Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρείται το ρέμα εντός οικισμού κοινόχρηστος χώρος;


Recommended Posts

Στα υπαρχοντα ακινητα(που παρεμβαλεται ειτε υδραυλακας ειτε τσιμεντενιο καναλετο) με γεφυρακια με αδεια του ΤΟΕΒ αλλα χωρις την εγκριση ΥΕΒ(δεν δινει αδειες). Η κατατμηση -αδειες τκλ γινοταν με τοπογραφικο με βεβαιωση δημου για δημοτικη δρομο(ας ηταν ακινητο -καναλετο-οδοστρωμα,δρομος)

 

Συναδελφε ΜΑΚΑΡ συμφωνω και δεν αμφισβητω το μεγαλο εργο του αναδασμου.Ομως πλεον δεν μιλαμε για αγροτικη γη αλλα για ακινητα στον ποιο κοντινο οικισμο στην πολη..Το νοημα το αναδασμου στην περιπτωση αυτη ποιο ειναι?Τα καναλετα -εργα αναδασμου δεν υπαγονται στο δήμο γιατι ο δημος δεν αναλαμβανει την συντηρηση τους,ετσι η ΥΕΒ δεν δινει καν αδεια γεφυριων.

Η εκαστοτε μεγαλη πολη δεν θα αναπτυχθει περιξ αυτης επειδη υπαρχει αναδασμος παντου εδω ...Το νοημα του ανΑδασμου και το εργο αυτου ηταν αναμφισβητητα τεραστιο τωρα ομως δεν θα επρεπε να ληφθει και η παραμετρο Κ.Χ υποψιν.;

 

Και δεν μιλαμε για ρεμα.μιλαμε για τεχνητο εργο του αναδασμου.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οι υφιστάμενοι χαλικοστρωμμένοι δρόμοι σε μια διανομή αγροκτήματος του 1935 που δουλεύω εμφανίζονται σαν ρέματα στο χάρτη της διανομής (και μάλιστα ο 80 ετών ιδιοκτήτης μου επιβεβαίωσε οτι πριν 50-60 χρόνια ήταν πράγματι ρέματα).
Μπορώ με χρήση παρέκκλησης να δωσω αρτιότητα/οικοδομισιμότητα στο αγροτεμάχιο που έχει 60 μέτρα πρόσωπο στο ρέμα (δρόμος σήμερα);

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το γήπεδο υπάρχει ως έχει προ της 31-12-2003 και έχει Ε>=4000 μ², είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ανεξαρτήτως προσώπου (μπορεί να είναι και "τυφλό").

Αυτό όμως που θα πρέπει να προσέξεις, είναι μήπως στον 5ρη φαίνονται τα ρέμματα κι έχεις πρόβλημα με πλ. αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 δεν ειναι αγροτικος δρομος  διανομης "επισημος"

  δεν ειναι  δρομος "χαρακτηρισμενος"

 

εχεις ενα αγροτεμαχιο που ειναι   "τυφλο"...

που συνορευει με μια πλευρα με ρεμα

και πρεπει να χτισεις σε  ωρισμενη αποσταση....

 

αφου προυφισταται του 3212/2003

ειναι  αρτιο και οικοδομησιμο.

 

δες το Δ270/85

 

υγ

κατι ετοιμαζονταν να ψηφισθει για τα υδατορεματα  απο τον Μαη

δεν εχει προχωρησει ακομα

 

δες αυτο

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5056

 

ηδη απαντησε, πολυ σωστα,  ο τετρις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν ήμουν αρκετά κατατοπιστικός/σαφής γράφοντας "με χρήση παρέκκλησης". Το αγροτεμάχιο ηταν αρχικά 8 στρέμματα και έχει σπάσει (προ 30-40 ετών σε 4 αγροτεμάχια των 2 στρεμμάτων έκαστο. Αν ήταν 4 στρέμματα προ του 2003 υφιστάμενο εννοείται οτι θα μου είχαν λυθεί τα χέρια.

 

Αν στην διανομή είναι αποτυπωμένο ως ρέμα αλλά μου χορηγηθεί κάποια βεβαίωση από το δήμο/πολεοδομία/άλλο φορέα οτι εκεί χαρακτηρίζεται ως δρόμος καλύπτομαι να δώσω οικοδομισιμότητα με χρήση παρέκκλησης;

Link to comment
Share on other sites

1. Εξετάζεις την περίπτωση να είσαι εντός ζώνης 500 μ.  και η κατάτμηση να έχει γίνει πρό προ της 24-4-77. Αν ναι είναι άρτια κατά παρέκκλιση, αλλιώς, ξέχνα το.

2. Επαναλαμβάνω. Για τα ρέματα θα δεις τον 5ρη. Για να κάνεις χρήση της παρέκκλισης (με φάτσα) θα πρέπει ο δρόμος να είναι αναγνωρισμένος σύμφωνα με τα παρακάτω (bold).  Η όποια βεβαίωση ΔΕΝ σε καλύπτει.

Σχετικά, παραθέτω τη νομοθεσία:

.....

2. Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133 Δ') ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος πδ/τος έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές γραμμές και εφόσον έχουν:

αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12-11-62 ημέρα δημοσίευσης του από ΒΔ/24-10-62 (ΦΕΚ-142/Δ').

Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος δέκα πέντε (15) μέτρα.

Ελάχιστο εμβαδόν επτακόσια πενήντα (750) μ2.

ββ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 12-9-64 ημέρα δημοσίευσης του από ΒΔ/21-7-64 (ΦΕΚ-141/Δ).

Ελάχιστο πρόσωπο: είκοσι (20) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος τριάντα πέντε (35) μέτρα.

Ελάχιστο εμβαδόν χίλια διακόσια (1200) μ2.

γγ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 17-10-78 ημέρα δημοσίευσής του από ΠΔ/6-10-78 (ΦΕΚ-538/Δ').

Ελάχιστο πρόσωπο: είκοσι πέντε (25) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος: σαράντα (40) μέτρα.

Ελάχιστο εμβαδόν δύο χιλιάδες (2000) μ2.

δδ) Τα γήπεδα που δημιουργήθηκαν από τη 17-10-78 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/6-10-78 (ΦΕΚ-538/Δ) μέχρι την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος Πδ/τος έχουν ελάχιστο εμβαδόν 4000 μ2.

Ως Δημοτικοί ή Κοινοτικοί οδοί για την εφαρμογή του παρόντος θεωρούνται οι οδοί που ενώνουν οικισμούς του αυτού δήμου ή κοινότητας μεταξύ των ή οικισμούς ομόρων δήμων ή Κοινοτήτων ή με Διεθνείς Εθνικές ή Επαρχιακές οδούς. Σε περίπτωση που μεταξύ των προαναφερομένων οικισμών υπάρχουν περισσότερες της μιας Δημοτικοί ή Κοινοτικοί οδοί που συνδέουν αυτούς οι διατάξεις της παρούσης περίπτωσης έχουν εφαρμογή μόνο σε γήπεδα που έχουν πρόσωπο στην κυριώτερη από τις οδούς αυτές. Η αναγνώριση των οδών αυτών σε κυριότερους ή μοναδικούς γίνεται με απόφαση του οικείου Νομάρχη μετά γνώμη του Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος του νομού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου (προ 1960) με πρόσωπο 20 μ. σε επαρχιακή οδό και εμβαδόν 1800 τμ
Το θέμα μου είναι ότι μεταξύ του οικοπέδου και του δρόμου υπάρχει ένα ρέμα μη οριοθετημένο πλάτους περίπου 4 μ.

Το γεωτεμάχιο θεωρείται ότι έχει πρόσωπο σε ρέμα ή στον επαρχιακό δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, σε ευχαριστω dimitris GM αλλά δεν νομίζω πως με βοήθησε, δεν απαντά στο ερώτημα μου! Αναφέρεται σε αυλάκι που δεν φαίνεται σε χάρτη ΓΥΣ , στο δικό μου χάρτη ΓΥΣ φαίνεται και το ρέμα και ο επαρχιακός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.