Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

@brasko

συνάδελφε θα με ενδιέφερε η γνώμη σου πάνω στο scada καθότι είμαι παλιός κάτοχος αλλά όχι της έκδοσης 14. ξεκαθαρίζω πως το θεωρώ πολύ καλό πρόγραμμα  αλλά η εταιρία και η υποστήριξη του είναι για κλάματα. έχω γράψει ολόκληρα σεντόνια εδώ παλιότερα..

α. η 14 όντως δεν κολλάει? πχ σε τί υπολογιστή, με τί windows και πόσα προγράμματα ανοιγμένα ταυτόχρονα? πχ μπορείς να δουλέψεις ταυτόχρονα scada και autocad ή αρχίζει τα κρασαρίσματα?

β. τί βλέπεις καινούριο στην 14? κάποια πράγματα τα έχω δει. αξίζει τα λεφτά της?

γ. τί σου ζήτησαν για την αναβάθμιση? πλήρωσες και υποστήριξη? αν ναι πόσο το κόστος και με πόση διάρκεια ισχύος? τα τελευταία αν θες και με πμ. 

σε ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από άποψη κολλημάτων

αυτά έχουν εντελώς ξεπεραστεί στην έκδοση 14.

 

Στην προηγούμενη έκδοση 

και όταν περνούσα το μοντέλο

έκανα συνέχεια save γιατί ήξερα πως μέσα σε λίγα λεπτά θα με πετάξει έξω.

Δεν είχε σχέση με το μηχάνημα αλλά με τον κώδικα. Τρομερά κολλήματα κατά την μοντελοποίηση.

Στην 14 δεν με πετάει έξω με τίποτα.

Και το 14 το εγκατέστησα στον ίδιο υπολογιστή που είχα εγκαταστήσει και την έκδοση pro πριν 5 χρόνια

 

Καινούργιο είναι το περιβάλλον εργασίας, θέλει λίγη ώρα για να το συνηθίσεις. Βασικά οι λειτουργίες είναι οι ίδιες όπως και στο pro, απλά μοιάζει περισσότερο με windows εφαρμογή. 

Ένα μειονέκτημα είναι τα βελάκια που αλλάζεις στάθμες. Επειδή στο 14 παίζεις με καρτέλες

κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις στάθμη

θα πρέπει να ανατρέχεις στην βασική καρτέλα.

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε τα βελάκια στάθμης να μην ήταν χωμένα σε κάποια καρτέλα

αλλά να βρισκόντουσαν στην μόνιμη μπάρα μαζί με τις έλξεις. 

 

Στην 14 πέρασα λόγω pushover,

αλλά μόνο και μόνο για το γεγονός ότι πια δεν κολλά (που δεν ήταν θέμα μηχανήματος...)

αξίζει η αναβάθμιση 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

σε τί μηχάνημα δουλεύεις και με τί windows? σε ταυτόχρονη εργασία με autocad πώς αποκρίνεται? για τα υπόλοιπα που ρωτάω έχεις κάποια άποψη? σε ευχαριστώ θερμά.

(σόρρυ για τον βομβαρδισμό των ερωτήσεων αλλά η γούνα μου έχει καεί από την ace, παρότι το πρόγραμμα το πιστεύω πολύ..ό,τι περιγράφεις στο ποστ σου για την παλιά έκδοση το επιβεβαιώνω μέχρι κεραίας..) 

Link to comment
Share on other sites

Windows 7, 4 Gb μνήμη

επεξεργαστής i5.

Μαζί με το scada μπορώ να έχω ανοιχτά ταυτόχρονα

archline, autocad, gimp, microsurvey, chrome χωρίς πρόβλημα.

 

post-11374-0-85287500-1415730518_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καμια σχεση με τα ελληνικα software.

 

Ειναι γενικότερο πρόγραμμα προσανατολισμενο περισσότερο στην ανάλυση με ΠΣ και λιγοτερο στη διαστασιολογηση.

 

Το ειχα δουλεψει ενα φεγγαρι σε ενα γραφειο.

 

Εχει πολλες δυνατότητες προσομοίωσης και αρκετα modules σχεδιασμου. Υποστηριζει δε πολλους κανονισμους

 

Βεβαια στηνεις το μοντελο σου απο την αρχη τραβόντας γραμουλες και ορίζοντας ολες τις ιδιότητες,τις ακαμψίες, τα  ελατήρια , τις συνδέσεις φορτίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με τα ελληνικα software.

 

Ειναι γενικότερο πρόγραμμα προσανατολισμενο περισσότερο στην ανάλυση με ΠΣ και λιγοτερο στη διαστασιολογηση.

 

Το ειχα δουλεψει ενα φεγγαρι σε ενα γραφειο.

 

Εχει πολλες δυνατότητες προσομοίωσης και αρκετα modules σχεδιασμου. Υποστηριζει δε πολλους κανονισμους

 

Βεβαια στηνεις το μοντελο σου απο την αρχη τραβόντας γραμουλες και ορίζοντας ολες τις ιδιότητες,τις ακαμψίες, τα  ελατήρια , τις συνδέσεις φορτίσεις κλπ

 

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε το καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα ελληνικά.

 

Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα εκμάθησης αυτού του λογισμικού απο κάποιο φορέα εδώ στην Ελλάδα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το ΡΑΦ τι γνωμη εχετε? Διαβασα και το σχετιο νημα, αλλα ειπα να ριξω μια ερωτηση κι εδω μπας κι εχουμε τιποτα νεοτερο.

απ το ντεμο που χω κατεβασει παντως φαινεται αρκετα καλο και ευχρηστο τοσο ως προς την εισαγωγη του φορεα, οσο και ως προς την εποπτεια των αποτελεσματων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.