Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)

Recommended Posts

On 15/2/2021 at 9:11 ΜΜ, Guthwik said:

@scn^Για τη δυνατότητα μεταβίβασης τακτοποιημένου ακινήτου με τον 4014:

Από το θέμα "Βεβαίωση μεταβίβασης σε ακίνητο τακτοποιημένο με τον Ν.4014"

Αν διαβάσεις τη συζήτηση θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει και διαφορετική προσέγγιση.

Διάβασα τη συζήτηση και ομολογώ ότι μπλέχτηκα περισσότερο. Αν κατάλαβα καλά, μεταβίβαση μπορεί να γίνει μόνον εφόσον είναι πλήρης η τακτοποίηση στον 4014 και τώρα γίνει η διαδικασία με τον 4495 για την περίφραξη.

Αν δεν είναι πλήρης η τακτοποίηση στον 4014, από ό,τι κατάλαβα, δεν μπορεί να μεταφερθεί πια στον 4495. Σωστά;

• Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Από τον 4014/11 και μετά δεν υπάρχει τρόπος να δηλώσεις κατ' επιλογήν τις αυθαιρεσίες, εκτός κι αν φτιάξεις ψευδή σχέδια αποτύπωσης ή δείχνεις μεν τις αυθαιρεσίες χωρίς να χρεώνεις τις παραβάσεις... Σ

Η ειδικότητά σου ασχολείται με πολεοδομική νομοθεσία και αυθαίρετα; Έχεις τη γνώση και την εμπειρία να ελέγξεις για αυθαιρεσίες σε ένα ακίνητο; Συμφωνώ προκαταβολικά ότι το τοπίο για τη χορήγηση βεβ

Posted Images

On 10/2/2021 at 12:39 ΠΜ, Charlie said:

Πάνω στο ίδιο θέμα του vgsk ερώτηση και σχόλια και από εμένα.

1. Στο σώμα του νόμου αναφέρει ότι όταν έχουμε υπέρβαση του 40-40-20 τότε με υπαγωγή στον 4495 και παράβολο 100€ έχουμε οριστική εξαίρεση. Αντιγράφω: ".....Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών ή αν οι κατασκευές βρίσκονται εντός προκηπίου, η εξαίρεση από την κατεδάφιση ισχύει για το χρόνο που προβλέπεται στους νόμους 3775/2009 και 3843/2010 και επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επ' αυτών. Για την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του άρθρου 96 με την καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ."

Στην εγκύκλιο 2 όμως λέει άλλα και συγκεκριμένα:

"Οι αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης 1 β), για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των εδαφίων αα) και ββ), δηλαδή δεν παραβιάζουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το ύψος της οικοδομικής άδειας, συμπεριλαμβανομένων άλλων αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης επί του ακινήτου και δεν βρίσκονται εντός προκηπίου, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση μετά από δήλωση υπαγωγής με καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών, η αναστολή επιβολής κυρώσεων ισχύει για τον προβλεπόμενο από τους παραπάνω νόμους χρόνο."

Ούτε λίγο ούτε πολύ λέει ότι αν έχουμε υπέρβαση του 40-40-20 τότε δεν γίνεται τίποτα και απλά υπάρχει αναστολή κυρώσεων για συγκεκριμένο χρόνο.

Τελικά τι από τα δύο ισχύει?

2. Επίσης...σύμφωνα με το λεκτικό του νόμου σε βάζει να συγκρίνεις με τις υπερβάσεις της Ο.Α. και πουθενά δεν αναφέρει για ποσοστά Ο.Ι. κτλ... Δηλαδή μήπως συκρίνω με τις υπερβάσεις όλης της οικοδομής ακόμη και αν έχω Ο.Ι?

3. Και έστω ότι στο 1. ισχύει ότι ναι μεν έχω υπέρβαση του 40-40-20 αλλά πληρώνω 100€ και πάω κατηγορία 5 και ας υποθέσουμε ότι έχω πληρώσει παράβολο πριν την ημερομηνία....λήξεως (αυτή την περίπτωση έχω ακριβώς, δεν είναι υποθετική). Τι στο καλό θα κάνω με την κατηγορία? Θα την αφήσω 5? Αφού de facto η 5 δεν παίρνει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

Η παραφροσύνη συνεχίζεται, δείτε γιατί:

4. Στο άρθρο 96 για τις κατηγορίες λέει ότι για τακτοποιημένους η/υ με τον 3843 δεν συνυπολογίζονται οι επιφάνείες τους μέχρι 80%. Συγκεκριμένα αναφέρει: "Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση, ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013"

Στην εγκύκλιο 2 όμως αναφέρει: "Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου, με την εξαίρεση μη αυτοτελών αυθαίρετων χώρων εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές, καθώς και τακτοποιηθέντων ημιυπαιθρίων χώρων με τους νόμους ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13 για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής."

Και άντε εδώ να υποθέσω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι επειδή υπάρχει η ειδοποιός διαφορά "για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής"  ότι πάω κατηγορία 4 αφού έχω περαιώσει την διαδικασία, άρα έχω 0% υπερβάσεις για έλεγχο κατηγορίας. Όμως αυτό εννοεί ο ποιητής?

Τι καταλαβαίνω: Ότι αν έχει γίνει τακτοποίηση με τον 3843 και έχει περατωθεί η διαδικασία τότε είσαι κατηγορία 4.

Τι δεν καταλαβαίνω: Πώς εξετάζω το 40-40-20 του άρθρου 88 (ανά Ο.Ι. με αναλογία ποσοστών? Με έλεγχο όλης της Ο.Α.?)

Τι δεν καταλαβαίνω vol 2: αν τελικά υπερβαίνω το 40-40-20, μπορώ να υπαχθώ στο άρθρο 88 για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση πληρώνοντας 100€? Μάλλον ναι, γιατί αν δεν το υπερβαίνω αυτόματα εξαιρούμαι οριστικά. Απλά η εγκύκλιος ήρθε και ανακάτεψε τα πάντα.

Τι δεν θέλω να πιστέψω ότι ίσως ισχύει: Τα 100€ και η οριστική εξαίρεση ισχύουν μόνο για την περίπτωση που  α) έχεις περαιώσει τη διαδικασία ΚΑΙ β) δεν υπερβαίνεις τα ποσοστά 40-40-20.

Τι σκέφτηκα μόλις τώρα (γι αυτό και το edit): Αν έχεις περαιώσει τη διαδικασία και είσαι εντός ορίων 40-40-20 τότε με 100€ παίρνεις οριστική εξαίρεση. Αν έχει περαιώσει τη διαδικασία, σύμφωνα με την εγκύκλιο 2, πας κατηγορία 4, δηλώνεις ξανά τα τμ του η/υ και συμψηφίζεις τυχόν πρόστιμα και πάλι παίρνεις οριστική εξαίρεση.

Όποιος συνάδελφος τα έχει ξεκαθαρίσει ευχαρίστως να μοιραστεί μαζί μας λίγη σοφία...

Καλημέρα, μήπως έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα? Έχω στείλει και ερώτημα στο ΤΕΕ, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Αν έχω νέα θα ενημερώσω.

2 ώρες πριν, vgsk said:

Καλημέρα, μήπως έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα? Έχω στείλει και ερώτημα στο ΤΕΕ, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Αν έχω νέα θα ενημερώσω.

Έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ Πελοποννήσου. Αν κρίνω από την Ε/Α 2468 η οποία παραπέμπει στην 1923 τότε με 100€ γίνεται υπαγωγή αν υπάρχει υπέρβαση των 40-40-20. Δηλαδή δεν δέχονται την εγκύκλιο.
Επίσης ΚΑΙ από την 2391 αντιλαμβάνομαι ότι δεν δέχονται την εγκύκλιο.

Απλά προκύπτει θέμα με το ζήτημα ότι θα είναι κατηγορία 5 και θα παίρνει οριστική εξαίρεση...

On 24/2/2021 at 1:06 ΜΜ, Charlie said:

Έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ Πελοποννήσου. Αν κρίνω από την Ε/Α 2468 η οποία παραπέμπει στην 1923 τότε με 100€ γίνεται υπαγωγή αν υπάρχει υπέρβαση των 40-40-20. Δηλαδή δεν δέχονται την εγκύκλιο.
Επίσης ΚΑΙ από την 2391 αντιλαμβάνομαι ότι δεν δέχονται την εγκύκλιο.

Απλά προκύπτει θέμα με το ζήτημα ότι θα είναι κατηγορία 5 και θα παίρνει οριστική εξαίρεση...

Οκ, δεκτό. Αυτό που ακόμα με μπερδεύει είναι το εξής:

Έστω ότι κάνουμε υπαγωγή ως Κατηγορία 5 λόγω της υπέρβασης 40-40-20 και πληρώνεται το παράβολο 100 ευρώ. Θα ισχύει η οριστική εξαίρεση ή έμμεσα υπονοείται από το κείμενο του νόμου ότι η οριστική εξαίρεση σε περίπτωση υπέρβασης του 40-40-20 θα ισχύει π.χ. αν το ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 1 ή 2 μόνο, μιας που για την κατηγορία 5 ισχύει εξαίρεση από την κατεδάφιση για 30 χρόνια?

Μόλις μου απάντησαν από το ΤΕΕ τηλεφωνικά και μου είπαν ότι η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση στην περίπτωση που έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης με βάση τον Ν.3843/10 ισχύει μόνο για κατηγορίες 1-4. Επομένως μου είπαν αν έχω υπέρβαση των 40-40-20 και η ιδιοκτησία εμπίπτει στην Κατηγορία 5 (και όχι Κατηγορία 1 ή 2), να μην κάνω καν υπαγωγή στον Ν.4495/17, γιατί ο ιδιοκτήτης τζάμπα θα πληρώσει το ποσό των 100 ευρώ.

• Like 1

Όσον αφορά το αρχικό μου ερώτημα, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση (δείτε προηγούμενα ποστ) δεν έχει καμία σημασία η τακτοποίηση. Η μεταβίβαση μπλοκάρει αλλού.

Σύμφωνα με δύο συμβολαιογράφους και ένα δικηγόρο (τους οποίους επιβεβαίωσα βρίσκοντας δεδομένα στο διαδίκτυο π.χ. στο taxheaven) κάθετη ιδιοκτησία με αυθαίρετο κτίσμα εκτός σχεδίου είναι νόμιμη είτε αν έχει γίνει πριν το 1971 είτε αν όλα τα μέρη της κάθετης έχουν πάνω τους αυθαίρετο και τακτοποιημένο κτίσμα. Αν έστω ένα από τα μέρη της κάθετης δεν έχει καθόλου κτίσμα (στην περίπτωση που ανέφερα, από τα έξι μέρη έχουν κτίσμα μόνο τα τέσσερα), η κάθετη δεν είναι νόμιμη και οποιοδήποτε συμβόλαιο μεταβίβασης δεν είναι έγκυρο, ακόμα κι αν όλοι όσοι έχουν κτίσμα το έχουν τακτοποιήσει.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήταν πολύ βοηθητικές.

Edited by scn
  • Upvote 1
  • 3 weeks later...
On 24/2/2021 at 1:45 ΜΜ, vgsk said:

Οκ, δεκτό. Αυτό που ακόμα με μπερδεύει είναι το εξής:

Έστω ότι κάνουμε υπαγωγή ως Κατηγορία 5 λόγω της υπέρβασης 40-40-20 και πληρώνεται το παράβολο 100 ευρώ. Θα ισχύει η οριστική εξαίρεση ή έμμεσα υπονοείται από το κείμενο του νόμου ότι η οριστική εξαίρεση σε περίπτωση υπέρβασης του 40-40-20 θα ισχύει π.χ. αν το ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 1 ή 2 μόνο, μιας που για την κατηγορία 5 ισχύει εξαίρεση από την κατεδάφιση για 30 χρόνια?

Μόλις μου απάντησαν από το ΤΕΕ τηλεφωνικά και μου είπαν ότι η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση στην περίπτωση που έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης με βάση τον Ν.3843/10 ισχύει μόνο για κατηγορίες 1-4. Επομένως μου είπαν αν έχω υπέρβαση των 40-40-20 και η ιδιοκτησία εμπίπτει στην Κατηγορία 5 (και όχι Κατηγορία 1 ή 2), να μην κάνω καν υπαγωγή στον Ν.4495/17, γιατί ο ιδιοκτήτης τζάμπα θα πληρώσει το ποσό των 100 ευρώ.

Δες φρέσκια Ε/Α 2515

• 2 weeks later...

( μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι την γνώμη σας παρακαλώ.

Εχω περίπτωση με περαιωμένη δήλωση 3843/10 για ΗΧ. Στην συνέχεια με 4495 δηλώνονται πρόσθετοι χώροι και περαιώνεται για μεταβίβαση χωρίς να συμπεριλάβει τους χώρους του 3843. Τώρα ο νέος ιδιοκτήτης θέλει τροποποίηση σύστασης και οριστική εξαίρεση των χώρων του 3843.

Δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα για μεταφορά από 3843 σε 4495; σωστά;

Edited by Pavlos33

απο τον 3843 δεν γινεται μεταφορά στον 4495 αλλά ο 4495  μπορει να συμπεριλάβει τον 3843 .

Για εξαιρεση του 3843 δες αρθρο 88 του 4495

Έχεις δίκιο, δεν εννοούσα μεταφορά με την πραγματική έννοια όπως με 4178 κλπ...

Το πρόβλημα μου εινάι ότι υπάρχει ήδη μια δήλωση 4495. Τώρα πάμε με νέα, δεύτερη δήλωση ή τροποποιείται η αρχική; 

Πιστεύω πως με νέα δηλ δεν έχουμε θέμα. Ή όχι; 

όχι δεν μπορεις να κάνεις 2η δήλωση για την ίδια ΟΙ.

Δες το 88 και πληρωσε μονο το 100 παράβολο για την εξαίρεση εφόσον δεν είσαι στα ποσοστά

• Like 1