Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

λες να παμε αγγλια και να παιξει εκει brexit και να την ποιούμε πάλι ;;;

 

http://www.edujob.gr/prooptikes-epaggelmatwn/posoi-giatroi-tha-apascholithoun-sthn-ellhnikh-oikonomia-to-2020

 

Γεμμάτο έλληνες γιατρούς, οδοντιάτρους, μηχανικούς είναι το Manchester.. Αυτοί περνάνε καλά. Οι υπόλοιποι έλληνες που απλά είδαν φως και μπήκαν και ψάχνουν για δουλειά, είναι για να τους κλαίνε οι ρέγγες (καλύτερα από ελλάδα φυσικά, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά...).

 

 

θα πω κατι και ισως παρεξηγηθω αλλα ισχυει για το 80% των αποφοίτων ... οι ιατροί δεν έχουν τει ιατρικης γιαυτο κρατανε αμοιβες και ειναι και ποιο λιγοι ...

δεν λεω για ολους αλλα ξερω τειτζηδες ειδικα των τελευταιων χρονων που μπηκαν με 4 και 5 βγηκαν μετα απο 10χρονια και ειναι πολλοι που πουλανε τον εαυτο τους για ενα κομματι ψωμι ... καποιοι τους εκμεταλευονται αλλα κανουν την δουλεια τους με μικρο κοστος και την πληρωνει ο αξιος δυστηχως ... αυτο γινεται κυριως στις μισθωτές θεσεις

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απλό. Για την υγεία δίνεις τα πάντα, ότι έχεις και δεν έχεις...Για τα υπόλοιπα δεν τρέχει και τίποτε αν τα αναβάλεις... Πάντως δεν έχει ουσία η σύγκριση με το καλύτερο επάγγελμα του γιατρού διαχρονικά από κάθε άποψη, παρά μόνο τι γίνεται στο δικό μας χώρο που καλώς η κακώς αυτός είναι...

  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις καλυτερο ;;; ειναι καθαρα υποκειμενικό τι αρεσει σε κάποιον να κάνει ... οσο αφορα τις δυσκολειες των επαγγελματων στην ελλαδα τις κρισης αυτο πιστευω αφορα ολους ... τραβα να ανοιξεις μικροβιολογικο εργαστηριο ή οδοντιατρειο ή ακτινολογικο αν δεν εχεις λεφτα ή και να εχεις πιστευεις οτι θα τα παρεις πισω με τις τιμες του εοππυ ;; ή μηπως πιστευει κανεις οτι οι ελευθεροι ιατροι τοσα χρονια κονομαγαν απο τους ασθενεις και οχι απο τις λαμογιες που εκαναν με μικροβιολογους και φαρμακοποιους και επειδι δεν δηλωναν τιποτα ;;; ή νοσοκομιακοι ιατροι τοσα χρονια ακομα και τωρα δεν γινονται οι χειροτερες λερες ζητοντας φακελακια ; ή αν εισαι τιμιςο απλος ψωμοζεις ;;; και πες μου εναν ιατρο που ευχαριστηθηκε τον υπνο του ;;; δεν θελω να σας αλλαξω τα πιστευω σας και τα ονειρα σας αλλα τα περισσοτερα παιδια ιατρων που ξερω δεν εχουν γινει ιατροι ενω σχεδον ολα τα παιδια μηχανικων εχουν γινει μηχανοι οπως και των φαρμακοποιων ... τι σηζηταμε ;;;  προφανώς στην ελλαδα εχουμε συνδεσει λαθος το μηχανιληκη με το κυριλικη δεν εχουμε μαθει να μπαινουμε στην ουσια του επαγγελματος ;;; ενω εχουμε πολλα δικαιοματα μενουμε στα τετρημενα ... εγω προσωπικά αν ειχα λεφτα θα ανοιγα βουλκανιζατερ πχ το εχω πει σε ΤΕΙτζη που ειχε λεφτα και το σνομπαρε ... ειδικα στην αθηνα θα γεμιζα λεφτα ... προφανως και εξω ειναι διαφορετικα τα πραγματα, αλλα εξω υπαρχει ελευθερος επαγγελματιας ειτε μηχανικος ειτε ιατρος οπως εδω στην ελλαδα ;; .. 

Edited by george68
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς έχουμε ξεφύγει αλλά θα σου πω δύο πράγματα...Το να γίνεις γιατρός είναι πολύ πιο δύσκολο από το να γίνει μηχανικός. Και δεύτερον η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό στον κόσμο. Ολα τα άλλα ακολουθούν.  

  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

και παλι διαφωνω ... το να γινεις ιατρος θελει απλώς διαβασμα το να γινεις ομως μηχανικος θελει και μαθηματικα πραγμα που το κανει και ποιο δυσκολο συν οτι για να γινεις καλος μηχανικος θελει και λιγο ταλεντο ... και μιλαω μονο για τις ακαδημαικες σπουδες ... απο εκει και περα οποις θελει να ξεχωρισει ειναι λογικο να απαιτει και το κατι παραπανω... ενας αρχιτεκτονας πχ δεν προκειτε να γινει ποτε καλος μονο με το διαβασμα .. πρεπει να εχει και ταλεντο και να ξερει και μαθηματικα ... παλι ξεφυγαμε ομως ... μπορει ο ιατρος να κανει οτι κανει αλλα αν δεν ηταν οι μηχανολογοι να εξελιξουν την τεχνολογια και τα ιατρικα μηχανηματα η ιατρικη θα ηταν ακομα με τα ιατροσοφια ... ο ιατρος χωρις εργαλεια δεν μπορει να σωσει καμια ζωη .. τα εργαλεια σε λιγα χρονια να ξερεις θα μπορουν και χωρις τον ιατρο ..... αυτο και μονο φτανει ... 

Edited by george68
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ikaros13, συγγνώμη που θα σου το πω, αλλά καιρό είχα να ακούσω ΠΑΛΙ μια τζούρα από τις δοξασίες σου. Και ναι ρε φίλε, είσαι ο ορισμός της δοξασίας.

 

"το καλύτερο επάγγελμα του κόσμου"....

"είναι πολύ πιο δύσκολο από το να γίνεις μηχανικός"....

etc...etc....

 

Πόσο πολύ μισείς πια την επιστήμη του Μηχανικού?

 

Είναι εύκολο να γίνεις καλός Μηχανικός?...

 

Πραγματικά, είσαι εκτός τόπου και χρόνου, για μια ακόμη φορά....

  • Upvote 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ είσαι εκτός τόπου και χρόνου και δεν το έχεις καταλάβει.... Δηλαδή το να μπει και να σπουδάσει κάποιος ιατρική είναι πιο εύκολο...Μαιστα. Πείτε μας τώρα ότι βγάζουν και λιγότερα λεφτά να ολοκληρώσουμε.... 

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να το συνεχίσω....

 

Συνεχίζεις τον λαϊκισμό σου, που σου είναι εύκολο καθώς φαίνεται από τα περισσότερα ποστ που έχεις κάνει σε αυτό το φόρουμ...

 

Να ξέρεις κάτι, το μηχανιλίκι έτσι όπως το έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου, δεν έχει καμία σχέση με το μηχανιλίκι που ασκούν αυτοί που το αγαπάνε.

 

Και ναι, το καλό μηχανιλίκι είναι σαν τη καλή γκόμενα. Δε πάει σε όλους ούτε με όλους.

 

Α, και την επόμενη φορά που θα ξαναμιλήσεις για ιατρική με τόσο πάθος, φρόντισε να ξέρεις πώς πραγματικά είναι. 

 

Και άμα το θες τόσο πολύ και έχεις αλλάξει μυαλά, σπούδασέ την τώρα.

 

Αλλιώς ό,τι λες είναι παράπονα και ευχολόγια 20-χρονου.

 

Νομίζω όμως ότι όλα αυτά τα ξέρεις ήδη...

 

Καλή συνέχεια...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δόξα το Θεό έχω αρκετούς γιατρούς στο σόι μου και ξέρω πως είναι.... Μια χαρά. 

Από την άλλη μη μπερδεύεις το μηχανιλίκι με τις γκόμενες. Το πρώτο θέλει λεφτά να το εκτελέσεις και γνωριμίες, το δεύτερο και γοητεία..:) (άσχετο το ξέρω)

Αν ήμουν κατά 20 χρόνια μικρότερος και είχα μυαλό τότε ναι θα γινόμουν.. 

Αυτό που έχω στο μυαλό είναι αυτό που σου ανεβάζει το Ε1. Τα υπόλοιπα σε στυλ χόμπι δεν με αφορούν. Αν ήταν θα γινόμουν ζωγράφος που είχα και κλίση

Καλή συνέχεια και σε σένα 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ ξέρω αποφοίτους πολυτεχνείου που κάνουν κάτι ΥΔΕ και ΠΕΑ με 50€ από το γραφείο τους και μελέτες ΗΜ για οικοδομική άδεια με 300...

 

Μην τα ρίχνουμε πάλι όλα σε κάποιους ήμαρτον πια.

 

Αλλού είναι το θέμα και δεν το βλέπουμε. .

Edited by gliout
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.