Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Alessio

Εξώστης εντός απόστασης Δ

Recommended Posts

ΦΕΚ181Δ_85 και ΦΕΚ133Δ_87_ΟΙΚΙΣΜΟΙ

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, επιτρέπεται στην πίσω όψη κτιρίου (προς ακάλυπτο δηλαδή) να κολλήσω τους εξώστες στο πλαινό όριο ή πρεπει να αφήσω πάλι 1,0μ.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να κολλήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα. θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει το παρακάτω:

(Σ.Σ. Τα εντός (...) της παρ.5 παύουν να ισχύουν με την Εγκ-2690/660/8/22-1-87).

Διευκρινίζεται ότι στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ = 3,00 + 0,10Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το ΠΔ/γμα της εκτός σχεδίου δόμησης (δηλ. 15,00 μ., 10,00 μ., 7,50 μ., 5,00 μ.).

Δηλαδή εννοεί ότι ο εξώστης μπορεί να βγαίνει έξω π.χ. από τα 15 μέτρα όταν η υποχρεωτική απόσταση είναι 15 μέτρα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. με τόσα που διάβασα και το ένα αναιρούσε το άλλο χάθηκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συν. hermis από οικοδομική σε οικοδομική είναι όχι από ρυμορομική σε ρυμοτομική. Οταν υπάρχει πρασιά, τότε η ο.γ. είναι εσώτερη της ρ.γ.

Άρθρο 10: Πλάτος δρόμου - Αφετηρία μέτρησης υψών

1. Για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου πλάτος δρόμου σε ορισμένο σημείο του οικοπέδου θεωρείται το μήκος της καθέτου την οικοδομική γραμμή στο σημείο αυτό έως την τομή της με την απέναντι εγκεκριμένη οικοδομική γραμμή του ίδιου δρόμου ή την προέκτασή της. Αν το οικοδομικό τετράγωνο βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και απέναντι υπάρχει μόνο ρυμοτομική γραμμή για τον υπολογισμό του πλάτους του δρόμου λαμβάνεται υπόψη η γραμμή αυτή αντί της οικοδομικής.

Άρθρο 11:Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

3. Οι εξώστες δεν επιτρέπεται να προεξέχουν από το οριακό επίπεδο της οικοδομικής γραμμής (κατακόρυφο ή κεκλιμένο), όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 9, παρ. 6α και 6β, περισσότερο από ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου, όπως καθορίζεται στο άρθρο 10 του παρόντος και μέχρι 2.00 μ. το πολύ.

 

Η περίπτωσή μου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο απλά "υπάκουσα" στις εντολες του "παντογνώστη" υπαλλήλου χωρίς να φέρω αντιρήσεις ώστε να μην τους βρίσκω μπροστά μου κάθε φορά.

 

Άρα όταν λέμε ότι ο εξώστης μπορεί να εξέχει από την ΟΓ κατά 1/10*πλάτος δρόμου ,το πλάτος(κατ’εξαίρεση μόνο για το άρθρο 10) ορίζεται ως η απόσταση από ΟΓ σε ΟΓ και όχι από ΡΓ σε ΡΓ.Σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα λέω;Βοηθείστε με αν γνωρίζετε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έστω ότι έχω ένα χαμηλό κτήριο-κατοικία. Σε περίπτωση που έχω εξώστη στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, επιτρέπεται ένα τμήμα του να βρίσκεται εντός Δ; Αν ναι πόσο είναι αυτό το μήκος; max(40cm ή 50cm); Για να γίνω πιο κατανοητός επισυνάπτω ένα σκαρίφημα. Πόσο είναι το χ;

18767868.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με βάση το άρθρο 14 περί χαμηλών κτιρίων, εντός Δ μπορεί να εισέρχονται 40 cm εξώστη.

 

Αλλά γιατί έχεις σημειώσει Δ=3,5 m???

 

Το Δ στα χαμηλά είναι 2,5 m.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.