Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπα κι αυτό θα είναι δύσκολο να γίνει.... Θα βρουν άλλη πιό εύκολη πατέντα.....

Τους προτείνω εγώ μια "Κατάργηση των βεβαιώσεων και ενεργοποίηση του Πιστοποιητικού ηλεκτρονικής ταυτότητας"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλλαγή  που θα υπάρξει στο σύστημα δηλώσεων του Ν 4178/13 θα είναι ότι δεν θα υπάρχει δυνατότητα νέων δηλώσεων.

 

Όλα τα άλλα για τις υπάρχουσες δηλώσεις θα παραμείνουν όπως είναι σήμερα (αλλαγές μ2, προσθήκη ΦΚ, κατάργηση ΦΚ κλπ).

Άρα αν ισχύσει αυτό υποθέτω πως οι δηλώσεις με πληρωμένο παράβολο παραμένουν ενεργές και επεξεργάσιμες ανεξαρτήτως της κατάστασης στην οποία βρίσκονται...

 

edit επικοινώνησα κι εγώ πριν από λίγο με το ΤΕΕ και μου είπαν το ίδιο. Ναι μεν να περιμένουμε να βγει το φεκ, αλλά φάνηκε σίγουρος ο συνομιλητής μου ότι θα μπορούμε να επεξεργαζόμαστε κανονικά τις δηλώσεις που έχουν ήδη υπαχθεί στις διατάξεις του 4178...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σεναριο, ειναι αρκετα θετικο.

Στο μεσοδιαστημα, πρεπει οι βεβαιωσεις να εκδιδονται χειρογραφα.

Δεν θα υπάρξει μεσοδιάστημα.

Ο Ν. 4178/13 θα συνεχίσει κανονικά(εκτός της δυνατότητας καταχώρησης νέων δηλώσεων), ενώ με τη ψήφιση του νέου νόμου θα ανέβει συγχρόνως και η ηλεκτρονική εφαρμογή του, η οποία σύμφωνα με τον πρόεδρο του  ΤΕΕ είναι έτοιμη από τον Ιούνιο, πλην ίσως της προσαρμογής της, λόγω των τροποποιήσεων της τελευταία στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναμένεται καμμιά Υ.Α. για το μεταβατικό στάδιο ?

Πάντως είναι πολύ σημαντικό να διατηρηθεί η δυνατότητα επεξεργασίας των υφιστάμενων δηλώσεων αλλιώς  θα μπλέξει το πράγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.