Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

...και το ΡΑΦ της ΤΟΛ. ..

γνωρίζεις τι περιορισμούς έχει η δοκιμαστική έκδοση που δίνουν? (χρόνου? δεν κάνει save?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωρίζεις τι περιορισμούς έχει η δοκιμαστική έκδοση που δίνουν? (χρόνου? δεν κάνει save?)

 

Δεν θυμάμαι καλά,νομίζω πως ο μόνος περιορισμός ήταν η εκτύπωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το statics της multisoft (η έκδοση demo)δεν έχει περιορισμούς ως προς την χρονική διάρκεια χρήσης και επίσης σε αφήνει και να τυπώσεις.Οι περιορισμοί του ειναι στο μεγιστο αριθμό μελών που εισάγεις και σε ορισμενες παραμετρους που δεν σε αφήνει να τις αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι νέος Μηχανικός. Έχω πάρει πριν από δύο χρόνια το βασικό μέρος του Fespa και το αγόρασα χωρίς να ψάξω, λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά και επειδή οι Μηχανικοί που γνώριζα είχαν μόνο αυτό το πρόγραμμα. Έκανα σεμινάρια και έχω κάνει δύο δουλίτσες (διώροφες οικοδομές). Τώρα θέλω να έχω πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα. Μεταλλικά, ΚΑΝ.ΕΠΕ., Δομική ξυλεία, Πεσσοί, Ξύλινη στέγη.

Έψαξα για το statics και Metalcad. Είναι πιο προσιτό στην τιμή. Το συνολικό πακέτο με τα παραπάνω (και το βασικό μέρος) του statics έχει τη ίδια σχεδόν τιμή μόνο με τα πρόσθετα του Fespa (μεταλλικά και συνδέσεις,pushover, Φέρουσα τοιχοποιά, CAD Organizer). 

Αν έπερνα για πρώτη φορά στατικό πρόγραμμα θα προτιμούσα το Statics για το ενδιαφέρον και την παρουσίαση μέσω teamviewer (είμαι από επαρχία) καθώς και για τις τιμές τους χωρίς να μειώνω το Fespa ως πρόγραμμα γιατί μόνο αυτό γνωρίζω όσο το γνωρίζω.

Χρειάζομαι την άποψή σας για το statics και αν σε γενικά πλαίσια έχει λογική η σύγκρισή που κάνω,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο, ευέλικτο, πλήρως παραμετροποιημένο, αρκετά ικανοποιητική υποστήριξη, συνεχείς ενημερώσεις δίχως ετήσια συνδρομή, ικανοποιητικά αρχεία ξυλοτύπων (dxf)με μικρό χρόνο παρέμβασης για τα τελικά σχέδια εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Φανατικός χρήστης του statics και εκτιμώ και αγαπώ όλη την ομάδα που βρίσκεται από πίσω. Δεν είναι καθόλου black-box και παρακολουθεί συνεχώς τις εξελίξεις. Η σχέση με τους πελάτες άψογη, "οικογενειακή" θα έλεγα.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως και εγώ, δεν είμαι χρήστης, το έχω δουλέψει στη Κύπρο πολύ.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο καλοί άνθρωποι είναι οι τύποι της multisoft.......μακάρι να τους μοιάσουν και οι υπόλοιποι 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δες και το ΡΑΦ,χθες κυκλοφόρησε νέα έκδοση με επιπλέον υπομονάδα φέρουσας τοιχοποιίας. Γενικότερα είναι ένα ολοκληρωμένο λογισμικό που εξελίσσεται συνεχώς. Κοιτώ την προηγούμενη σελίδα,που το προτείνω πάλι,(έχοντας βγάλει πάλι καινούρια έκδοση τότε) και δεν έχουν περάσει 2 μήνες!

 

http://www.tol.com.gr/newsletters/newsLetter_RAF_July2014.html

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.