Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλημέρα,όχι δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση από τη νομοθεσία.:)

υ.γ.προς το παρόν και εφόσον δεν θα γίνει μεταβίβαση ή νέα οικοδομική άδεια κλπ. καθώς το ακίνητο εντάσσεται στην Κατηγορία ΙΙ του άρθρου 55.

 

Edited by ChristinaK
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα.

Μπορεί η ερώτηση μου να φανεί "χαζή" αλλά δυστυχώς δεν έχω πολύ εμπειρία και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Έχω ένα ακίνητο εντός σχεδίου με Ο.Α. του 1964 και 1965 το οποίο έχει ενταχθεί στον 4495, από άλλο μηχανικό. Έχει εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού η οποία έχει λήξει και τώρα ο πελάτης μου θέλει να βγάλει καινούργια για να κάνει συμβόλαιο. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης, αναλυτικά, καθώς δεν μπορώ να βρω κάτι Online. 

Επιπλέον, τι πρέπει να κάνω σχετικά με την αμοιβή για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ελέγχεις την υπαγωγή του συν/φου διενεργώντας παράλληλα νέα αυτοψία στο ακίνητο. Αν τα βρεις όλα καλώς, εκδίσεις νέα βεβαίωση τύπου β) από το σύστημα με αναφορά στην υπαγωγή που έχει ήδη γίνει.. Οι αμοιβές είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης πλέον, κοινώς ότι συμφωνήσεις με τον ενδιαφερόμενο.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα μέσα από το σύστημα των αυθαιρέτων βγάζω τη βεβαίωση; Αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Για αυτοψία έχουμε κανονίσει να πάω. Θεωρείται ότι είναι απαραίτητη, όμως; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσα από το σύστημα θα φτιάξεις νέα δήλωση, χωρίς φύλλα καταγραφής. Όταν λες αν είναι απαραίτητη η εκ νέου αυτοψία, τι ακριβώς εννοείς; Πως θα διασφαλίσεις ότι έχουν δηλωθεί σωστά από τον συν/φο οι αυθαιρεσίες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αν τη θεωρείται απαραίτητη διότι ήθελα να δω αν εγώ είμαι υπερβολική που θέλω να επιβεβαιώνω τα πάντα. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Ενδεχομένως να επανέλθω με νέα ερωτήματα όταν θα ξεκινήσω να βγάλω τη βεβαίωση. 🙂

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Emmula said:

 Έχει εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού η οποία έχει λήξει και τώρα ο πελάτης μου θέλει να βγάλει καινούργια για να κάνει συμβόλαιο.

Απορία  : γιατί δεν απευθύνθηκε στον ίδιο μηχανικό ? μήπως έμεινε απλήρωτος ή υπάρχει πρόβλημα στη δήλωση του ?

Για την αυτοψία όπως σου επισημαίνει ο akis73

Link to comment
Share on other sites

@venezia Όταν του έκανα την ίδια ερώτηση μου είπε ότι δεν είχε ασχοληθεί ο ίδιος τότε με την τακτοποίηση και επιπλέον ότι επειδή συνεργάζεται και για άλλες υποθέσεις του με την εταιρεία στην οποία δουλεύω θέλει να τα κάνει σε εμάς. Θεωρείται ότι πρέπει αν το ψάξω περισσότερο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.