Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Ίσως δεν το έγραψα καλά, το πρόβλημα είναι στην υποβολή του εκκαθαριστικού του ΦΠΑ.

antloukidis (και για όποιον άλλο μπορεί να ενδιαφέρεται), εγώ τελικά τα κατάφερα να κάνω συμψηφισμό της περσινής επιστροφής (που μάλλον την είχαν κρατήσει λόγω οφειλών στο ΤΣΜΕΔΕ) με το ΦΠΑ του Β' τριμήνου (δες και την προηγούμενη απάντησή μου για το πώς υποβάλουμε την περιοδική ΦΠΑ).

Μάλιστα, προς έκπληξή μου, όλη η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά με τη βοήθειά σας, υπέβαλλα και ΦΠΑ, έκανα και συμψηφισμό  :smile: (δυστυχώς όχι τηλεφωνικά) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τον περσυνο τον εχω πληρωσει, αλλα επιστροφη νιεντε....

 

Μου χρωστανε ακομα τον φετινο ΕΝΦΙΑ, που δεν βγηκε ακομα και τον ΦΠΑ ολου του 16 ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με την φορολόγηση των πιστωτικών τόκων από ελληνικά ιδρύματα γνωρίζετε αν υπάρχει επιπρόσθετη φορολόγηση πέρα του 15 % που κάνει απευθείας το τραπεζικό ίδρυμα ? Μπορεί να θεωρούνται και αυτοί έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και να φορολογούνται με 26 % επίσης ?

 

Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση αν είσαι μισθωτός ή ελεύθερος επαγγελματίας ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με την φορολόγηση των πιστωτικών τόκων από ελληνικά ιδρύματα γνωρίζετε αν υπάρχει επιπρόσθετη φορολόγηση πέρα του 15 % που κάνει απευθείας το τραπεζικό ίδρυμα ? Μπορεί να θεωρούνται και αυτοί έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και να φορολογούνται με 26 % επίσης ?

 

Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση αν είσαι μισθωτός ή ελεύθερος επαγγελματίας ?

 

Ευχαριστώ

 

Για τα φυσικά πρόσωπα ύπάρχει εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης . Η υπαρξη τόκων ομως μ, υπό προυποθέσεις μπορεί να σε φορτώσει με τεκμαρτό εισόδημα , το οποίο αν δε μπορείς να καλύψεις θα έχεις φόρους .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

 

Ισχύει και για τα εισοδήματα του 2016 το καθεστώς της φορολογησης των ελ. επαγγεματιών ως μισθωτών, με τις προϋποθέσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω ;

Γιατί 'ακούω' ότι έχει αλλάξει. Μάλιστα που έστειλαν αυτό με βάση το οποίο επικαλούνται την αλλαγή αυτή

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29111

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΦΕ είναι ο ν.4172/13, έχουν βγεί νόμοι που κάνουν τροποιήσεις στα άρθρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι η παρ. 1 του άρθρου 29 του ν. 4172/2013 (ΚΦΕ) που τροποποιήθηκε με τον ν.4387/16 ως παρακάτω:

«1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται με την κλίμακα της παραγράφου 1 του 

άρθρου 15, αφού προστεθούν σε τυχόν εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις. Για τα κέρδη από 

επιχειρηματική δραστηριότητα δεν εφαρμόζονται οι μειώσεις του άρθρου 16.»

 

αφορά περιπτώσεις με εισοδήμα από περισσότερες πηγές πλέον της επιχειρηματικής δραστηριότητας.

 

Το άρθρο 16 του ΚΦΕ, που αφορά τα σχετικά που γράφεις (αναφορικά σε προϋποθέσεις, έμμεσο αφορολόγητο, κλπ), δεν καταργήθηκε με κάποιον νόμο που να τροποποιεί το συγκεκριμένο άρθρο (16) του ΚΦΕ ή τουλάχιστον προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον νόμο που να το κατάργησε ή να το τροποποίησε .

 

Αλλά πάλι ... μια γνώμη είναι αυτή ... η πράξη θα δείξει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Ο ΚΦΕ είναι ο ν.4172/13, έχουν βγεί νόμοι που κάνουν τροποιήσεις στα άρθρα.
 
Γνώμη μου είναι ότι η παρ. 1 του άρθρου 29 του ν. 4172/2013 (ΚΦΕ) που τροποποιήθηκε με τον ν.4387/16 ως παρακάτω:
«1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται με την κλίμακα της παραγράφου 1 του 
άρθρου 15, αφού προστεθούν σε τυχόν εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις. Για τα κέρδη από 
επιχειρηματική δραστηριότητα δεν εφαρμόζονται οι μειώσεις του άρθρου 16.»
 
αφορά περιπτώσεις με εισοδήμα από περισσότερες πηγές πλέον της επιχειρηματικής δραστηριότητας.
 
Το άρθρο 16 του ΚΦΕ, που αφορά τα σχετικά που γράφεις (αναφορικά σε προϋποθέσεις, έμμεσο αφορολόγητο, κλπ), δεν καταργήθηκε με κάποιον νόμο που να τροποποιεί το συγκεκριμένο άρθρο (16) του ΚΦΕ ή τουλάχιστον προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον νόμο που να το κατάργησε.
 
Αλλά πάλι ... μια γνώμη είναι αυτή ... η πράξη θα δείξει.

 

 

Η φορολογική κλίμακα άλλαξε και τίποτε άλλο επί αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.