Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

Επικολλώ παρακάτω, το λινκ από τη Διαύγεια της κανονιστικής Πράξης με Θέμα "Αποδοχή δωρεάς τεσσάρων πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης κτιρίων για ισάριθμα καταστήματα της Δημοτικής Αγοράς"

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7ΦΠ9ΩΕΗ-ΡΝΕ
 
Αν διαβάζει το παρόν φόρουμ ο συγκεκριμένος συνάδελφος θα τον παρακαλούσα να μας αναλύσει το σκεπτικό του. Χωρίς καμία όρεξη για κανιβαλισμό ή κουτσομπολιό. Αν θέλει φυσικά. Μπορεί να υπάρχουν και ζητήματα εχεμύθειας που να τον δεσμεύουν να μας πει. Σεβαστό και αυτό. Απλά αν πρόκειται απλά για κάποια απλή επαγγελματική στρατηγική (π.χ. δημόσιες σχέσεις κτλ) θα ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστεί μαζί μας. Αυτός είναι ο λόγος που γράφουμε και διαβάζουμε όλοι εδώ μέσα και όχι να κράζουμε το πως δουλεύει ο καθένας - που είναι προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου και σεβαστή από όλους. 

Peace 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο το Πασχα μεχρι χτες...χτυπησε το τηλεφωνο 3 φορες...για ΠΕΑ.

Μεσα σε 2 μηνες...3 δουλειες για ΠΕΑ.

Απο τα 3 εν.πιστοποιητικα..τελικα εκανα το 1...και αυτο γιατι ημουν ακριβος.

Εχουμε βρει αλλον μηχανικο με 50 και 70 ευρω...!!!

Να πας εκει κυριε μου και κυρα μου!!!!!@@!!!

 

Τα εχω παρει!!! Τα ιδια και τα ιδια λεμε...Εχουμε δυστυχως ξεφτιλισει τις τιμες την δουλεια μας την υπογραφη μας τα παντα.

Για ορθω δουλεια που θελει χαρτια, βενζινη, μετρημα, υπολογισμους φωτογραφιες σχεδια αποδειξη κλπ...εμεις ζηταμε 50 ευρω!!!

 

Και μολις παω στο σπιτι μου...γυριζει η γυναικα μου και λεει...μου δινεις 50 ευρω να παω να φτιαξω το μαλλι για την υποχρεωση που εχουμε αυριο!!!!!

Ένα μαλλι = ένα ΠΕΑ

Συμπερασμα...μας πιασαν απο τα μαλλια!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το Πασχα μεχρι χτες...χτυπησε το τηλεφωνο 3 φορες...για ΠΕΑ.

Μεσα σε 2 μηνες...3 δουλειες για ΠΕΑ.

Απο τα 3 εν.πιστοποιητικα..τελικα εκανα το 1...και αυτο γιατι ημουν ακριβος.

Εχουμε βρει αλλον μηχανικο με 50 και 70 ευρω...!!!

Να πας εκει κυριε μου και κυρα μου!!!!!@@!!!

 

Τα εχω παρει!!! Τα ιδια και τα ιδια λεμε...Εχουμε δυστυχως ξεφτιλισει τις τιμες την δουλεια μας την υπογραφη μας τα παντα.

Για ορθω δουλεια που θελει χαρτια, βενζινη, μετρημα, υπολογισμους φωτογραφιες σχεδια αποδειξη κλπ...εμεις ζηταμε 50 ευρω!!!

 

Και μολις παω στο σπιτι μου...γυριζει η γυναικα μου και λεει...μου δινεις 50 ευρω να παω να φτιαξω το μαλλι για την υποχρεωση που εχουμε αυριο!!!!!

Ένα μαλλι = ένα ΠΕΑ

Συμπερασμα...μας πιασαν απο τα μαλλια!!!!

θα μπορούσε κάποιος να πει ότι το πρόβλημα είναι όχι η αμοιβή των ΠΕΑ (γιατί δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι μια αμοιβή ΠΕΑ καθότι δεν κάνω αλλά εκτιμώ γύρω στα 100 Ευρώ με τις τωρινές οικονομικές συνθήκες ώστε να είναι μια λογική τιμή και για τον μελετητή και για τον πολίτη (*) ) , αλλά η αμοιβή για το χτένισμα που εδώ στα μέρη μου με 20 ευρώ έρχεται  και στο σπίτι ενώ στο μαγαζί είναι 10 ευρώ ) Επομένως το θέμα είναι συνολικά η κοινωνία να μειώσει τις τιμές ώστε να υπάρχει η ελάχιστη μέσο όρο διαβίωση σε όλους και να είναι αυτή που αρμόζει για την συνολική οικονομία μας αυτήν την στιγμή Κατά την γνώμη όποιος παραβιάζει αυτό τον κανόνα και προς τα κάτω και προς τα πάνω τελικά θα έχει σε βάθος χρόνου πρόβλημα εκτός αν είναι χομπίστας και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα (για πόσο όμως ? ) 

 

 

(*) πάντα στις αμοιβές όλων των μελετών , υπάρχουν πολλές παράμετροι και δεν μπορεί να είναι σταθερή η τιμή για κάθε περίπτωση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επικολλώ παρακάτω, το λινκ από τη Διαύγεια της κανονιστικής Πράξης με Θέμα "Αποδοχή δωρεάς τεσσάρων πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης κτιρίων για ισάριθμα καταστήματα της Δημοτικής Αγοράς"

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7ΦΠ9ΩΕΗ-ΡΝΕ

 

Αν διαβάζει το παρόν φόρουμ ο συγκεκριμένος συνάδελφος θα τον παρακαλούσα να μας αναλύσει το σκεπτικό του. Χωρίς καμία όρεξη για κανιβαλισμό ή κουτσομπολιό. Αν θέλει φυσικά. Μπορεί να υπάρχουν και ζητήματα εχεμύθειας που να τον δεσμεύουν να μας πει. Σεβαστό και αυτό. Απλά αν πρόκειται απλά για κάποια απλή επαγγελματική στρατηγική (π.χ. δημόσιες σχέσεις κτλ) θα ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστεί μαζί μας. Αυτός είναι ο λόγος που γράφουμε και διαβάζουμε όλοι εδώ μέσα και όχι να κράζουμε το πως δουλεύει ο καθένας - που είναι προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου και σεβαστή από όλους. 

Peace 

Καθυστερημένο σχόλιο

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ο κάθε συνάδελφος θα πρέπει να δίνει λόγο σε κάποιο φόρουμ για τον τρόπο δουλειάς του. Ελεύθερη οικονομία έχουμε, και ο καθένας εκμεταλλεύεται (ή δημιουργεί) τις κατάλληλες ευκαιρίες. 

Στις χαμηλές αμοιβές οδηγούν δυο δρόμοι:

-Οι οικονομικές ανάγκες του κάθε συναδέλφου (κατανοητό)

- Η προχειροδουλειά (απαράδεκτο και καταδικαστέο)

Αντί λοιπόν να εστιάσουμε στο αίτιο που μπορούμε να ελέγξουμε (κακή ποιότητα δουλειάς) κι ενδεχομένως να τιμωρήσουμε, στοχεύουμε στο αποτέλεσμα (χαμηλές αμοιβές).

Κι ας καταλάβουμε επι τέλους, ότι τη μεγαλύτερη ζημιά στον κλάδο, έχουν κάνει οι σκιτζήδες (που δεν είναι κατ' ανάγκην οι φτηνοί).

Αν π.χ. σήμερα όλοι οι εν ενεργεία μηχανικοί περνούσαν από στοιχειώδη έλεγχο ικανοτήτων (γνώσεις, ποιότητα δουλειάς, κλπ), θα κλαίγανε μανούλες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε Ελευθερη αγορα;

Εγω πανω σε αυτο που λες ΤομΑ, νομιζω οτι ο Δημος το δημοσιευσε, ο Δημος με την εισπραξη των 30 ευρω κατα μεσο ορο, προ φπα, απο καθε ακινητο, επι τα χιλιαδες ακινητα του Δημου, ζητα Μηχανικο - αν κσταλαβα καλα ΤομΑ και διορθωσε με αν δεν κσταλαβα- να του χαρισει 4 Πεα, αει σιχτηρ αει που το υπεγραψε προεδρος κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις χαμηλές αμοιβές οδηγούν δυο δρόμοι:

-Οι οικονομικές ανάγκες του κάθε συναδέλφου (κατανοητό)

- Η προχειροδουλειά (απαράδεκτο και καταδικαστέο)

Αντί λοιπόν να εστιάσουμε στο αίτιο που μπορούμε να ελέγξουμε (κακή ποιότητα δουλειάς) κι ενδεχομένως να τιμωρήσουμε, στοχεύουμε στο αποτέλεσμα (χαμηλές αμοιβές).

Κι ας καταλάβουμε επι τέλους, ότι τη μεγαλύτερη ζημιά στον κλάδο, έχουν κάνει οι σκιτζήδες (που δεν είναι κατ' ανάγκην οι φτηνοί).

Αν π.χ. σήμερα όλοι οι εν ενεργεία μηχανικοί περνούσαν από στοιχειώδη έλεγχο ικανοτήτων (γνώσεις, ποιότητα δουλειάς, κλπ), θα κλαίγανε μανούλες...

Συμφωνω...

Πες μου όμως...ποια ποιοτητα θα δει ή μαλλον θα καταλαβει το μεγαλυτερο μερος των πελατων μας;

Ενα ΠΕΑ θελουν για να νοικιασουν το διαμερισμα ή καταστημα. Ενα χαρτι θα δουνε που κοστιζει σε αλλους 50 ευρω και σε αλλους 100.

Ποιοι ειναι οι σκιτζήδες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το ΠΕΑ

Είναι και οι λοιπές εργασίες

Τοπογραφικά (με gps χειρός), μελέτες (στο πόδι), επιβλέψεις (εξ αποστάσεως), κατασκευές (άρπα κόλλα),...

Κι επί πλέον, ο τρόπος συμπεριφοράς μας γενικότερα.

Σκιτζής για μένα είναι όποιος συμπεριφέρεται (επαγγελματικά) κατά τον παραπάνω αναξιοπρεπή τρόπο

Εκεί θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος και μάλιστα αυστηρός. Και οι ποινές να είναι εξοντωτικές.

Τότε θα ξεκαθάριζε η ήρα από το σιτάρι, κι ενδεχομένως λυνόταν το θέμα των αμοιβών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.