Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, jbosdas said:

@Argy Deligianni

1. Με 3843 έχεις τον ΗΧ ως ρυθμισμένη επιφάνεια για 40έτη. Για οριστική εξαίρεση θα τον βάλεις με παράβολο των 100€ (αρθ88/1β)

2.Το "πάνω" υποστύλωμα κακώς δεν μετρήθηκε ως ΗΧ με τον 3843. Υπολογίζεις με ΥΔ κατ4 και όχι στο 5%. Δεν μεταβλήθηκε κάποια διάσταση λόγω σφάλματος, λόγω ξεχειλώματος. Ξεκαθαρη ΥΔ εχεις.

3. Κουφώματα κλπ Κατ3 και

4. την ΔΔ είτε με αρθ100/14 και απαλλαγή από παράβολο και πρόστιμο αλλά ενημέρωση της αδείας, είτε ως ΠΠ 100/5 κατ4, βάσει 81/3ε χωρίς ενημέρωση της αδείας.

Νέα κάτοψη φυσικά και ανάρτηση της μέσω ρύθμισης 4495

Συνάδελφε συμφωνώ σε αυτά που λες αν ο ιδιοκτήτης-πελάτης είναι σύμφωνος στο να αυξηθεί ο όγκος δουλειάς (πλήρης φάκελος σχεδίων για κατηγορία 4 συν συμψηφισμός προστίμων) συν και η αμοιβή του μηχανικού. Επειδή ξέρω ότι θέλει να τελειώνει και με την οικονομικότερη δυνατή λύση κοιτάω να προσφύγω στη λύση της τακτοποίησης μόνο των ΠΠ που απαιτεί και μία κάτοψη μόνο και τέλος. Ο Η/Χ που είναι 'προσωρινά' τακτοποιημένος δε νομίζω ότι θα τον απασχολεί μιας και θα το πουλήσει το διαμέρισμα.

Οπότε τι θα μου πρότεινες; Εννοείται ότι θα τον ενημερώσω για όλα τα ενδεχόμενα, αλλά είμαι σχεδόν 100% σίγουρη για το τι θα προτιμούσε.

Επίσης η διαρρύθμιση δεν αποτελεί ΠΠ, αλλά για τη σύνταξη της ΗΤΚ απαιτείται ενημέρωση προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

γιε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%)  και  εφόσον  δεν  μεταβάλλεται  η  επιφάνεια  άνω  του  ποσοστού  πέντε  τοις  εκατό  (5%) και  κατά  παρέκκλιση  των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89,

 

εγω βεβαια, επιμενω οτι,

αυτο το 5% αναφερεται  μονον στις περιπτωσεις α, β και γ της παρ. 2 του αρθρου 89.

   Εξ αλλου,  αυτες οι αλλαγες σε μια ΟΙ ή θα αυξανουν ή θα μειωνουν καποια ομορη ΟΙ, ωστε να απαιτειται μια ΔΔ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Faethon11 said:

@Argy Deligianni Ομολογώ πως ποτέ δεν το σκέφτηκα τόσο διασταλτικά!!!!

Προσωπικά προτιμώ να τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση και να μην κάνω υπαγωγή κάτι το οποίο υφίσταται νόμιμα....

Ναι συμφωνώ, αλλά λόγω ταυτότητας θα βγει μία μικρή διαφορά στο εμβαδόν (διυλίζουμε τον κώνωπα δηλαδή). Την υπαγωγή θα την κάνω λόγω αλλαγής ανοιγμάτων όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

αναγνωριζω την "διαφωνια"

Ελπίζω να υπαρχει καποια διευκρινιστικη οτι αυτο το,

"και  κατά  παρέκκλιση  των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89,"

ειναι προσθετικο  και εννοει..."επι πλεον ισχυει και για τις περιπτωσεις α,β και γ.

Απλα, δεν βλεπω πώς μπορει να ισχυσει αυτο το 5% μεταξυ ΟΙ, οπου αυτο το 5% οφειλεται σε ΔΔ

 

Παντως απο  "σαφηνεια" οι συντακτες του νομου σκιζουν....

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η συζήτηση όταν για να γίνει η ΗΤΚ πρέπει να εξαιρεθεί ο Η/Χ, όπως πολύ σωστά αρχικά επισήμαίνει ο συνάδελφος jbosdas.

Εκεί θα διορθωθούν όλα. Και οι επιθυμίες του πελάτη επίσης.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Argy Deligianni said:

δε νομίζω ότι θα τον απασχολεί μιας και θα το πουλήσει το διαμέρισμα.

Αν τον ρωτήσεις, ακόμα και χωρίς ηλεκτρονική ταυτότητα το πουλάει αυτός... Οπότε, δεν λαμβάνουμε υπόψη τα δικά του δεδομένα, αλλά της νομοθεσίας. Εσύ είσαι ο ελεγκτής των αυθαιρέτων κατασκευών και θα πρέπει να εξασφαλίζεις την νομιμότητα και για τον επόμενο.

Αν ήμουν ο μηχανικός του αγοραστή δεν θα δεχόμουν αυτό το συναλλακτικό ήθος.

 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η συζήτηση όταν για να γίνει η ΗΤΚ πρέπει να εξαιρεθεί ο Η/Χ, όπως πολύ σωστά αρχικά επισήμαίνει ο συνάδελφος jbosdas.

Εκεί θα διορθωθούν όλα. Και οι επιθυμίες του πελάτη επίσης.

Ο Η/Χ δεν είναι πλέον Η/Χ, αλλά κατοικία και ρυθμίστηκε με τον 3843, άρα γιατί να εξαιρεθεί; Μετράει στην επιφάνεια της ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι μόνο τον πελάτη και θες να το τραβήξεις πέρα από τα όρια, στις γκρι ζώνες, μπορείς κάλλιστα να δώσεις την ΗΤΚ χωρίς καμία ρύθμιση, με αναφορά στις εξαιρέσεις της 2θ/82 δηλ όλες τις ΠΠ... εξάλλου το γράφει και στην βεβαίωση: 

"Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017"

Όσο για την κάτοψη σε αυτές τις περιπτώσεις, την ανεβάζουν ως αποτύπωση και τέλος. Χαος; Ναι!

 

Σε κάθε περίπτωση ότι δε ρυθμίζεις θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα στην τεχνική σου έκθεση με παραπομπή στη νομοθεσία. Αν δηλαδή δεν δώσεις το παράβολο των 100 για την οριστική εξαίρεση του ΗΧ, θα πρέπει να το γράψεις ξεκάθαρα. Να δεις που την τελευταία στιγμή, εκεί στα συμβόλαια, θα τσινήσει ο αγοραστής...

Αλλά ποιος ο λόγος να μπαίνεις σε τέτοια μονοπάτια χωρίς κανένα λόγο; Ο άνθρωπος θα πουλήσει, θα πάρει κάτι χιλιάδες ευρώ και ψειρίζουμε τα χιλιοστά της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, jbosdas said:

Αν σκέφτεσαι μόνο τον πελάτη και θες να το τραβήξεις πέρα από τα όρια, στις γκρι ζώνες, μπορείς κάλλιστα να δώσεις την ΗΤΚ χωρίς καμία ρύθμιση, με αναφορά στις εξαιρέσεις της 2θ/82 δηλ όλες τις ΠΠ... εξάλλου το γράφει και στην βεβαίωση: 

"Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017"

Όσο για την κάτοψη σε αυτές τις περιπτώσεις, την ανεβάζουν ως αποτύπωση και τέλος. Χαος; Ναι!

 

Σε κάθε περίπτωση ότι δε ρυθμίζεις θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα στην τεχνική σου έκθεση με παραπομπή στη νομοθεσία. Αν δηλαδή δεν δώσεις το παράβολο των 100 για την οριστική εξαίρεση του ΗΧ, θα πρέπει να το γράψεις ξεκάθαρα. Να δεις που την τελευταία στιγμή, εκεί στα συμβόλαια, θα τσινήσει ο αγοραστής...

Αλλά ποιος ο λόγος να μπαίνεις σε τέτοια μονοπάτια χωρίς κανένα λόγο; Ο άνθρωπος θα πουλήσει, θα πάρει κάτι χιλιάδες ευρώ και ψειρίζουμε τα χιλιοστά της αμοιβής.

Όχι δε σκέφτομαι εξολοκλήρου τον πελάτη. Σκέφτομαι αυτά που έχω και ποιες είναι οι πιθανές λύσεις και έπειτα τι είναι κοντά στα θέλω του. Γι' αυτό και είπα (είχα απορία δηλαδή αλλά μου λύθηκε μέσα από τη συζήτηση) αν μπορώ να έχω ταυτόχρονα 3843 (κλείσιμο Η/Χ) και 4495 ή είναι υποχρεωτικός ο συμψηφισμός. Εμπάς περιπτώση μία λύση είναι τα δηλώνεις όλα και συμψηφίζεις πρόστιμα και η άλλη να δηλώσω μόνο τις αλλαγές ανοιγμάτων, ενώ το κλείσιμο του Η/Χ θα είναι έως 40 χρόνια (θα έχει 2 τακτοποιήσεις δηλαδή) Εννοείται αυτά θα τα ενημερωθεί ο πελάτης απλά ήθελα να μάθω αν και το ένα και το άλλο είναι σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.