Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (κοινωνικών πόρων ασφαλιστικών ταμείων)


Recommended Posts

Τίποτε δεν καταργήθηκε :grin: ... θα δείξει στο μέλλον ... όταν θα έχουμε πάρει τη δόση.

Τώρα νομοθετούμε ως συνήθως και επιπλέον με στερητικό σύνδρομο ...

 

Τη μία καταργείται η διάταξη και την άλλη ο πόρος ...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι καταργήθηκε το 1% στις πιστοποιήσεις του Δημοσίου.

Εκεί τρίτωσε η κατάργηση :

τη μία καταργήθηκε η διάταξη με τον ν.4046/2012,

την άλλη καταργείται ο πόρος με τον ν.4393/2016 και

το τελειωτικό κτύπημα με την κατάργηση του κοινωνικού πόρου του άρθρου 150 του ν.3655/2008 (πόροι ΕΚΑΓΕ).

Το αστείο : ΕΚΑΓΕ = Ασφαλιστικό Κεφάλαιο Αλληλεγγύης Γενεών :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε ΙΑΣΟΝΑ έχω βάλει και το σχετικό :grin: δίπλα ...

Τη βιάση για νομοθετήσεις σχολίαζα και το ότι χάνουμε τη μπάλα ανάμεσα σε νομοθετήσεις ...

 

Το 1% που σχολιάζω έχει καταργηθεί 3 φορές ... τι να πούμε για το ΕΜΠ που δεν αναφέρεται πουθενά ;

Μη μου πείτε ότι είναι λογικό συμπέρασμα ... αυτά σε ένα άλλο Δημόσιο ...

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω το ειδικό pdf που θ' ανεβάζω στο σύστημα των δηλώσεων 4178 για να με ξεχρεώνει!!!!!

 

 

Το έφτιαξα και το ανέβασα εδώ http://www.michanikos.gr/files/file/1351-%CE%9D41782016-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-2-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95/

 

Ας περιμένουμε την έγκρισή του από τους διαχειριστές του site.

Παρακαλώ τις παρατηρήσεις - διορθώσεις όσων το επιθυμούν για να φτιάξουμε όλοι μαζί την τελική του μορφή!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ως τίτλο: τσμεδε 2%.

Και από κάτω την φωτό του ΠΘ με το μεσαίο δάχτυλο σηκωμένο να γυρίζει την σπυριαρα που του χάρισε ο Νικ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, όπως είπε και ο Μόντι http://news.in.gr/features/article/?aid=1500082579

θα ήταν πιό απλό, το ευγενές και πάντα εξυπηρετικό επιμελητήριό μας να καταργήσει το παναθεματισμένο κουμπάκι και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο πιό σοβαρό ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε που δε διάβασα αναλυτικά τον χτεσινό Νόμο, αλλά μήπως γνωρίζετε αν θα έχει αναδρομική ισχύ αυτό (αν και δεν είναι δίκαιο); Και αν δεν έχει αναδρομική ισχύ, τότε ποια ημερομηνία μετράει; Αυτή της Καταχώρησης της νέας Δήλωσης; Αυτήν του Ιδιωτικού Συμφωνητικού; Αυτήν της Υπαγωγής - όπως σε οτιδήποτε άλλο σχετικό με το Νόμο; Τι ισχύει τελικά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες το αλλιώς το πράγμα

Από την ημέρα έκδοσης του φεκ οι πόροι υπέρ τσμεδε καταργούνται

Συνεπώς είναι παράνομο το τσμεδε να τους εισπράττει

Όποιος πλήρωσε πλήρωσε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πλέον στα  φορολογικά μιας οικοδομικής άδειας καταργείται εκτός από το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ του μηχανικού και το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δες το αλλιώς το πράγμα

Από την ημέρα έκδοσης του φεκ οι πόροι υπέρ τσμεδε καταργούνται

Συνεπώς είναι παράνομο το τσμεδε να τους εισπράττει

Όποιος πλήρωσε πλήρωσε

 

Είμαστε σίγουροι γι αυτό;

Δηλαδή σε παλαιότερες δηλώσεις αυθαιρέτων πχ που δεν είχε πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ δεν πρέπει να πληρωθεί?

Το λογικό δεν είναι να ισχύει από την ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ?

Άσχετα αν εμένα με βολεύει να μην πληρώσω τίποτα δεν είναι και το σωστό?

Σκεφτείτε ότι εγώ και ένας άλλος συνάδελφος κάναμε τις ίδιες δηλώσεις αυθαιρέτων και αυτός πλήρωνε κανονικά τα ΤΣΜΕΔΕ και εγώ ουτε ένα.

Είναι λογικό τώρα να μου τα χαρίσουν εμένα?? Και ο άλλος σωστά θα πειι τι είμαι μα******??

Ωστόσο αν κάποιος μπορεί να μου βρεί σε νόμο η κάπου που μπορούμε να βασιστούμε ώστε να μην πληρώσουμε ούτε τα παλιά το περιμένω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.