Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Λέει ότι, απαγορεύεται η μίσθωση χωρίς τη βεβαίωση,

 

Που ακριβως το λεει αυτο?

Στο αρθρο 83 του σχεδιου νομου λεει οτι ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΟΠΡΑΞΙΑ ΕΝ ΖΩΗ απαιτειται βεβαιωση μηχανικου.

Η μισθωση δεν ειναι δικαιοπραξια εν ζωη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλο το αρθρο 82 παρ. 1

[περιλαμβανει  και  την απαγορευση μισθωσεων  αλλα δεν επιβαλλει ποινες ουτε καθοριζει καποια διαδικασια...]

 

και αλλο το αρθρο 83 παρ. 1

[που οριζει για εμπραγματες δικαιπραξιες]

 

υγ

αν μπορει καποιος να τα κατεβασει

Link to comment
Share on other sites

οχι,

ειναι ενοχικη δικαιοπραξια

 

υγ

jbosdas

σε ευχαριστω..

 

βαλε και το 83/1

 

εκει μιλαει για βεβαιωση σε συσταση ή μεταβιβαση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@clemenza εκτός αυτού λέει δικαιοπραξία εν ζωή με θέμα την μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος και όχι γενικά και αόριστα.

 

παρατηρήσατε ότι στις ενοικιάσεις εξαιρεί τις πολεοδομικές παραβάσεις (που παίρνουν τον τύπο γ βάσει της χειρόγραφης σημείωσης);

Link to comment
Share on other sites

Και οι απαντήσεις σου :

 

Για τα προ του 1975 και τα προ του 1982

 

Για όλα τα υπόλοιπα:

χαχαχ  

 

Εσύ ρε adadim τώρα τι ρόλο παίζεις; Μαζεύεις τις απαντήσεις και τις αναμασάς; 

 

τεσπα 

 

Μπορεί, ίσως, να δούμε ... μέχρι την ΗΤ έχουμε καιρό, ποιός ζει ποιός πεθαίνει.

Ένα είναι βέβαιο : οι κατοικίες είναι Σ2, η ΜΣΕ πρέπει να γίνει σε επίπεδο κτηρίου, η ανάθεσή της πρέπει να γίνει από όλους και τα χρήματα δεν υπάρχουν.

Άρα "τα βλέπουμε και προσπερνάμε" ... ενημερώνοντας τον πελάτη.

kan62 συμφωνώ απόλυτα

 

Γι αυτό ανέβασα και το ποστ, θα πρέπει όλοι μας να έχουμε το νου μας και να ενημερώνουμε τους πελάτες σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς συμφωνώ με τους συναδέλφους και παρέθεσα τα μηνύματά τους γιατί μου άρεσαν. Δεν νομίζω να είναι κακό να παραθέτεις πετυχημένα μηνύματα... ως απάντηση σε κάτι που κάποιος ρωτά επανειλημμένα .

Τους πελάτες θα τους ενημερώσουμε... μην απογοητευτούν και δεν κάνουν τίποτα τελικά είναι το θέμα...

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

Καλά τους είπα προχθες σε καφενείο οτι είναι ευνοϊκότερα μεν τα πρόστιμα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει θέμα με ΜΣΕ κτλ .Ε πόσο κάνει μου λέει σιγα 100-200-300 ευρώ .Οταν τους είπα τι ακριβώς είναι με κοιτούσαν σαν να μου λένε λυπήσου μας.Το σίγουρο είναι οτι κάποιοι θα βρούν με 100-200-300 και θα μου σούρουν και πίσω από την πλάτη μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.