Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα τα δω ευχαριστω αλλα ελεγα μηπως με τα μωβ γραμματα  που μπηκαν προ τριετιας θελησανε να βαλουν στο παιχνιδι και τα οικοπεδα με εμβαδο της κατα κανονας και ας στερουνται το προσωπο της κατα κανονας αλλα ειναι αρτια κατα παρεκλιση....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, εδώ έχουμε ξεκάθαρο σημείο

Καλησπέρα @dimitris GM ! άγρια μέρα σήμερα, δεν μπορουμε να δουλέψουμε.. Τα τρένα τους μεσα! 🙁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O αριθμός των κτιρίων στο άρθρο 10 λέει Β/2 και προς τον χαμηλότερο ακέραιο. 

Δηλαδή αν έχω Β = 2,7 σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνω ένα κτίριο στο οικόπεδο ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/3/2023 at 4:34 ΜΜ, slygnos said:

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση

κατά κανόνα Ε=500τμ Π=15μ λενε οι οροι δομησης

και το οικοπεδο που μας ενδιαφερει εχει εμβαδο  πανω απο 500 τμ αλλα προσωπο 14,50 (ειμαι καταπαρεκλισση με βασει τους ορους δομησης)

η ερωτηση ειναι .....μπαινω αρθρο 10 ή οχι? διοτι τα γκρι γραμματα λενε οχι αλλα στα μωβ ζητα εμβαδο κατα κανονας αρτιοτητας το οποιο το εχω

Εχω ιδια περιπτωση.. και η πολεοδομια μου απαντησε οτι μπορεις να κανεις χρηση του αρ.10 !!

Link to comment
Share on other sites

Οι ΥΔΟΜ ορθά πράττουν, σύμφωνα με τη γνωμοδότηση 85 του ΚΕΣΥΠΟΘΑ (16.12.2021) :

Ως εκ τούτου, η διατύπωση του τρίτου εδαφίου του άρθρου 10 του Τεύχους Τεχνικών Οδηγιών
για την εφαρμογή του ΝΟΚ (Αποφ-63234/19.12.2012) το οποίο ορίζει ότι «Η εφαρμογή των
διατάξεων του παρόντος άρθρου αφορά σε οικόπεδα άρτια κατά κανόνα, αυτοτελή ή
δημιουργούμενα εκ συνενώσεως που εμπίπτουν στις περιοχές της παραγράφου 1 του άρθρου.»,
αναφέρεται αποκλειστικά στην απαίτηση του κατά κανόνα εμβαδού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.