Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

Είναι ειρωνεία αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα έξω? Εκτός και αν εκεί στην Κρήτη σας αντιμετωπίζουν διαφορετικά... Σου μίλησα για μια συγκεκριμένη παροχή υπηρεσιών. Σε αυτή την κατηγορία (ναι τα ΠΕΑ) που άρχισα αργότερα να μην ασχολούμαι, οχι γιατί είχα βρει κάτι άλλο αλλά γιατί βαρέθηκα να τσακώνομαι με πελάτες που το ήθελαν χτες με 50. Ε όχι ρε φίλε δεν ασχολούμαι με τέτοιες τιμές... Ούτε μπορείς σε αυτή την περίπτωση να κάνεις κάτι γιατί το κακό έχει γίνει...

Το ίδιο μαθαίνω από γνωστούς μου και έξω ότι γίνεται και σε άλλες υπηρεσίες... Και το πρόβλημα δεν είναι η φορολογία, εισφορές κτλ κτλ. Υπάρχει θέμα νοοτροπίας. Αυτό δεν μπορείς να το φυτέψεις στο κεφάλι του καθενός...

Βάλε και όσα κόκκινα θέλεις...στα τέτοια μου

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

zio

 

Και στα στατικα και αρχιτεκτονικα, αλλα κυριως στα ΗΜ, η εμπειρια μου εχει δειξει, οτι πολλοι λιγοι ειναι αυτοι πο γνωριζουν.

Και δεν μιλαω για τη θεωρια, αλλα το παντρεμα θεωριας και πραξης.

Ειναι λιγοι οι ΗΜ και ΜΜ που γνωριζουν πως  υλοποιειται μια εγκατασταση (δυσκολιες, εξαρτηματα, εργαλεια, υλικα κτλ κτλ).

Και η πλειοψηφια των εγκαταστασεων που μελετουν ειναι πολυ απλες.

Αρα πως να επιβλεψουν σωστα και πως να κανουν σωστες μελετες?

 

Ομοιως και οι ΠΜ.

Δεν ειναι λιγες οι μελετες που εχουν πεσει στα χερια μου, οι οποιες δεν κατασκευαζονται (πχ 11Φ12 σε δοκαρι πλατους 25εκ)

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Terry.

Οι δουλειές, ειδικά πριν το 10 γινόντουσαν διεκπεραιωτικά, δηλαδή για να περάσουν πολεοδομία. Δεν ενδιαφερόταν κανένας αν αυτό που έγραφε το χαρτί εφαρμοζόταν στην πράξη. Ούτε βέβαια θα το επέβλεπε κιόλας για να δει αν εφαρμόστηκε.

Θεωρώ όμως ότι τα τελευταία χρόνια, στις λίγες σοβαρές δουλειές που υπάρχουν, αυτό τείνει σιγά σιγά να αλλάξει. Έχουμε πολύ δρόμο όμως μπροστά μας και πράγματι η εμμονή κάποιων συναδέλφων σε φθηνή και ανεύθυνη δουλειά δεν βοηθάει. 

Link to comment
Share on other sites

παλια αλλος εβγαζε την αδεια  και αλλος αναλαμβανε την κατασκευη...

συνήθως με την κατασκευη στις καλές κατοικίες κάναμε και σχέδια εφαρμογής...

της πολεοδομίας ούτε που τα κοιτάγαμε...

 

 

τα τελευταία χρόνια επειδή οι δουλειές μειώθηκαν  έγιναν με καλύτερη ποιότητα...

τον χρόνο που ξοδευεις για να κάνεις την αρχική πρόταση παλια τον είχαν για να κάνουν 3 άδειες

Link to comment
Share on other sites

Τα ΠΕΑ έχουν σκοτωθεί από μεσίτες, ηλεκτρολόγους με παπάκια κ.τ.λ. . Δεν μπορείς να συναγωνιστείς όταν ο άλλος με 70 ευρώ παει 2 φορές επισκεψη και το φτιαχνει και σε λίγες ώρες. Μόνη λύση πιο πολλοί έλεγχοι από ΕΥΕΠΕΝ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε τι γίνεται με τις άδειες υγειονομικού ενδιαφέροντος και τις αμοιβές τεχνικού ασφαλείας , το μπάχαλο ....

 

Σε μεγάλη εγκατάσταση ( ευδαπ ) με τρεις βιολογικούς καθαρισμούς και 40 αντλιοστάσια δίνω τιμή μετα απο εκπτωση 10% 2700 ευρώ τον χρόνο

και ο νέος διευθυντής της εγκατάστασης όντας  μηχανολόγος οταν κατέθεσα την προσφορά  την βρίσκει οκ .

Για την προηγούμενη τριετία είχε δωθεί παρόμοια τιμή .

Εννοείται οτι πριν δώσω προσφορά είχε προηγηθεί επισκεψη μου στους χώρους ωστε να ξέρω τι εχω να αντιμετωπίσω.

Νόμιζα οτι ειχα κλείσει την δουλειά και οταν ανοίγουν όλες οι προσφορές βρέθηκε νέος μηχανολόγος κάτω των 30 ετών και έδωσε τιμή 500 ευρώ ...

Και το καλύτερο δεν διαμένει καν στο νησί και θα πηγαινοέρχεται

 

Τι αλλο να κουβεντιάσουμε ..... πείτε μου 

 

Όταν κανείς δεν εχει πει στον πιτσιρικά οτι σκοτώνει το μέλλον του και εμάς τους υπόλοιπους με αυτά που κάνει

 

όταν άλλος συνάδελφος δίνει τιμή για άδεια καταστημάτος πρόχειρου γευματος κομπλέ με όλη την διαδικασία 400 ευρώ

 

Τι άλλο να πούμε ....

 

Αναπολώ τις εποχές των ελάχιστων υποχρεωτικών αμοιβών .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που δεν ειναι καν μηχανικοι και παριστανουν τους μηχανικους  με "δανεικες" υπογραφες ειτε απο πολυ νεους μηχανικους που ακομα δεν εχουν αντιληφθει την σημασια της υπογραφης τους ειτε απο απομαχους δεν εχετε ακουσει τιποτα?Τι να συζηταμε και τι να γραφουμε τωρα.........

Ο μηχανικος που σεβεται τον εαυτο του και τον κοπο του δεν θα κανει ποτε πΙστοποιητικο με 50 ευρω και αυθαιρετο με 300 ευρω γιατι πολυ απλα δεν βγαινει για να το κανει.Ο batman θα το κανει και θα το παρακανει.

Απο κει και περα ο καθε ιδιωτης που θελει να βγαλει ενα πιστοποιητικο ή να τακτοποιησει ενα δωματιο με τσιμεντολιθους σαφως και θα διαλεξει την φθηνοτερη λυση και λιγο τον ενδιαφερει αν ο αλλος ειναι χουντινι ή οχι.Αν μπορει να το βγαλει το πιστοποιητικο και με ενα δεκαρικο θα το κανει και πολυ καλα θα κανει.Εννοειται οτι και εγω το ιδιο θα εκανα στην θεση του.

Οπως ειπε και ενας συναδελφος σε προηγουμενο μηνυμα ο ιδιωτης θα ψαχτει μονο αν προκειται για μελετη-επιβλεψη.Και σε αυτη την περιπτωση ομως υπηρχαν και υπαρχουν πολλα αλεξιπτωτα εξω.

Εννοειται βεβαια οτι σε ενα σοβαρο κρατος τον χουντινι θα τον ειχαν σκουπισει με συνοπτικες διαδικασιες.Οταν γινουμε σοβαρο κρατος το ξανασυζηταμε το θεμα.Προς το παρον: "ΠΕΑ αυθημερον με 50 ευρω και δωρο τα εξοδα αποστολης". 

Edited by dimitris11140
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο κατηγορίες,

οι παλιοί μηχανικοί που έχουν κάνει τεράστια ζημιά στο θέμα της νοοτροπίας των πολιτών και πως μας αντιμετωπίζουν αλλά και στις τιμές (αυθαίρετα με 500€ κλπ).

οι νέοι μηχανικοί οι οποίοι δεν ξέρουν να κοστολογήσουν την δουλειά τους και στα πλαίσια του ανταγωνισμού ρίχνουν τις αμοιβές στα τάρταρα.

Γι' αυτό φωνάζαμε κάποιοι ότι το σύστημα αμοιβών (με όλα τα στραβά του) καλώς υπάρχει.

Αντι όμως να κοιτάξουμε να διατηρήσουμε και να βελτιώσουμε το σύστημα αυτό, δυστυχώς το απαξιώσαμε κάνοντας το απλά "ένα τυπικό μέρος της διαδικασίας".

Χαρακτηριστικά θα πω ότι υπάρχουν άτομα που υπολογίζουν τις αμοιβές επι πληρωμή "γιατι έτσι τα θέλουν στην πολεοδομία" και δίνουν πακέτο τα φορολογικα στον μηχανικό που βγάζει την άδεια. Και αυτό γίνεται χρόνια τωρα, δεν είναι καινούργιο.

Σε αυτη την κατάσταση βοηθάει και το γεγονός ότι είναι μπλεγμένα τα επαγγελματικά δικαιώματα και δεν είναι διακριτοι οι ρόλοι π.χ. εγω ως τοπογράφος δεν εκτιμώ σωστά την δουλειά των αρχιτεκτονικών και το βλέπω με τη λογική "έλα μωρε σιγα τη δουλειά, στο CAD θα το φτιάξω σε μια ώρα" αντίστοιχα ο ΠΜ που θα κάνει ένα τοπογραφικό θα πει "σίγα τι έκανα, πήγα μέτρησα, έκατσα ένα απόγευμα στο γραφείο και το έφτιαξά".

Προφανώς τα πράγματα δεν είναι έτσι (ή μάλλον δεν θα έπρεπε να είναι έτσι) αλλά δυστυχώς όπως στρώσαμε έτσι θα κοιμηθούμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.