Το να γίνεις γιατρός είναι πολύ πιο δύσκολο από το να γίνει μηχανικός. Και δεύτερον η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό στον κόσμο. Ολα τα άλλα ακολουθούν.  

Οι απόψεις του κυρίου στα επαγγελματικά είναι ανάλογης σοβαρότητας με τις απόψεις του στα αθλητικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο εργοτάξιο που είμαι, οι μηχανικοί ΠΕ,ΤΕ έχουν την ίδια ταρίφα στις αμοιβές, μιλάμε για θέση επίβλεψης οργάνωσης εργοταξίου. Το ίδιο οι υπεύθυνοι ανέγερσης κτλ κτλ...Δεν υπάρχει διαφορά.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.