Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γινεται εαν δεν μπορω να πληρωσω τον εφκα ενος μηνα;


kazuper

Recommended Posts

Μεσα στον Ιουλιο συμφωνα με οτι εχω διαβασει θα ερθει αναδρομικα εισφορες για τους πρωτους 7 μηνες του 2017. Μεχρι τώρα πληρωνα τις εισφορες καθε μηνα χωρις όμως το εφαπαξ και το επικουρικο

Επειδη αδυνατω να πληρωσω περιπου 500 ευρω μαζεμενα με τα αναδρομικα τι θα γινει εαν δεν πληρωσω για ενα μηνα το εφκα (και περασει η προθεσμια πληρωμης για το μηνα)? Πρεπει επειτα να κανω διακανονισμο ή μπορω να πληρωνω σταδιακα το ποσο λιγο λιγο χωρις να κανω κατι παραπανω?

 

ευχαριστω για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις και μέρος του ποσού, αλλά για το υπόλοιπο θα υπάρχουν προσαυξήσεις. Γίνεται να πληρώνεις σταδιακά με την εντολή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν εγινε καταλάθος αλλά έχω πληρώσει εκπρόθεσμα δύο φορές μηνιαίο ΕΦΚΑ χωρίς καμία επίπτωση στην ρυθμιση των 100 δόσεων που εχω και χωρίς να χρεωθώ προσαυξήσεις σε επόμενο ΕΦΚΑ. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου, απλά παραθέτω τι έχει συμβεί σε μένα. 

Link to comment
Share on other sites

3 φορές εκπρόθεσμο κι εγώ.

 

Κανενας τόκος.

 

Δε ξερω αν ειναι προβλημα του συστήματος και καψω κανέναν, οπως λεει ο Δημητρης, καταθετω τη προσωπικη μου εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οι επιβαρυνσεις θα εμφανιστουν μελλοντικα.

Στην αρχη λειτουργιας του ΕΦΚΑ, μου εμφανιζε προσαυξηση κατω των 5Ε, στο ΙΚΑ. Μαλλον απο ασφαλιστικες εισφορες υπαλληλου, που ειχα πληρωσει εκπροθεσμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα τον Ιούνιο 4 μήνες εκπρόθεσμα μαζεμένους και δεν έχασα τον 12μηνο διακανονισμό που είχα ( ο οποίος έληγε τον Μάιο παρεπιπτόντως και είχε εκπνεύσει και μια δόση), ούτε είχα καμιά προσαύξηση.....

Για την δόση βέβαια έφαγα ένα προστιματάκι που ξεπερνούσε το 10% για τις λίγες μέρες καθυστέρηση αλλά με είχαν στο χέρι γιατί λήγαν οι προθεσμίες για τις αιτήσεις κατασκήνωσης των παιδιών...

Γενικά είναι λίγο ότι να 'ναι το σύστημα προς το παρόν, οπότε μην εμπιστεύεστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, για εκπρόθεσμη πληρωμή, πληρώνουμε το κανονικό ποσό που λέει το ειδοποιητήριο με την κλασσική εντολή πληρωμής? προσαύξηση απ'ότι διαβάζω δεν έχει παρατηρηθεί έως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Πως θα πληρώσεις για κατι που ουτε εχει βεβαιωθει ουτε εκκαθάρισθει στην καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ?

(ρητορικο ερωτημα)

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.