Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

1. Αν ξανακάνει έναρξη ?

2. Οι άνθρωποι αυτοί είναι πια ανασφάλιστοι και δε δικαιούνται τίποτα περισσότερο από τους υπόλοιπους ανέργους.

3. Θα τα μεταφέρουν στο λογαριασμό του επόμενου ταμείου σου. Εκτός του κλάδου υγείας με τα οποία υποτίθεται ότι πληρώθηκαν οι γιατροί που ήταν stand by και θα σε θεράπευαν αν αρρώσταινες..

Για το "1", δες συνημμένο.

Για το "3", τι εννοείς λέγοντας "στο λογαριασμό του επόμενου ταμείου σου"; Και αν πλέον ο άνθρωπος αυτός είναι μισθωτός και δεν ξανανοίξει βιβλία, τι γίνεται άραγε;

post-100281-0-30967200-1504082856_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

1. Το διάβασμα του συνημμένου με έκανε να το ρωτήσω.. όλα όσα γράφει ισχύουν για το διάστημα που έχεις πια κλείσει τα βιβλία και έχεις μόνο την ιδιότητα. εάν ξανανοίξεις τα βιβλία ασφαλίζεσαι και πάλι κανονικά έτσι δεν είναι;

 

3. δεν αναφερόμουν μόνο στον ελεύθερο, εάν έχεις γίνει μισθωτός θα στα πιστώσουν εκεί τα λεφτά, κάνοντάς σου την ανάλογη μείωση κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "1", αυτό έχω καταλάβει. Όσο έχεις ανοιχτά βιβλία, έχεις και την ανάλογη ασφάλιση μαζί με τις ανάλογες φορολογικές υποχρεώσεις - έστω και με μηδενικό εισόδημα.

Αν όμως είσαι άνεργος με κλειστά βιβλία, μπορείς να κανεις αίτηση στον ΕΦΚΑ να έχεις ασφάλιση πληρώνοντας τις ελάχιστες εισφορές. Αν όμως διακόψεις το παραπάνω, δε δύνασαι να το επανενεργοποιήσεις.

 

Όσον αφορά στο "3", πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω για να γίνει αυτό, είναι δύσκολα μαθηματικά αυτά για τα συστήματα του ΕΦΚΑ και του ΤΣΜΕΔΕ!

Link to comment
Share on other sites

1) Δε μπορώ να καταλάβω τι κίνδυνο εγκυμονεί αυτή η απαγόρευση, όταν μπορείς με ένα άνοιγμα βιβλίων να επανέλθεις.

3) Λεφτά στο χέρι δε θα σου έδιναν ποτέ, αλλά κάτι τέτοια τα κάνουν. Αργούν, αλλά τα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά που αναφέρετε, μήπως γνωρίζει κάποιος για την πιθανότητα παγώματος παλαιών οφειλών ΤΣΜΕΔΕ? Έχω διακανονισμό 100 δόσεων και αύριο θα είμαι σε καθυστέρηση δύο δόσεων, οπότε θα χάσω τον διακανονισμό. Ή μήπως υπάρχει περίπτωση να τρέξει κάποιος νέος διακανονισμός (120 δόσεων)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. Ειμαι μισθωτος μηχανικος κατω 5ετίας και σκεφτομαι να ανοιξω παράλληλα μπλοκακι.

Εστω οτι τους πρωτους μηνες εχω μηδενικα εσοδα οσον αφορα το μπλοκάκι, τα 170€ θα πρεπει ουτως ή άλλως να τα πληρώνω στο Τσμέδε ή πληρώνω μόνο εισφορές βάσει κέρδους και το 10€ του Οαεδ?

Με λιγα λογια αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο, υπολογιζοντας οτι τους πρωτους 3 4 μηνες θα ειναι σχεδόν μηδενικα εσοδα, και στη συνεχεια αντε 300 - 500€ κτλ. (Λέμε τώρα) Απο αυτά θα μου μένει τίποτα? 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά που αναφέρετε, μήπως γνωρίζει κάποιος για την πιθανότητα παγώματος παλαιών οφειλών ΤΣΜΕΔΕ? Έχω διακανονισμό 100 δόσεων και αύριο θα είμαι σε καθυστέρηση δύο δόσεων, οπότε θα χάσω τον διακανονισμό. Ή μήπως υπάρχει περίπτωση να τρέξει κάποιος νέος διακανονισμός (120 δόσεων)?

 

Απ' ότι ακούστηκε θα υπάρξει σύντομα νέα ρύθμιση, μάλλον 120 δόσεων, αλλά δεν έχει βγει ακόμη κάτι επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

ted ... αν εννοείς τον "εξωδικαστικό" έχει ήδη ανοίξει η πλατφόρμα ... αλλά είναι κυριολεκτικά επικίνδυνο να προχωρήσεις μόνος χωρίς να έχεις ως συμβούλους φοροτεχνικό, οικονομολόγο και δικηγόρο.

 

Υ.Γ. Μπορείς να κάνεις αίτηση άπαξ και θέλει επιχειρηματικό πλάνο που να κριθεί βιώσιμη η επιχείρηση μία κερδοφόρα χρήση την τελευταία τριετία και... πολλά άλλα.....

Αν απορριφθεί δεν μπορείς να ξαναμπείς.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σήμερα άκουγα στο ραδιόφωνο έναν εκπρόσωπο του ΤΕΕ, που πρόσκειται στην κυβερνητική παράταξη και είπε ότι έγινε κουβέντα με τον υφυπουργό και ότι σύντομα θα βγει νέα ρύθμιση των 120 δόσεων. Αλλά το τονίζω ότι δεν είναι επίσημο και το "σύντομα", μπορεί να είναι ένας μήνας, μπορεί και ένα εξάμηνο, που λέει ο λόγος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.