Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατρός μέσω Πολυτεχνείου


DrKatsikis

Recommended Posts

Παίρνοντας θάρρος από το παιδί που έγραψε σε προηγούμενο ποστ για αρχιτεκτονική, παίρνω το θάρρος και ποστάρω τον προβληματισμό μου, πηγαίνοντας ένα βήμα παραπέρα.

 

Τελειώνοντας φέτος στο 5ο και τελευταίο έτος των σπουδών μου (πολιτικός μηχανικός απθ - γεωτεχνικός) και ψάχνοντας τι θα κάνω στο μέλλον, βρέθηκα σε ένα τέλμα. Την κατάσταση γύρω μας όλοι την γνωρίζουμε/βιώνουμε. Αναδουλειά, επισφάλεια, αέναο κυνήγι πιστοποιήσεων (=χρόνος & χρήματα) κλπ. Θεωρώντας πώς αυτά που έμαθα στη σχολή ούτε κατά διάνοια μπορούν να με κάνουν να σταθώ στο επάγγελμα και μην έχοντας κάποιον στο στενό οικογενειακό μου κύκλο που να είναι στο χώρο του μηχανικού, σκέφτηκα σοβαρά να προσπαθήσω να αλλάξω εντελώς πλεύση, και να ακολουθήσω την επιστήμη της ιατρικής, δίνοντας κατατακτήριες. Εδώ να αναφέρω πως δεν με "γέμισε" να το πω αυτό που έχω σπουδάσει και παρόλο που τελειώνω στα 5 χρόνια, το έβλεπα σαν αγγαρεία και απλά επέσπευσα τις διαδικασίες για να πάρω το χαρτί και να ξεμπερδεύω. Επομένως απέκλεισα το δρόμο του μεταπτυχιακού, πάνω σε κάτι που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Παίρνοντας το πτυχίο τώρα τον Ιούνιο, στα 23, εάν όλα πάνε καλά, θα πάρω το επόμενο πτυχίο στα 29. Μετά ακολουθεί αγροτικό και ειδικότητα, αλλά τουλάχιστον υπάρχει αμοιβή. Συνοψίζοντας, πρέπει να πάρω γρήγορα μια απόφαση, μιας και ο καιρός περνάει. Γι'αυτό το λόγο και κάνω αυτή την ανάρτηση, θα ήθελα να ακούσω γνώμες από άτομα που είναι ήδη στο επάγγελμα, και εάν όντως θα σκεφτόταν σοβαρά με αυτή την κατάσταση να ακολουθήσουν ένα διαφορετικό μονοπάτι.

Ευχαριστώ.

Edited by DrKatsikis
Link to comment
Share on other sites

Και που λέει ότι οι γιατροί έχουν σιγουρο μισθο; κάποιοι φίλοι έχουν φτάσει 40 (και χωρίς δεύτερες σχολές) και ακόμα χαροπαλευουν οικονομικά, χωρια τα ξενύχτια και τις αγωνίες σε εφημερίες-ειδικότητες-αγροτικά. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να κάνεις καριέρα στο στρατο ως αξιωματικός μηχανικός ή ακόμα καλύτερα εμποροπλοίαρχος. ή μηχανικός σε καράβι αν προτεραιότητα σου είναι το οικονομικο... 

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που δεν σε γεμίζει δεν το συζητάμε κάν. Κανε αυτό που σου αρέσει.. Αν είναι ιατρική κανε το. Στην τελική περισσότερες πιθανότητες έχεις να πετύχεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και που λέει ότι οι γιατροί έχουν σιγουρο μισθο; κάποιοι φίλοι έχουν φτάσει 40 (και χωρίς δεύτερες σχολές) και ακόμα χαροπαλευουν οικονομικά, χωρια τα ξενύχτια και τις αγωνίες σε εφημερίες-ειδικότητες-αγροτικά. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να κάνεις καριέρα στο στρατο ως αξιωματικός μηχανικός ή ακόμα καλύτερα εμποροπλοίαρχος. ή μηχανικός σε καράβι αν προτεραιότητα σου είναι το οικονομικο... 

 

Σαν χτες θυμάμαι έναν λοχαγό του Πυροβολικού που είχε περάσει στη σχολή μας με κατατακτήριες και μόλις πήρε το πτυχίο του, είχε ανοίξει ντουζίνες μπουκάλια από την χαρά του και κερνούσε όποιον του έλεγε συγχαρητήρια.

Και μετά από λίγους μήνες παραιτήθηκε κιόλας από τον στρατό. Προφανώς το μυστικό είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και σε γεμίζει, όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι

Edited by vk2626
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός μου φίλος τελείωσε ΑΣΟΕΕ και στα 28 του μπήκε στην Ιατρική μόνο και μόνο για να πάρει την επιδότηση για αγορά καινούργιου laptop. Τελικά, αφού ήταν άνεργος και το τμήμα Ιατρικής που πέρασε ήταν στην Λάρισα όπου και το πατρικό του, αποφάσισε  να την παρακολουθήσει. Φέτος ορκίστηκε και ετοιμάζεται νομίζω για το αγροτικό του. Φαίνεται πολύ χαρούμενος με την επιλογή του και τελικά αυτό είναι που μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις μέχρι στιγμής.

 

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι αυτό που μας γεμίζει, σίγουρα. Βέβαια, ποτέ δεν ήταν σκοπός μου να πεθάνω της πείνας επομένως φαντάζομαι εγώ, όπως και πολλοί άλλωστε, αναγκαζόμαστε να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς στη πορεία!

Βέβαια, δεν σημαίνει αυτό ότι φτάνουμε και στο άλλο άκρο, πχ κατάταξη σε σώματα ασφαλείας απλά και μόνο για τη σιγουριά ενός σταθερού μισθού. Δεν έχω γνωρίσει πολλά άτομα που να έκαναν τέτοια επιλογή και να τους βγήκε πραγματικά σε καλό.

 

Στο θέμα μας τώρα, τόσο άσχημη είναι η κατάσταση έξω; Δεν θα μπορούσε ένας νέος μηχανικός να ζήσει αξιοπρεπώς, να μπορέσει να εξελιχθεί στη ζωή του (πχ να φτιάξει μια οικογένεια); Ή πλέον η μόνη δημιουργική χαρά που μπορεί να συναντήσει κάποιος είναι κανα ενεργειακό, και στο τσακιρ καμιά μέτρηση χωραφιού;

Γι'αυτό λοιπόν σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω επαγγελματική κατεύθυνση, αν είναι μέχρι τα 30 να πληρώνω ένα τσμεδε-τέρας και απλά να συμπληρώνω χαρτζιλίκι δουλεύοντας εξοντοτικά ωράρια, ας δοκιμάσω κάτι άλλο που βρίσκεται στα ενδιαφέροντά μου.  :|

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου αρέσει το μηχανιλίκι το παρατάς τελεία και παύλα. Αν πάλι τώρα επιλέγεις την ιατρική για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, υπάρχει και η άλλη λύση του μεταπτυχιακού και δουλειά έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.