Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Γειά σου, μπορεί να υπάρχει και 3843 και 4495, αλλά αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα θα δεις ότι υπάρχει ένα θέμα σχετικά με το αν θα δηλώσεις στις παρ/σεις της ΗΤΚ το εμβαδό του τοίχου του η/χ που δεν περιλήφθηκε στην εμβαδομέτρηση του 3843, ή αν θα περάσεις τον η/χ με το πλήρες εμβαδό στο 4495. Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή θα κάνεις δήλωση στον 4495 για τις άλλες αυθαιρεσίες, ξαναπέρνα και τον η/χ μέσα με το πλήρες εμβαδόν δηλ. και αυτό του τοίχου του που δεν μπήκε στον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και σε ευχαριστώ. Εγώ τα επιπλέον τετραγωνικά θα τα εντάξω στην κατηγορία 3 (υπέρβαση έως 5% της επιφάνειας) οπότε θα κάνω νέα εμβαδομέτρηση και θα εντάξω την επιπλέον επιφάνεια ως παράβαση στον 4495. Έτσι θα έχω Η/Χ τακτοποιημένο από 3843 και τα υπόλοιπα από 4495. Πως  σας φαίνεται;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα το μπερδέψεις περισσότερο έτσι, ουσιαστικά λόγω ενσωμάτωσης του η/χ στο διαμέρισμα λογικά θα έχεις υπέρβαση >5% και σε διάσταση και σε επιφάνεια. Αν πας να τα εξηγήσεις όλα αυτά στην τ.ε. της ΗΤΚ περισσότερο θα μπερδέψει παρά θα ξεκαθαρίσει. Οπότε βάλε όλο τον Η/Χ ως ΥΔ και κάνε συμψηφισμό, λογικά το πρόστιμο του 3843 υπερκαλύπτει και με το παραπάνω αυτό του 4495. Ουσιαστικά θες τις πληρωμές του 3843 και 2 υπ. δηλώσεις από τον ιδιοκτήτη δεν έχει και τόσο φασαρία, αφού κάτοψη λόγω των άλλων αυθαιρεσιών θα φτιάξεις καινούργια.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να μπερδεύω κάτι στην Τεχν. έκθεση της ΗΤΚ εφόσον τώρα θα τακτοποιήσω και μία υπέρβαση επιφάνειας που με καλύπτει η Κατηγορία 3 (καθώς το μόνο παραπάνω με το νόμιμο είναι το τοιχίο που δε μέτρησε στον 3843 ~0,5 τ.μ) και θα τακτοποιηθεί δηλαδή αυτή η διαφορά επιφάνειας με τον 4495. Συμφωνώ ότι δεν πρέπει είναι περίπλοκη η διαδικασία συμψηφισμού (αν και δεν την έχω κάνει), αλλά μου προσθέτει παραπάνω δουλειά γιατί θα βγει κατηγορία 4 αν συμπεριλάβω τον Η/Χ συν συμψηφισμός προστίμων.

Ας πούμε πχ 44 τ.μ. βάση Ο.Α., Η/Χ 5 τ.μ. και επιπλέον που τακτοποιείται με 4495 άλλο 1 τ.μ.

Οι επιφάνειες θα καταχωρηθούν ανά πράξη και το σύνολο τους θα κάνουν 50 τ.μ. που είναι και η πραγματικότητα.

Χρήση: επιφάνεια κατοικίας 50 τ.μ.

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

@Argy Deligianni  Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να πάει στο 5% (ΚΑΤ3) ο τοίχος του Η/Χ που δεν δηλώθηκε στον Ν3843/10.... Ένα παράδειγμα?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Faethon11 said:

@Argy Deligianni  Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να πάει στο 5% (ΚΑΤ3) ο τοίχος του Η/Χ που δεν δηλώθηκε στον Ν3843/10.... Ένα παράδειγμα?

 

Παραθέτω την περίπτωση μου όπου στον Η/Χ που έχω δε μετρήθηκαν οι 2 κολώνες. Η κάτω όμως η κολώνα μετρήθηκε στη δόμηση από την άδεια. Η πάνω η κολώνα είναι 0.5 τ.μ. που είναι η μόνη επιφάνεια που δεν έχει μετρηθεί πουθενά.

image.png

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως θα εφαρμοσθεί το παρακάτω

Παράθεση

γιε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%)  και  εφόσον  δεν  μεταβάλλεται  η  επιφάνεια  άνω  του  ποσοστού  πέντε  τοις  εκατό  (5%) και  κατά  παρέκκλιση  των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89, 

Ποια εξωτερική διάσταση μεταβάλλεται < 5%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Argy Deligianni

1. Με 3843 έχεις τον ΗΧ ως ρυθμισμένη επιφάνεια για 40έτη. Για οριστική εξαίρεση θα τον βάλεις με παράβολο των 100€ (αρθ88/1β)

2.Το "πάνω" υποστύλωμα κακώς δεν μετρήθηκε ως ΗΧ με τον 3843. Υπολογίζεις με ΥΔ κατ4 και όχι στο 5%. Δεν μεταβλήθηκε κάποια διάσταση λόγω σφάλματος, λόγω ξεχειλώματος. Ξεκαθαρη ΥΔ εχεις.

3. Κουφώματα κλπ Κατ3 και

4. την ΔΔ είτε με αρθ100/14 και απαλλαγή από παράβολο και πρόστιμο αλλά ενημέρωση της αδείας, είτε ως ΠΠ 100/5 κατ4, βάσει 81/3ε χωρίς ενημέρωση της αδείας.

Νέα κάτοψη φυσικά και ανάρτηση της μέσω ρύθμισης 4495

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως θα εφαρμοσθεί το παρακάτω

Ποια εξωτερική διάσταση μεταβάλλεται < 5%

"αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89."

Εμένα δε μεταβάλλεται κάποια διάσταση, απλά θα αυξηθεί ελάχιστα η επιφάνεια <5%, γιατί θα προσμετρηθεί και αυτό που δε μέτρησε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

@Argy Deligianni Ομολογώ πως ποτέ δεν το σκέφτηκα τόσο διασταλτικά!!!!

Προσωπικά προτιμώ να τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση και να μην κάνω υπαγωγή κάτι το οποίο υφίσταται νόμιμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.