Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

6 λεπτά πριν, acomaedo said:

Συνάδελφε και εγώ το ίδιο, πέρσι στο Άτλας 4/3 θυμήθηκαν να κάνουν έλεγχο...

Μίλησα με το 1555 και δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Βλέπουν ότι είμαι μισθωτός όλο τον χρόνο, βλέπουν ότι δεν  χρωστάω εισφορές και μου είπαν ότι λογικά θα ανανεωθεί αυτόματα, αλλιώς να επικοινωνήσω με το τοπικό υποκατάστημα του ΕΦΚΑ.

Θα περιμένω 2-3 μέρες και μετά αναγκαστικά ηλεκτρονικό ραντεβού στον τοπικό ΕΦΚΑ...

ωραία, βγάζουμε άκρη σιγά σιγά.

εγώ μίλησα με τοπικό εφκα. Αν εξαιρέσω τον απαράδεκτο τρόπο που μίλησε, μου είπε οτι "είναι στην ίδια θέση πολλοί του ΤΣΜΕΔΕ" και "να περιμένουμε"........ "μέχρι το τέλος της εβδομάδας"..... "θα αλλάξει αυτόματα"....."να το βλέπω απο το διαδίκτυο"... και "απο εβδομάδα να τους καλέσω να επέμβουν αυτοί...."

δεν έχω λόγια....

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Alex259 said:

ωραία, βγάζουμε άκρη σιγά σιγά.

εγώ μίλησα με τοπικό εφκα. Αν εξαιρέσω τον απαράδεκτο τρόπο που μίλησε, μου είπε οτι "είναι στην ίδια θέση πολλοί του ΤΣΜΕΔΕ" και "να περιμένουμε"........ "μέχρι το τέλος της εβδομάδας"..... "θα αλλάξει αυτόματα"....."να το βλέπω απο το διαδίκτυο"... και "απο εβδομάδα να τους καλέσω να επέμβουν αυτοί...."

δεν έχω λόγια....

 

Τουλάχιστον στο 1555 είναι ευγενικοί...

Όποιος έχει νεώτερο ενημερώνει ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jobous said:

Καλημέρα. Βλέπω ότι σιγά σιγά διορθώνεται σε μερικούς. Σε μένα ακόμα όχι.

Για να είπαν απο βδομάδα στον συνάδελφο κάτι θα ξέρουν για το πόσο καιρό θέλει (ούτε σε μένα διορθώθηκε).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

συνάδελφος (που δεν είναι μέλος του φόρουμ) είχε κάνει χρήση του δικαιώματος που είχαν δώσει το 2020 να μην πληρώσουμε εισφορά ΕΦΚΑ για 4 μήνες λόγω πανδημίας. Πριν από λίγες μέρες εμφανίστηκαν 4 ΠΒΟ (Πράξεις Βεβαίωσης Οφειλής) στο λογαριασμό του στον ΕΦΚΑ οι οποίες και λέει ότι διαβιβάζονται στο ΚΕΑΟ.

Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να πληρωθούν οι οφειλές αυτές? πρέπει να κάνει εγγραφεί κάποιος στο ΚΕΑΟ κλπ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Roy_Hobbs

Πρέπει να επισκεφθεί τις "Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ".
Θα πληρώσει χρησιμοποιώντας τις "Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς Οφειλέτες".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ, κατά την εγγραφή στο 'φορέας' η σωστή επιλογή είναι 'ΤΣΜΕΔΕ' ή 'ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ'? ή δεν παίζει και ιδιαίτερα ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τον φορέα στον οποίο έχεις οφειλές και έχουν βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ.
Άρα θα επιλέξεις: μη μισθωτοί ΕΦΚΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταία ερώτηση: βλέπω στο ειδοποιητήριο να λέει (σχετικά με τις εισφορές του 2020 που πήραν αναβολή πληρωμής - υποθέτω σε αυτές αναφέρεται):

'ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΝΠ 20/03/2020 - τΑ’ 68, ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΗΘΟΥΝ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ.'

δε θα έπρεπε να μπουν αυτοί οι 4 μήνες με κάποιο τρόπο σε δόσεις και να μην πάνε στο ΚΕΑΟ?

ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αυτή είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) για την εξόφληση.
Από 'κει και πέρα το κατά πόσον έπρεπε να γίνει αλλιώς, μικρή σημασία έχει.
Χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος, διακανονισμός με δόσεις μπορεί να γίνει μέσω αυτών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.