Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ πάς σε δουλειά για πχ ΠΕΑ και την έχει βγάλει ήδη την αμοιβή από μόνος του ο πελάτης τι να λέμε τώρα ποια εκτίμήση και ποια συνεργασία.Και άμα είσαι και σε κλειστή κοινωνία σου βγήκε το όνομα στο άψε σβήσε του ''ακριβού'' επειδή δεν του άρεσε η αμοιβή (Εδώ πάνε και δίνουν ένα κάρο λεφτά σε βλακείες-αναλώσιμες και σε κάτι το οποίο έχει διάρκεια τσινάνε)  και μετά καληνύχτα.Τηλέφωνο θα χτυπάει μόνο για προσφορες τηλεφώνου.......

Link to comment
Share on other sites

H μικρη μου εμπειρια εχει δειξει οτι το πελατολογιο και το "image" χτιζεται, σιγα σιγα...

Στο χερι μας ειναι να απαιτησουμε σοβαρες αμοιβες για καθε υπηρεσια που παρεχουμε.

Αν υπαρχει βεβαια θεμα επιβιωσης, κανεις δεν μπορει να κατακρινει τους συναδελφους.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σου. 

 

Το έχω γράψει και παλαιότερα , δεν γίνεται να μην φτάνουν τα χρήματα ενός ΠΕΑ για τη βαφή των μαλλιών μου στο κομμωτήριο !! Αλλά η κομμώτρια που πηγαίνω αν και είναι ακριβότερη από άλλες κάνει άψογη δουλειά και είναι διαθέσιμη να συζητήσει μαζί μου την επιθυμία μου χωρίς να είναι απαραίτητο ότι πραγματοποιείται. 

 

Το ορθό , η αλήθεια στη συνεργασία ,  η συνέπεια ως προς τη νομιμότητα (ξεμπλέκουμε υποθέσεις δεν τις κάνουμε χειρότερες) οποιουδήποτε θέματος αναλαμβάνουμε καθώς και η πρόβλεψη μας όταν απαιτείται γίνεται σεβαστή από τον Πελάτη και έτσι χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης που αφαιρεί οποιαδήποτε ανασφάλεια τυχόν υφίσταται. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε συνάδελφοι , μιλάμε για δουλειές και αναφερόμαστε σε ΠΕΑ.....

 

Αυτό από μόνο του δείχνει το σημαντικότερο σκέλος του προβλήματος : Δεν υπάρχουν τόσες δουλειές ώστε να ζήσει το σύνολο των μηχανικών....

 

Το άλλο σκέλος είναι η κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών. Διότι με τις ελάχιστες , και μαύρη έκπτωση να ήθελες να κάνεις , υπήρχε όριο. Τώρα απλώς δεν υπάρχει.

Σε περίοδο αναδουλειάς και κρίσης η κατάργηση των ελαχίστων ήταν καταστροφική.

Προσωπικά ,για να απαντήσω σε ένα ποστ , ως ΠΜ στις άδειες που έβγαζα την εποχή των υποχρεωτικών ελαχίστων αμοιβών , υπέγραφα μόνο τις μελέτες που συνέτασσα εγώ και  ποτέ δεν είχα πληρωθεί κάτω από την ελάχιστη. Και την επίβλεψη τις περισσότερες φορές την πληρωνόμουνα και αυτήν με την έκδοση της άδειας.

Οτι έδινα σε άλλον ,πχ μηχανολογικά , και τα υπέγραφε και του έδινα όλη την ελάχιστη αμοιβή που του αναλογούσε. Ποτέ δεν είχα ζητήσει έκπτωση από κανένα συνάδελφο που του έδινα δουλειά , το θεωρούσα ατιμία.

 

Τώρα , τα περί "ποιοτικής εργασίας" και κτισίματος πελατολογίου σε μια εποχή όπου το 90% του εργασιακού αντικειμένου είναι τακτοποιήσεις αυθαιρέτων  και ΠΕΑ (εγώ τα σταμάτησα) μου φαίνονται αστεία , 

καθώς για τον πολίτη και τα δύο είναι ένα επιβεβλημένο από το κράτος χαράτσι στο οποίο μας θεωρεί κάπου και συνένοχους. Επίσης πολλές φορές γίνονται κάτω από ασφυκτική πίεση χρόνου (δικαστήριο , ΙΚΑ,αγοραστής , ενοικιαστής κλπ)

 

Ουδεμία σχέση με την ανέγερση νέου κτιρίου που γίνεται κατ'επιλογή του πολίτη , χωρίς πίεση χρόνου.Εκεί ναι , μπορείς να μιλήσεις για ποιότητα και πελατολόγιο.

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, εμεις καναμε τον κοσμο να θεωρει το ΠΕΑ και τη Δηλώση του Ν4178, αστεια.....

Και επιμενω σε αυτο που λεω.

 

Οπως πχ οι εμποροι πλακακιων, εκαναν την κοινωνια να πιστευει οτι αν δωσει 40Ε/τμ για τα πλακακια, ανεβαινει κοινωνικα..

 

ΥΓ. Ακριβως απο πανω μου υπαρχει τωρα μπανερ με Αυθαιρετα απο 250Ε και βεβαιωσεις απο 80Ε....

Οταν βλεπει αυτο ο κοσμος πως θα του πεις εσυ "εγω θελω 1500Ε + ΦΠΑ"?

Εστω και δηλωσεις Ν4178, υπαρχουν. Αυτοι που δεν κανουν υπαγωγη, σιγουρα δεν προχωρανε επειδη σκεφτονται την αμοιβη του μηχανικου...

 

Και ακομα και στις δηλωσεις του Ν4178, μια χαρα πελατολογιο κανεις και μαλιστα αριθμητικα μεγαλυτερο, απο την εκδοση ΟΑ, πριν μερικα χρονια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το ίδιο το forum αυτοξεφτιλίζεται με τις απαράδεκτες και προκλητικές διαφημίσεις, όπως αυτή που εμφανίζεται στο τέλος της σελίδας και εμείς προσπαθούμε μάταια για τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Terry αυτό που συστηματικά δεν λαμβάνεις υπ'όψη σου είναι ο στοιχειώδης νόμος προσφοράς - ζήτησης.
Παλιά είχαμε 10 μηχανικούς και 1000 δουλειές. Ψάχναμε διαθέσιμες ημερομηνίες για καλούπωμα και σκυροδέτηση . Ε , τότε ποιος να έριχνε τιμές και γιατί ?  

 

Εδώ όμως τώρα  υπάρχουν 10 δουλειές και 1000 μηχανικοί. Που σημαίνει ότι κάποιο ποσοστό κυριολεκτικά μάλλον ψωμολυσάει και προκειμένου να πάει από ασιτία

σε πρώτη φάση τακτοποιεί με 250Ε , και κάνει ΠΕΑ με 40Ε ,  παρασύροντας όλο τον κλάδο στον πάτο.

( Τώρα  χρειαζόντουσαν οι ελάχιστες να σταματήσουν την κατρακύλα.)

 

Σε δεύτερη φάση το κλείνει το μαγαζί , κάνει διαγραφή από ΤΕΕ και αν είναι από πόλη  δουλεύει deliver-ας , σουβλατζής , γκαρσόνι ,  αν είναι από επαρχία  ξαναγίνεται αγρότης , κτηνοτρόφος κλπ.

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχετε φάει τρελό κόλλημα και ασχολείστε μόνο με τα ΠΕΑ στο θέμα των αμοιβών... Λες και είναι το μόνο που μπορεί να κάνει ένας μηχανικός. Αν είναι όμως το μόνο που μπορεί να κάνει, ξανασκεφτείτε τις επαγγελματικές επιλογές. Δεν γίνεται ένας ολόκληρος κλάδος να περιστρέφεται γύρω από τα ΠΕΑ... Αλλού είναι τα σοβαρά ζητήματα. Στις μελέτες επιβλέψεις κτλ... Ακόμη και στις αδειοδοτήσεις. Και μη μου πείτε ότι δεν εκτελούνται αυτές οι υπηρεσίες. Στην τελική εκεί είναι το ζουμί και όχι σε κάποιο ΠΕΑ. Αυτο πάει. Τι διάβασμα και κουραφέξαλα. Μια απλή διεκπεραιοτική υπηρεσία είναι. Δεν πάει να του κάνεις τρισδιάστατο μοντέλο ροής θερμότητας, το χαρτί για την εφορία θα είναι... Και οι αμοιβές θα είναι αυτές που είναι, τέλος!. 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν λαμβανεις υποψη, αριθμητικα, τις δουλειες.

 

πχ με τις Δηλωσεις του Ν4178 ξερεις τι γινεται?

Υπαρχουν 100 μηχανικοι και 1000 δηλωσεις σε μια περιοχη.

Τις 800 δηλωσεις τις μαζευουν καμια 10αρια μηχανικοι και τις υπολοιπες 200 τις κυνηγανε οι αλλοι 90.

Οι 10 ομως, εχουν ηδη παρει τη δουλεια με 200-300-400Ε και οι υπολοιποι αναγκαστικα θα ριξουν τις απαιτησεις τους.

 

Εγω ακομα και τις καλες εποχες, που στα Χανια εβγαιναν κοντα 4000 αδειες, ξερεις τι εβλεπα?

Οτι τις 2000 ΟΑ τις μαζευαν 10 γραφεια, με αθλια δουλεια, με μελετες ετοιμες (μη ξεχνας οτι εδω το 95% των ΟΑ εβγαιναν εκτος σχεδιου πολης), με μηδενικη επιβλεψη, με 70% εκπτωση και τις υπολοιπες 2000, τις μοιραζονταν αλλοι 500 μηχανικοι.

Αλλα αυτοι οι 500, ειχαν εστω 2 ΟΑ το χρονο και ηταν ευχαριστημενοι.

Ομως τα 10 αυτα γραφεια γ!@#$σαν την πιατσα, τις αμοιβες, την ποιοτητα των μελετων, εδωσαν αλοθι στους εργολαβους και τους ιδιοκτητες να κανουν οτι γουσταρουν κτλ κτλ.

Αυτα τα γραφεια, ειναι τα ιδια που τωρα κανουν με 500Ε τις Δηλωσεις του Ν4178 και στη συνεχεια τα μασανε απο αλλου, του δηλωνουν τα παντα ολα, που βγαζουν το χαμηλοτερο προστιμο, που δινουν βεβαιωσεις για ΚΥΕ κτλ κτλ.

 

Ακομα και με τις λιγες δουλειες, καποιοι κανουν κακο.

Ειναι εφικτο να κρατησουμε ενα επιπεδο.

Αλλα το λεω με αντικειμενικοτητα, οτι το 90% αυτων που ριχνουν τις αμοιβες, το κανουν για να κρατησουν/μαζεψουν πελατεια, να κανουν προχειροδουλεια και οχι για επιβιωση.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.