Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρείται το ρέμα εντός οικισμού κοινόχρηστος χώρος;


Recommended Posts

παντως,

αυτο που ερευναται ειναι αν σε συμβολαια αναγραφεται σα οριο το ρεμα... οπότε  αν  δεν αναγραφεται...αποτελει ιδιοκτησια

 

δες στα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου (προ 1960) με πρόσωπο 20 μ. σε επαρχιακή οδό και εμβαδόν 1800 τμ

Το θέμα μου είναι ότι μεταξύ του οικοπέδου και του δρόμου υπάρχει ένα ρέμα μη οριοθετημένο πλάτους περίπου 4 μ.

 

Το γεωτεμάχιο θεωρείται ότι έχει πρόσωπο σε ρέμα ή στον επαρχιακό δρόμο;

εξέτασες αν ο δρόμος έχει όριο απαλλοτρίωσης στη θέση του γηπέδου? 

Ενδεχομένως να έχει όριο και αυτό να είναι πίσω από το ρέμα

Μήπως αυτό δεν είναι ρέμα αλλά υδραυλακας απορροής ομβρίων, που διανοίχτηκε με ιδιωτική πρωτοβουλία (άρα ανήκει στο ακίνητο) από τους ιδιοκτήτες? 

Κατά την αυτοψία σου είδες το "ρέμα" να συνεχίζεται σε μεγάλο μήκος εκατέρωθεν του γηπέδου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ για την βοηθεια σας.

Η αληθεια είναι ότι ακόμα δεν μου έχουν δώσει το συμβόλαιο να διαβασω τι γραφει, περιμένω να μου το δώσει, απλά ξέρω ότι είναι ενα συμβόλαιο του 1950, οπότε ξέρετε πως τα συνέτασαν τότε!

Ο χαρτης ΓΥΣ το δείχνει ξεκάθαρα το ρέμα δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.

Η πολεοδομία είναι πολύ μακρυά και είναι αδυνατον να πάω.

Επισυνάπτω μία φωτό από google earth κόκκινο το γεωτεμάχιο, μπλε ρέμα (μέσα έχει και ένα παλιό πλυσταριό, οπότε παραπέμπει σε ρέμα), κίτρινο ο επαρχιακός.

Νοτιότερα έχει  κάποια σπίτια τα οποία έχουν φτιάξει ράμπα οι ιδιοκτήτες για να περνούν το ρέμα και από προσεγγιστική μέτρηση που έκανα είναι αρκετά λιγότερο απο 2 στρ.

Επίσης το ρέμα κατά μήκος του δρόμου το έχουν τσιμεντοστρωμένο, το οποίο καμιά πενηνταριά μέτρα βοριότερα από το δικό μου σταματάει να είναι και συνεχίζει με πυκνη βλάστηση!

Δεν μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης για αππαλοτριώση, φανταστείτε είναι ένας παππούς και μου είπε πάντα έτσι ήταν η υφιστάμενη κατάσταση!

post-7060-0-00412100-1380266164_thumb.jpg

Edited by visiong
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το βλέπω το ρέμα σίγουρα προ-υπήρχε  της ασφάλτου. Η δυνατότητα να κτίζει ένα γήπεδο πάνω απο 750μ2,  αν έχει πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο κλπ (όχι κοινοχρηστο), είναι "κατά παρέκκλιση" στο διάταγμα του 1985. Πρέπει να έχει και πολλές ελιές η περιοχή. Μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο χάρτη ΓΥΣ φαίνεται και το ρέμα και ο δρόμος και πιθανόν να προυπηρχε το ρέμα έναντι του δρόμου, ο δρόμος συνδέει 2 οικισμούς ένα προ 23 με ένα <2000.

Είναι κατα παρέκκλιση άρτιο αφού είναι προ 1950

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

image.jpeg.fab4b2b54e2db563f33eeec7ce69f3ee.jpeg

Καλησπέρα κι από εμένα,

Βρισκόμαστε σε οικισμό <2000 κατοίκων με ρυμοτομία. 

Το τεμάχιο 519 είναι χαρακτηρισμένο ως ρέμα. Ολόκληρο το οικόπεδο 461 είχε πρόσωπο μόνο σε ρέμα. Το 2000 κατατμείται σε 461α, 461β και 461γ και υπογράφονται ως άρτια και οικοδομήσιμα.

Το 461γ μάλιστα έχει εκδώσει και άδεια και έχει χτίσει. Όπως βλέπετε έχει πρόσβαση από κάποιο τεχνικό έργο το οποίο όμως είναι αμφίβολο αν το έχει κατασκευάσει κάποια υπηρεσία (βλ. φώτο)

Εγώ αυτή τη στιγμή ενδιαφέρομαι για το 461β, το οποίο είναι σίγουρα μη οικοδομήσιμο (για την αρτιότητα έχω κάποιες αμφιβολίες αλλά θεωρώ πως είναι επίσης μη άρτιο).

Ισχύουν αυτά που λέω ή όχι;

Μπορεί να σωθεί με κάποιο τρόπο η οικοδομησιμότητα του οικοπέδου ή κανονικά είναι άκυρο το συμβόλαιο που έγινε η κατάτμηση; 
ΥΓ: απορώ βέβαια και για το κατά πόσο ήταν άρτιο το αρχικό οικόπεδο αφού δεν είχε καθόλου πρόσωπο σε δρόμο αλλά μόνο σε ρέμα...

 

Ευχαριστώ

285273531_415670686863525_2150700251304491894_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω ειναι οτι ενα ρεμα πλατους 3-4  μ. στενευει και γινεται 1/1,5 μ. για να γινει η ραμπα εισοδου.

κατα τα λοιπα

υπαρχει ο 4495

αρθρο 143
Τροποποίηση διατάξεων του ν.4258/2014
Στο άρθρο 5 του ν.4258/2014 (Α94) προστίθεται παράγραφος 3α ως εξής :
«3α. Στις περιπτώσεις υδατορεμάτων που απεικονίζονται σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν.880/1979 (Α58)
και τα οποία έχουν διευθετηθεί με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, η δόμηση επιτρέπεται στο οικοδομήσιμο τμήμα των όμορων
οικοδομικών τετραγώνων με τους όρους δόμησης της περιοχής, εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και
διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας
υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο
φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο»

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αυτο που βλεπω ειναι οτι ενα ρεμα πλατους 3-4  μ. στενευει και γινεται 1/1,5 μ. για να γινει η ραμπα εισοδου.

κατα τα λοιπα

υπαρχει ο 4495

αρθρο 143
Τροποποίηση διατάξεων του ν.4258/2014
Στο άρθρο 5 του ν.4258/2014 (Α94) προστίθεται παράγραφος 3α ως εξής :
«3α. Στις περιπτώσεις υδατορεμάτων που απεικονίζονται σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν.880/1979 (Α58)
και τα οποία έχουν διευθετηθεί με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, η δόμηση επιτρέπεται στο οικοδομήσιμο τμήμα των όμορων
οικοδομικών τετραγώνων με τους όρους δόμησης της περιοχής, εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και
διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας
υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο
φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο»

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για να καταλάβω....
Σε περίπτωση που η αρμόδια υπηρεσία (υδομ, δήμος κλπ) κατασκευάσει τεχνικό έργο για να έχει πρόσβαση ο πελάτης στο οικόπεδό του, τότε θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο;
Μέχρι να κατασκευαστεί αυτό το τεχνικό έργο το οικόπεδο είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινουσα απο

α] την κατατμηση [αν εγινε δια μεταβιβασεως τμηματων και την δηλωση του 651 που τα συνοδευει...]

β] την αδεια αυτου που ηδη εχτισε.

γ] και μια ερωτηση στον Δημο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

.... εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και

διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας
υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο
φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο»

 

10 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....

γ] και μια ερωτηση στον Δημο.

Το βασικό ερώτημα είναι αν υπάρχει έστω η "εγκεκριμένη μελέτη" .....

Αν δεν υπάρχει, θα περάσουν πολλά τέρμινα μέχρι να βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.