Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Και εγώ με το statics δουλεύω και θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο tech_junky οτι η περιγραφή και επίλυση του φορέα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ειναι πάρα πολύ εύκολη και απλή(ακόμα και για δύσκολους φορείς).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση, επειδή έχω μάθει το Revit και θέλω να μείνω σε αυτή τη λογική, τι πρόγραμμα στατικών προτείνετε? 
Σκεφτόμουν το Robot αλλά δεν ξέρω αν έχει υποστήριξη πλέον για Ελλάδα, η ACE Hellas που το πουλούσε μας οδηγεί πολύ προς Scada pro.

Ρωτάω περισσότερο για κτίρια από οπλισμένο σκυρόδεμα πολυώροφα και ίσως μεταλλικά και σύμμικτα.

 

Επίσης για τις στατικές μελέτες που θα πρέπει να κάνουμε πλέον για το Ν4178 τι απαιτήσεις υπάρχουν σε πρόγραμμα στατικών. Θέλει ΚΑΝΕΠΕ ή όχι?

Edited by gvarth
Συγχώνευση διαδοχικών μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Robot και Revit (το Revit Structure θα εννοείς) προφανώς και συνεργάζονται καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο πακέτο προγραμμάτων, αφού είναι και τα δύο της Autodesk. Την ACEhellas όυτε να την σκέφτεσαι για την συνεργασία του Scada με Revit, δεν υπάρχει κι ας την διαφημίζουν. Τώρα για την υποστήριξη του Robot στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα, υπάρχει και συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα για το Robot.

Το άλλο ερώτημά σου ειναι αόριστο, όπως όμως είναι και αόριστος ο τρόπος αντιμετώπισης των "στατικών επαρκειών" για τις περιπτώσεις των αυθαιρέτων γενικά... ΚΑΝ.ΕΠΕ (ή/και EC8-3) θα χρειαστεί να χρησιμοποίησεις πάντως έτσι κι αλλιώς σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, έχω μια σχετική "άσχετη" ερώτηση προς όλους σας. Σκέφτομαι να κάνω ταυτόχρονα κάποια σεμινάρια σε 3-4 προγράμματα η/υ για να μάθω όσο το δυνατόν πιο σύντομα και να είμαι "χρήσιμος" σε κάποια τεχνική εταιρία.

FESPA από στατικά, AUTOCAD από αρχιτεκτονικά, είναι μια καλή αρχή; Γνωρίζετε τι "παίζει" αυτή τη στιγμή πιο πολύ στην αγορά;

Ή μήπως κάποιο από τα Archicad, Robot, Stereo ή κάποιο άλλο.

Καταλαβαίνω ότι αυτό που ρωτάω δεν έχει κάποια "απόλυτη" απάντηση απλά σας κάνω το ερώτημα τι θα προτιμούσατε να μάθετε στη θέση μου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το FESPA είναι καλό για κατασκευές ωπλισμένου σκυροδέματος. Όπως είπες αυτό δεν έχει κάποια απόλυτη απάντηση αλλά για το κάθε υλικό υπάρχει και το αντίστοιχο λογισμικό. Το Robot πχ είναι καλό για μεταλλικές και ξύλινες κατασκευές αλλά για σύμμικτες μπορείς μόνο να κάνεις ανάλυση του φορέα και αυτό αφού κάνεις κάποιες ισοδύναμες μετατροπές διατομών (πχ αναγωγή διατομής πλάκας σκυροδέματος σε χάλυβα).

Το EC4 composite του Instant πχ σχεδιάζει και σύμμικτες. Το Sofistik είναι πολύ καλό εργαλείο γιατί χρησιμοποιεί πεπερασμένα στοιχεία και το χρησιμοποιούν εταιρείες για γεφυροποιία.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αντί για το archicad να μάθεις κάποιο πρόγραμμα μελέτης εφαρμογής κατασκευών σκυροδέμαος  ή χάλυβα (πχ advance steel concrete κτλ)

Βέβαια εξαρτάται και με τι από όλα θέλεις να ασχοληθείς (μόνο με μέταλλο, μόνο με ξύλο, μόνο με μπετό, με όλα)

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ AUTOCAD!!!!! ΘΑ σε κυνηγάει παντού :P

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως που δοκίμασα το SCADA  το θεωρώ δύσχρηστο με αρκετές ελλείψεις . Άσε που σκάει σε διάφορα σημεία. 

Σίγουρα δεν μιλάς για την έκδοση 14.

Από άποψη κολλημάτων η τελευταία έκδοση είναι η μέρα με την νύχτα 

σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.

 

Όσο αφορά το δύσχρηστο

αυτό είναι σχετικό

και έχει να κάνει με το τι λογισμικά δούλευες πριν έρθεις σε επαφή με το scada.

Link to comment
Share on other sites

1ον Σε αυτο το θεμα δεν συζηταμε για σεμιναρια.

 

2ον Θεωρω χαμμενο χρονο και χρημα τα σεμιναρια πανω σε ενα στατικο προγραμμα.

Τα περισσοτερα ειναι ζητημα μιας μελετης για να μαθεις τις λειτουργιες τους.

Το σημαντικοτερο ειναι να μαθεις τα "κουσουρια" τους και ειναι κατι που δεν στο μαθαινουν στα σεμιναρια.

Εξαλλου το να εχεις στο βιογραφικο σου ενα πιστοποιητικο οτι εκανες μαθηματα πανω σε  ενα λογισμικο δεν σημαινει οτι το ξερεις κιολας.

Εκτος απο το παραπανω, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα το αγορασεις ή θα δουλευψεις σε ενα γραφειο που το χρησιμοποιουν.

 

AutoCAD μονο ειναι αρκετο και παντα χρησιμο.

Και ολα τα λογισμικο τυπου AutoCAD εχουν σχεδον την ιδια φιλοσοφια.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.