Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Σχετικά με ΜΣΕ , απ ότι βλέπω σε κατοικίες, ισόγειες με αυθαιρεσίες μετα το 83, θέλουν και αυτές ΜΣΕ? και δεν μπαίνει ο παράγοντας π.χ 20 τ.μ. όπως παλιά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... και μην ξεχναμε οτι οι υπογραφες μας (σε τετοιες μελετες) εχουν εντος τους το φαινόμενο της "ισοβιοτητας" ... με οτι συνεπειες αυτο εχει ... η χωρα μας παραγει σεισμούς ... πολλούς...

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμείς λόγω ειδικότητας την γλιτώσαμε και πιο πολύ χαίρομαι παρά στενοχωριέμαι. Θεωρώ πάντως ότι και οι πολιτικοί μηχανικοί θα μπορούν να τις καπουλάρουν με υπεύθυνη δήωση του εντολέα ιδιοκτήτη ότι πχ "ο μηχανικός της δήλωσης αναλαμβάνει τη συγκεντρωση όλων των απαραίτητων σχεδίων, δικαιολογητικών κτλ της δήλωσης πλην της ΜΣΕ, όπου αυτή απαιτείται, την οποία δύναται να την αναθέσει ο ιδιοκτήτης σε μηχανικό της αρεσκείας του μέσα στην επόμενη πενταετία ή τριετία". Τέτοια δήλωση θα πρέπει να υπογράφουν και οι πελάτες τοπογράφων, πολιτικών μηχανικών ΤΕΙ κτλ προς αποφυγήν μελλοντικών παρεξηγήσεων. Η άλλη λύση είναι η συνεργασία από την αρχή με μηχανικό που ασχολείται με τέτοιου είδους μελέτες και η προσφορά τιμής πακέτου, αλλά εκεί θα σου πει ο αυθαιρετούχος μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν, και άντε εσύ να τον πείσεις πως έχει άδικο...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορία αυτη με τις ειδικότητες.....Θα γινουν ωραια σκηνικά. Παντα θα φταίνε οι κακοι πολιτικοί μηχανικοί που ζητάνε πολλά για ένα χαρτί.......

Γιατι για πολλους συναδέρφους άλλων ειδικοτήτων η ΜΣΕ είναι ενα χαρτί επιπέδου ΠΕΑ, πιστοποιητικού πυρασφάλειας, μυοκτονίας, βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης

κλπ.... Χωρις να θέλω να μειώσω τη δουλειά και την επιστήμη κανενός αλλα παντα θα φταιέι ο πολιτικός που θα ζητάει πολλά για αυτο το κ@λοχαρτο.....Αρα θα γινουμε

και μαύρα πρόβατα, χώρια που όπως το βλέπω θα χανουμε και υποθέσεις. Διότι συνάδερφοι όπως έγραψα και προχτές η ΜΣΕ πλέον αποτελεί απαιτούμενο στο πακέτο

για να κλείσει η δήλωση. Αρα θα πηγαίνει ο πελάτης σε ενα ΠΜ θα παίρνει προσφορά πχ 5000 (ποσά τυχαία) και θα λέει με έγδαρε. Θα πηγαίνει μετα σε συνάδερφο

χωρίς δικαίωμα υπογραφής ΜΣΕ ο οποίος ωραιότατα θα λέει 1000 και μια απλή αναφορά ότι θα πρέπει να βγεί και αυτό το "χαρτί¨και μετα θα φταίει ο πμ 

που ζητάει πολλά. Ξες πόσο ευκολα σου βγαίνει το όνομα????Αν εχει καποιος επαφές με ΣΠΜΕ, δηλαδη με προεδρείο κλπ, καλό θα ήταν να πιέσει επιτέλους

προς τη κατεύθυνση της αποσύνδεσης της αμοιβής για ΜΣΕ απο την αμοιβή για τη δήλωση. Δηλαδή να μπορούμε να κάνουμε 2 συμφωνητικά ώστε να μπορέσουμε

να ανταγωνιστούμε τις προσφορές που θα δίνουν συνάδερφοι άλλων ειδικοτήτων. Γιατί εγώ έχασα περιπτώσεις στον 4178 επειδή ήμουν εξαρχής ειλικρινής 

και ανέφερα σε όσες περιπτώσεις απαιτούσαν ΜΣΕ το κοστολόγιο και όλα τα λοιπά παρελκόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μπλέξαμε όλοι μας....

Κι αν δεν βρεθεί νόμιμη κι εφαρμοσμένη λύση, οι προσφορές που αναγκαστικά θα δίνουμε θα είναι κατά πολύ υψηλότερες, είτε μόνοι μας, είτε με συνάδελφο αρμόδιο....

Προσοχή, δεν έμπλεξαν μόνο οι πολιτικοί μηχανικοί.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι δεν ειναι σαφες απο το σχεδιο νομου οτι απαιτειται βεβαιωση μηχανικου ΚΑΙ για τις μισθωσεις.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος που ακριβως υπαρχει η ασαφεια?

Ευαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορία αυτη με τις ειδικότητες.....Θα γινουν ωραια σκηνικά. Παντα θα φταίνε οι κακοι πολιτικοί μηχανικοί που ζητάνε πολλά για ένα χαρτί.......

Γιατι για πολλους συναδέρφους άλλων ειδικοτήτων η ΜΣΕ είναι ενα χαρτί επιπέδου ΠΕΑ, πιστοποιητικού πυρασφάλειας, μυοκτονίας, βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης

κλπ.... Χωρις να θέλω να μειώσω τη δουλειά και την επιστήμη κανενός αλλα παντα θα φταιέι ο πολιτικός που θα ζητάει πολλά για αυτο το κ@λοχαρτο.....Αρα θα γινουμε

και μαύρα πρόβατα, χώρια που όπως το βλέπω θα χανουμε και υποθέσεις. Διότι συνάδερφοι όπως έγραψα και προχτές η ΜΣΕ πλέον αποτελεί απαιτούμενο στο πακέτο

για να κλείσει η δήλωση. Αρα θα πηγαίνει ο πελάτης σε ενα ΠΜ θα παίρνει προσφορά πχ 5000 (ποσά τυχαία) και θα λέει με έγδαρε. Θα πηγαίνει μετα σε συνάδερφο

χωρίς δικαίωμα υπογραφής ΜΣΕ ο οποίος ωραιότατα θα λέει 1000 και μια απλή αναφορά ότι θα πρέπει να βγεί και αυτό το "χαρτί¨και μετα θα φταίει ο πμ 

που ζητάει πολλά. Ξες πόσο ευκολα σου βγαίνει το όνομα????Αν εχει καποιος επαφές με ΣΠΜΕ, δηλαδη με προεδρείο κλπ, καλό θα ήταν να πιέσει επιτέλους

προς τη κατεύθυνση της αποσύνδεσης της αμοιβής για ΜΣΕ απο την αμοιβή για τη δήλωση. Δηλαδή να μπορούμε να κάνουμε 2 συμφωνητικά ώστε να μπορέσουμε

να ανταγωνιστούμε τις προσφορές που θα δίνουν συνάδερφοι άλλων ειδικοτήτων. Γιατί εγώ έχασα περιπτώσεις στον 4178 επειδή ήμουν εξαρχής ειλικρινής 

και ανέφερα σε όσες περιπτώσεις απαιτούσαν ΜΣΕ το κοστολόγιο και όλα τα λοιπά παρελκόμενα.

Συνάδελφε, ο ευσυνείδητος μηχανικός οποιασδήποτε ειδικότητας θα ενημερώσει τον πελάτη του σωστά και είτε θα συμπεριλάβει το κόστος της ΜΣΕ στην προσφορά του (αν μπορεί να το υπογράψει ο ίδιος) είτε θα επισυνάψει στην προσφορά του και την ανάλογη προσφορά συνεργαζόμενου πολιτικού μηχανικού. Ο ασυνείδητος, ανεξάρτητα ειδικότητας, θα προσπαθήσει να παγιδέψει τον πελάτη του.

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι, απαγορεύεται η μίσθωση χωρίς τη βεβαίωση, δεν λέει όμως ότι, αν πει ο ιδιοκτήτης ή και ο ενοικιαστής ....."ε και;;;) τι είδους ποινές θα έχουν, δηλαδή, πως θα εξασφαλιστεί ο νομοθέτης ότι, θα εφαρμοστεί ο νόμος (π.χ. να κατατίθεται η βεβαίωση στην εφορία μαζί με το ενοικιαστήριο, το ΠΕΑ κ.λπ.). :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα προσωπικά δε πιστεύω οτι οι λοιπές ειδικότητες θα δίνουν συνολική προσφορά, παρα μόνο τα δικά τους. Αλλωστε εχουν το δικαίωμα

εφόσον δεν υπογράφουν ΜΣΕ και πρέπει να μπεί πμ στη δήλωση με άλλο συμφωνητικό-αμοιβή. Αρα το τυχαίο έστω 1000ευρώ, ενας αρχιτέκτονας

ή ενας τοπογράφος θα τα πάρει...γιατί ο πελάτης θα έιναι δικός του και σε αυτόν λογοδοτεί. Ο πολιτικός όμως που θα ρθεί και θα ζητήσει για τη ΜΣΕ 

πολλαπλάσιο ποσό θα παρει τα........Μεχρις βρέθει η βιομηχανία ΜΣΕ με το κιλό απο τύπος που θα κανουν τις ΜΣΕ με υπογραφές 80ρηδων μηχανικών

που για καποιο λόγο δε πήραν σύνταξη και τα 300ρια και αντε γειά.... 

 

@mapost. Συναδελφε εισαι σωστός. Και εγώ αυτό έκανα όπως αναφερω επί 4178. Αλλα ξέρεις σε τι πιάτσα κινούμαστε και τι γίνεται. Ειδικά 

την εποχή που ζούμε....8-9/10 το Γάλλο θα κάνουν...Δε τα βάζω με τους συναδέρφους προς Θεού. Το γραψα και στο πόστ. Σέβομαι απολύτως τη δουλειά

και επιστήμη καθενός τη στιγμή που και αυτός συμπεριφέρεται συναδερφικά όμως. Αλλωστε όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Αλλωστε δεν έχω σε καλύτερη μοίρα

κάποιους πμ που θα ανοίξουν τη βιομηχανία ΜΣΕ 300...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.